Uzstaroja arī «Talsu Toņa» dziedātāji!

Kultūra

Lieldienu laikā pirmo reizi notika attālinātais starptautiskais jauno vokālistu konkurss «Uzstaro 2021», kuram bija liela dalībnieku atsaucība.
Konkurss notika piecas dienas: 1. aprīlī bija pēdējā pieteikšanās diena, 3. aprīlī publiski tika atvērts youtube konkursa kanāls «Uzstaro 2021», un žūrija sāka savu vērtēšanas darbu. Dalībniekiem pa pastu izsūtītas medaļas un diplomi, bet visi konkursa rezultāti apskatāmi mājaslapā www.uzstaro.lv.
Konkursā bija iesūtīti 210 priekšnesumi, kuros piedalījās 309 dziedātāji no 55 dažādām Latvijas un Lietuvas vietām. Dalībnieki piedalījās no trīs līdz 25 gadu vecumam kā solisti, dueti, popgrupas, un dziedātājus bija sagatavojis 91 pedagogs.
Dalībniekus vērtēja
mūzikas izdevējs, producents, dziesmu autors, mūziķis un dzejnieks Guntars Račs, Latvijas Nacionālās operas un baleta soliste Dana Bramane; Ventspils Mūzikas vidusskolas vokālās nodaļas vadītājs Gatis Poriņš, dziedātāja, diriģente, Saulkrastu kora «Anima» mākslinieciskā vadītāja Laura Leontjeva. Katrā vecuma grupā un kategorijā tika noteikti pirmo trīs vietu ieguvēji. Konkursā «Grand prix» titulu «Mūsdienu estrādes dziedātāja» ieguva Gabija Vīrele (8 gadi, pedagoģe Ieva Karpoviča no Bauskas), bet «Grand prix» akadēmiskā dziedātāja titulu — Kristīne Bufale (13 gadi, Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskola, pedagoģe Danuta Kārkliniece no Rēzeknes). Par «Labāko pedagogu» tika atzīta Baiba Klepere, kurai visvairāk audzēkņu bija laureātu godā, bet par «Skatītāju simpātiju» kļuva Marta Stefānija Saide (6 gadi) no Balviem.
No Talsiem konkursā piedalījās
Talsu bērnu un jauniešu vokālās studijas 16  priekšnesumi, un seši no tiem kļuva par laureātiem. «Liels prieks par 1. vietu, kuru saņēma duets — Gerda Gulbe un Elēna Sāre (4—8 gadu vecuma grupā). 2. vieta tika duetam — Dārtai un Lībai Zandbergām (9—12 gadi), kā arī solistei Rūtai Sandijai Misiņai (21—25 gadi). 3. vietu ieguva «Talsu Toņa» zēnu kvartets — Krists Freibergs, Emīls Beitiks, Klāvs Biezbārdis un Kristers Kristbergs, kā arī solistes — Anna Elizabete Leitarte (9—12 gadi) un Elena Prihodjko (17—20 gadi), kurām priekšnesumā piedalījās arī saksofoniste Ivanda Skudra. Par «Pavasara mazajiem putniņiem» kļuva visi trīs un četrus gadus vecie dalībnieki un arī mūsu četrgadīgā Rasa Meļķe saņēma šo titulu un medaļu,» stāsta «Talsu Toņa» dziedātāju vokālā pedagoģe Kristīne Broka-Meļķe un atzīst, ka ir ļoti svarīgi šajā pandēmijas laikā motivēt bērnus neieslīgt pesimismā, bet gan darboties un attīstīt savu talantu. Viņa bilst, ka ir jāpielāgojas apstākļiem, jāturpina strādāt, un pauž prieku par talantīgajiem Talsu dziedātājiem.
