Vasaras bibliotēka jeb soliņi ar pārsteigumu

Kultūra

Jau projektējot Talsu Galveno bibliotēku, bija ideja par vietnēm, kurās novietot grāmatas ārpus bibliotēkas, kas ir zināma prakse jau visā pasaulē. Un tagad pie bibliotēkas ir tapuši soliņi, kur zem sēžamās daļas ir vieta, kur izvietotas grāmatas. Tās interesenti var ņemt uz mājām, tādā veidā dodot grāmatām otro mūžu.
Talsu Galvenās bibliotēkas direktore Vija Nagle pastāsta, ka vietnēs atrodas grāmatas, kas nav bibliotēkas īpašumā. «Tās ir dāvinātās grāmatas un tādas, kas bibliotēkai īsti vairs nav aktuālas, bet kāds par tām noteikti priecātos, ja varētu dabūt savā īpašumā, tāpēc šī nu būs tā iespēja. Tās nav bibliotēkas grāmatas, kuras obligāti jāatnes atpakaļ. Tās ir grāmatas, kuru varu izlasīt pats un iedot citam, atpakaļ nenesot.»
Soliņi tika atklāti šīs nedēļas sākumā, un Vija Nagle pastāsta, ka tāda iespēja varētu būt līdz septembra beigām, kad var atnākt pie bibliotēkas, apsēsties uz soliņa, apskatīties, kādas grāmatas ir vietnēs, kaut ko turpat palasīt vai paņemt lasīšanai mājās.
Pašlaik, kad bibliotēkas kolektīvā norit konkurss, kā soliņus nosaukt, kāds jau var izmantot iespēju un atnest savu grāmatu, kas varētu iepriecināt arī kādu citu. Protams, ne makulatūru, netīru vai bojātu. Kā mēdz sacīt — tādu, kuru gribētu lasīt arī pats. «Visu ideju un domu apvienojumā ir dzimis šis variants. Protams, mēs vēl nezinām, kā reaģēs cilvēki un kā tas viss darbosies, tāpēc pašiem mums šis ir kā pārbaudes laiks. Jācer, ka nebūs nekā negatīva,» teic bibliotēkas direktore.
Bibliotēka pašlaik savas durvis pavisam atvērusi vēl nav. Apskatīt lēnā plūsmā var izstāžu zāli un saņemt grāmatas, kas pasūtītas telefoniski vai internetā. Un, ja kādam ir ļoti vajadzīgi datorpakalpojumi vai kādi materiāli no interneta, tad var sazināties ar bibliotekāri, kura tos atradīs un izdrukās, ieliks mapītē, un pēc tam tos var saņemt, par pakalpojumu norēķinoties noteiktajā kārtībā. Bet ļoti gaidīta tiek nākamā nedēļa, kad runā par teātru atvēršanu un tad jau arī par plūsmu bibliotēkā. «Beidzot, kad vismaz daļēji esam atvēruši durvis, gaidām, kas būs atļauts tālāk. Domājam arī par iespējām kaut ko sarīkot pie bibliotēkas. Gaidām labu laiku, un tad jau eksperimentēsim. Tāpat tagad esam izlikuši bibliotēkas logos izstādes, jo pašlaik vēl iekšā nākt nedrīkst. Noejot gar logiem, var aplūkot arī grāmatas, kas varētu ieinteresēt. Ir apkopots gana interesants materiāls par Talsiem, tāpēc lasītājiem pie mums iespējas ir,» teic Vija Nagle.