Kad jauniešu talants liek ietrīsēties sirdīm

Kultūra

Talantīgā 11. klases skolniece Laura Elizabete Ķiršakmene, kura dzīvo Uguņu pusē, bet savas skolas gaitas aizvada Mērsragā, 6. maijā vietnē YouTube publicēja savu dziesmu «Klusiņām». Kā «odziņa» ir arī 8. klases skolnieču Līgas Annijas Indruškevičas un Lauras Rolandas Indruškevičas šai dziesmai veidotā rotoskopa tipa animācija, kurā redzama arī Talsu iela.
Brīnišķīgās balss īpašniece Laura Elizabete sevi sauc par miglas bērnu, jo šis motīvs viņai ir ļoti tuvs. Migla klīst, tāpat kā Laura. Tā nav līdz galam saprotama, un tā paceļas un noplok cilvēkam bieži vien neizprotamā veidā, taču Lauras balss nepavisam nav tāda — tik tīra, maiga un skaidra, ka pieskaras visneaizskaramākajām dvēseles stīgām. To caurstrāvo trauslums, bet klusie čuksti dziesmas fonā piedod īpašo sajūtu, ka liekas: esi nonācis vietā, kur beidzot sastopies pats ar sevi.
No alta uz soprānu
Mīlestību pret šo skaisto dabas parādību — miglu — var nomanīt arī jaunietes fotogrāfijās, un arī šī nodarbe viņai ir sirdij pavisam tuva. Mamma uzticējusi savu foto kameru meitai, un viņa no sirds izbauda savu aizraušanos. Jauniete pagājušā gadā beigusi Mērsraga mūzikas skolas klavierspēles programmu, bet augustā iesniegusi dokumentus Rojas mūzikas skolā, lai mācītos vokālu. Pēc mēneša sapratusi, ka visa kā ir par daudz, jūtot, ka var izdegt, jo skolā bija daudz darba, auto kursi, pienākumi pašpārvaldes prezidentes amatā.
«Mans mērķis, ejot uz vokāla mācībām, bija nodziedāt augšējo mi noti. Es vienmēr esmu bijusi alts, bet skolotāja Lita Krūmiņa pateica, ka tomēr esmu soprāns, kas mani ļoti šokēja. Mēneša laikā sasniedzām manu mērķi, ko biju plānojusi izdarīt gada laikā,» atklāj Laura Elizabete. Jautāta, vai vēl kāds ģimenē ir draugos ar mūziku, jauniete teic, ka mamma, ko viņa mīļi sauc par mammiņu, dziedājusi korī, spēlējusi klavieres, bet viņas māsa izmācījusies flautas spēli un dzied korī.
Par paveikto — liels prieks!
Dziesmas «Klusiņām» vārdu un melodijas autore ir Laura Elizabete pati, un par to ir īpašs stāsts. Ģimene pamanījusi, ka jauniete darbojas pa otro stāvu un klusina pārējos, kad veic ierakstu telefonā. Kad ieraksts veikts, likusi mammai noklausīties dziesmu austiņās. Uztraukusies, kāda būs reakcija, bet, redzot mammas acīs lepnumu un sajūsmu un dzirdot jautājumu, kā viņa dabūjusi to gatavu, jauniete burtiski uzplaukusi. Mamma teikusi, ka sanācis labi un dziesma ir jālaiž gaisā. Pēc tam arī iesācies darbs pie dziesmas profesionālas ierakstīšanas un sadarbības ar lieliskiem cilvēkiem, kuras rezultāts baudāms nu visiem. Laura Elizabete teic, ka kopumā darbošanās ilgusi piecus mēnešus.