Guntars Račs:
«Ļoti žēl, ka neizdevās vērtēt visus dalībniekus, bet bijām sadalīti pa grupām. Priecē lielais dalībnieku skaits, tas vieš cerības, ka jaunrade nav pilnīgi apstājusies. Bija nedaudz skumji skatīties, kā šajos pandēmijas laikos nākas uzstāties lielāka sastāva grupām. Ļoti labi saprotu, cik tehniski sarežģīti to visu bija organizēt pedagogiem, un saprotu, ka ne viss tehniski bija veiksmīgi. Taču, mans kā vērtētāja uzdevums bija vērtēt to, ko es dzirdu un redzu, nevis to, kā varētu vai vajadzētu būt… Darīju to pēc vislabākās sirdsapziņas. Šķiet, ka ieguvēji bija tie, kas bija izvēlējušies sev piemērotākās dziesmas. Tas ir ļoti grūts uzdevums — izvēlēties ne tikai to, kas pašam vislabāk patīk, bet arī to, kas ir «paceļams» un piestāv izpildītājam. Novēlu nepadoties, pilnveidot sevi, jo šis ir tikai viens mazs solītis pretī savam mērķim. Lielā skatuve nav sasniedzama vienā dienā, tas prasīs daudzas negulētas naktis, mēģinājumus un būs jāpierod pie tā, ka katrs klausītājs dzird jūsu priekšnesumu caur savas pieredzes prizmu. Arī es. Un pats galvenais, nekad nepadodieties! Ja izvēlēsieties iet skatuves mākslinieka ceļu, atcerieties, ka jūsu galvenie vērtētāji galu galā būs tikai un vienīgi jūsu klausītāji. Ne vecāki, ne žūrija, ne tuvākie draugi (tiem jūs vienmēr patiksiet), bet tie, kurus jūs satiksiet savā ceļā uz Lielo skatuvi. Tie, kuri vēlēsies jūsu priekšnesumu dzirdēt vēl un vēl. Neatkarīgi ne no kā.
Laura Leontjeva:
«Mīļie konkursa «Uzstaro 2021» dalībnieki!
Cik lieli malači jūs esat! Klausījos un skatījos ar lielu aizrautību, zināt — iedvesmojāt! Visskaļākie aplausi jūsu pedagogiem, kuri, neraugoties uz sarežģītajiem apstākļiem, ir jūsu attīstībā ieguldījuši savu sirds enerģiju. To patiešām var sajust un sadzirdēt. Paldies, ka šāds konkurss pulcē Latvijas talantus.
Jūsu emocijas un jūsu acis vēsta tik daudz, īpaši caur šiem ekrāniem, tik ļoti būtiski ir jūs redzēt, tāpēc nebaidieties atklāties. Lieli ieguvēji ir tie konkursanti, kuri kamerā saredzēja klausītājus un dziedāja tiem, kuri jūs klausīsies ekrāna otrā pusē. Atceries, ka dziesmas vārdi ir līdzvērtīgi dziesmas melodijai un, jo vairāk tu spēsi tos iedzīvināt, jo lielāks ieguvējs būsi.»
Gatis Poriņš:
«Es piedalos žūrijā, vērtējot divu vecuma grupu priekšnesumus: pirmajā ir 4—8 gadus veci dalībnieki, otrajā uzstājas 13—16 gadus veci dziedātāji.
Manuprāt, vecuma grupa 4—8 gadi ir pārāk plaša un tiek pārstāvētas pārāk atšķirīgas vokālās un fiziskās attīstības pakāpes, lai būtu iespējams objektīvi novērtēt pēc vienādiem kritērijiem gan, piemēram, četrgadnieku, kurš, iespējams, tikai nesen uzsācis bērnudārza gaitas un apguvis pirmās skatuves prasmes, gan astoņus gadus vecu dziedātāju, kurš jau mācās sākumskolas 1. vai 2. klasē un, iespējams, arī mūzikas skolā. Objektīvāks vērtējums būtu, atsevišķi izdalot pavisam mazos bērnus līdz, piemēram, 6 gadiem.
