Laiks rādīs…

Žurnālista viedoklis

Politikā tiekšanās pēc varas, lai īstenotu vēlētājiem apsolīto, nav nekas nosodāms, tikai jautājums — ar kādiem līdzekļiem un nosacījumiem šī vara tiek iegūta. Šomēnes, apvienojoties Talsu, Rojas, Dundagas un Mērsraga novadam, darbu uzsāka jaunā Talsu novada dome. Jaunievēlētie deputāti uz savu pirmo sēdi sanāca 1. jūlijā, kurā gandrīz vienbalsīgi ievēlēja arī jauno domes priekšsēdētāju Sandru Pētersoni, bet vēlāk arī divus viņas vietniekus — Aldi Pinkenu un Andi Astrātovu.
Šonedēļ rīkotajā «Talsu Vēstis» iknedēļas aptaujā saviem lasītājiem jautājām vērtējumu par jauno Talsu novada domes vadību. Lielu atbalstu kādai no piedāvātajām atbildēm lasītāji nesniedza. No atbildēm un komentāriem gan nolasāms, ka pašlaik sniegt vērtējumu ir grūti. Tas, uz ko vairāki cer, — beigsies strīdi un biežā cilvēku maiņa vadošajos amatos, un sāksies darbs novada attīstības labā! Priekšā daudz izaicinājumu, tai skaitā jaunais Eiropas Svienības plānošanas periods, kur veiksmīga atbalsta piesaiste attīstībai būs ļoti nozīmīga.
Šonedēļ sarunājos ar vienu pieredzes bagātu cilvēku, kurš pašvaldības amatā aizvadījis mazliet vairāk nekā desmit gadu. No viņa sacītā izskan, ka tikai pēc vairākiem gadiem var redzēt lietas un paveikto, kas bijis iecerēts, — arī tādas, kas sākotnēji likušās kosmoss. Tikai ilgstoša un mērķtiecīga darbība konkrētās vietas attīstībā sniedz šādu rezultātu. To noteikti nevarētu izdarīt, ja amatā būtu aizvadīti tikai pāris mēneši vai gads un vietā nāktu cilvēks, kas atkal visu sāktu no nulles! Cilvēki joko, ka nevajadzētu Talsos ieviest jaunu tradīciju ik uz pilsētas svētkiem mainīt domes vadītāju, kā to parādīja iepriekšējais domes sasaukums. Arī šoreiz viens to aptaujā atgādina, cerot, ka uz kārtējiem pilsētas svētkiem atkal nebūs izmaiņas…
Pašvaldība nav tikai domes vadība un lēmumu pieņēmēji. Ir arī izpildvara, no kuras stipruma un spējas sagatavot labus, pieņemšanai virzītus lēmumprojektus daudz kas ir atkarīgs. Tie, kuri seko līdzi Talsu novada domes sēdēm iepriekšējā sasaukuma laikā un arī tagad, ne reizi vien dzird atrunas, ka uz šādu un tādu jautājumu (un dažbrīd šķiet, ka pat uz vienkāršāko) nav iespējams atbildēt, lai gan cilvēks nozīmēts par atbildīgo ziņotāju, tātad noprotams, ka iedziļinājies izskatāmā jautājuma būtībā. Deputātiem lēmums jāpieņem, bet kā to izdarīt, ja informācija ir nepilnīga?
Darbu jaunā Talsu novada dome ir sākusi. Tai būs jāpieņem lēmumi par to, kā nākamos četrus gadus dzīvosim, cik jaunais un teritorijas ziņā plašais novads būs spēcīgs un, es atļaušos teikt, konkurētspējīgs pārējo Latvijas pašvaldību vidū. Liels novads ar daudzām attīstības iespējām. Jāprot tik tās saskatīt un iznest uz āru kā piedāvājumu citiem!