Pašai 11. klases skolniecei par galarezultātu ir milzīgs prieks. Laura Elizabete par skaisto notikumu raksta: «Patiesībā manī virmo simtiem emociju. Ir tik daudz ko teikt, tomēr pirmo reizi mūžā ir grūti to uzrakstīt. Bet visam pienāk pirmā reize, vai ne? Tā arī ar pirmo, gribu pat teikt, profesionāli izlaisto dziesmu «Klusiņām». Šīs dziesmas radīšanas laikā iemācījos daudz. Sapratu, ka komandā ir liels, liels, liels spēks. Kad pašai šķiet kaut kas neiespējams, te līdzcilvēks iedrošina un parāda, ka tomēr ir. Kad nogurums sit augstu vilni un gribas jau mest mieru, te otrs pasaka kādu joku, kas ir motivācijas deva turpināt cīnīties. Es atkal novērtēju, cik ļoti man ir paveicies ar cilvēkiem, kas man ir līdzās. komanda, jūs esat mans balsts, mana iedvesma, mani saules stari un viss, viss. Jūs esat mani dimanti! Vislielākais paldies manam pamatam, maniem dimantu dimantiem: Līgai Annijai Indruškevičai, Laurai Rolandai Indruškevičai, Jānim Kaļiņičenko un Aijai Kaļiņičenko. Pateicoties jūsu degsmei, talantam un zināšanām, mēs esam nonākuši finišā. Pateicoties jums, mums izdevās. Paldies arī saku savai ģimenei un draugiem, kas dzīvoja līdzi šim visam. Paldies par jūsu iedrošinājumu, par jūsu emocijām, par palīdzību un ieteikumiem. Un paldies arī jums, paziņas, sekotāji, domubiedri, skolasbiedri, kolēģi, audzinātāji, radinieki, kas par šo uzzina tikai tagad. Arī jūs esat daļiņa no manis, līdz ar to, daļiņa no šī iznākuma.»
Rotoskopa animācija — tas, kas vajadzīgs
Sarunā Laura Elizabete pastāsta, ka uzreiz jau sapratusi, ka dziesmu neredz komplektā ar parastu videoklipu, un tad, kad ieraudzījusi Līgas Annijas Indruškevičas un Lauras Rolandas Indruškevičas izveidoto rotoskopa animāciju Fredija Merkūrija dziesmai, tas lika iedegties zaļajai gaismai.
«Mums jau no bērnības ļoti patīk zīmēt un radoši darboties. Uztaisījām Youtube kanālu, kur publicējām speedpaintus. Mums ļoti interesēja videoklipi, kur animācijas veidā pastāstīja kādu stāstu, tādēļ pašas arī vēlējāmies tādus izveidot. Uzzīmējām un publicējām izveidoto video mūsu Youtube kanālā 2018. gadā. Tā bija mūsu pirmā animācija. Iesākām veidot arī dažas citas. Mūs arī aizrauj mūzika. Tā kā viena no mūsu vismīļākajām grupām ir «Queen», izveidojām divas rotoskopa tipa animācijas. Viena no tām bija veidota konkursam. Animācija izturēja konkursu un tika pievienota «Queen» grupas dziesmas «It’s A Kind of Magic» fanu zīmējumu mūzikas video. Laurai Elizabetei iepatikās mūsu izveidotās animācijas, tāpēc viņa mūs uzrunāja,» dalās radošās dvīņumāsas.
Izcila pieredze
Abas 8. klases skolnieces neslēpj, ka rotoskopa tipa animācijas veidošana ir ļoti ilgs un rūpīgs process. Desmit sekunžu klips ir jāzīmē vismaz divas stundas vai pat vairāk, jo ir jāpārzīmē katrs kadrs, kurā notiek kādas izmaiņas. Dienā var uzzīmēt vienu vai divus klipus. «Jābūt apņēmīgam, jāmotivē sevi, lai pabeigtu iesākto darbu. Neskatoties uz visām grūtībām, mēneša laikā animācija bija pabeigta. Mums pašām liekas, ka ir labi sanācis, bet ir daži animācijas klipi, kurus varētu uzlabot. Veidojot animāciju, iemācījāmies jaunas lietas. Vietā, kur divas Lauras saplūst kopā, bija jāizdomā, kā tas varētu notikt, jo tādi video piemēri nekur nebija atrodami. Šis animācijas klips bija viens no grūtākajiem, un mēs domājam, ka to arī vēl varētu uzlabot. Kopumā ņemot, šīs dziesmas «Klusiņām» animācijas veidošana bija izcila pieredze. Mēs sakām lielu paldies Laurai par to, ka viņa uzticējās mums. Novēlam daudz veiksmes arī turpmāk!» uz sirsnīgas nots sarunu noslēdz Mērsraga vidusskolas skolnieces.