Prieks vērot milzīgo aktivitāti — vecuma grupā 4—8 gadi ir 68 dalībnieki, un ļoti daudzi bērni uzstājās augstā līmenī, taču, tā kā vērtējamo ir tik daudz un vokālais līmenis apmēram pusei dalībnieku ir ļoti līdzīgs, tas nedaudz apgrūtina atsevišķu elementu, prasmju izvērtēšanu. Ļoti pozitīvi vērtējama ir dalībnieku iniciatīva iedzīvināt priekšnesumu reālos sižetos, piemēram, kāda dalībniece savu dziesmu dziedāja kūtī blakus kaziņai, kas bija atbilstoši dziesmas tematikai, tādējādi tika vērtēts kā radošs priekšnesums. Vēl kāds zēns ir izvēlējies dziesmu dziedāt pirtiņā — arī atbilstoši dziesmas tekstam un pieskaņoti tēmai. Vairāki dalībnieki savus video filmējuši ārpus telpām, kas piešķir priekšnesumam citādu, patīkami atšķirīgu noskaņu.
13—16 gadu grupā novēroju, ka ir ļoti būtiski izvērtēt ne tikai to, vai izvēlētā dziesma patīk, bet arī tās piemērotību konkrētajam dziedātājam — balss tembram un virtuozitātei, diapazonam, lai nebūtu milzīgu atšķirību un kritiena kvalitātē starp augšējo un apakšējo reģistru. Ļoti no svara ir arī valodas prasmes — novēroju, ka vairāki izpildītāji ir iemācījušies dziesmas vārdus, taču ne to nozīmi un pareizu izrunu, tāpēc domāju, ka kopā ar pedagogu būtu jāpārrunā sava izvēle, īpaši, ja dalībnieks nepārzina valodu, kurā dzied.
Vērtēšanā ļoti svarīga ir intonācija — ja tā ir tīra, tad dziedājums izklausās kvalitatīvs un priekšnesums automātiski tiek vērtēts augstāk. Ja intonācija ir netīra, jāpārdomā dažādi priekšnesuma elementi, kas to varētu ietekmēt, piemēram, pārāk daudz vai pārāk aktīvas kustības, pārāk sarežģīts skaņdarbs, kas nav atbilstošs vokālajai sagatavotībai vai vecumam. Ļoti būtisks vērtēšanas aspekts ir arī dikcija — kā latviešu valodā, tā arī svešvalodās. Ja dikcija nav skaidra, tas attiecīgi pazemina vērtējumu vokālās tehnikas sadaļā, jo vokālists savu vēstījumu pasniedz caur vārdiem, un, ja tie nav saprotami, zūd skaņdarba patiesā jēga.
Liels prieks par milzīgo dalībnieku skaitu, īpaši tagad, pandēmijas apstākļos, jo tas nozīmē, ka, neskatoties uz dažādiem šķēršļiem un īpašiem apstākļiem, bērni grib un var dziedāt, apgūt jaunas prasmes! Paldies arī pedagogiem par ieguldīto darbu, kas noteikti ir bijis sarežģītāk gan viņiem, gan dziedātājiem neklātienes apstākļos. Ar prieku vēroju, ka cilvēki nekrīt izmisumā, bet gan cenšas darboties. Tas, ka dalībnieku skaits bija tik milzīgs, paceļ vērtēšanas kritērijus lielās konkurences dēļ. Daudzi dziedātāji savus priekšnesumus izpildīja ļoti augstā līmenī, kas dod iemeslu ar pozitīvām ekspektācijām raudzīties uz augošo vokālistu paaudzi — šai konkursā novēroju vairākus tiešām spilgtus dalībniekus ar lielu potenciālu nākotnē sasniegt augstu vokālo prasmju līmeni
Dana Bramane:
«Saglabāt un nemainīt, nesamākslot un nesabojāt, kas ielikts jau no dzimšanas, nav viegli, bet tomēr… saglabājam to bagātību un individualitāti, tieši jūsu katra balss odziņu līdz galam, lai kā gribētos kādam līdzināties, jo tieši tas ir tas, kas padara jūs neatkārtojamus, interesantus, spilgtus un īpašus!»