Rūpējoties par savu un mājokļa drošību

Sabiedrība

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Kurzemes reģiona brigādes Talsu daļa 16. aprīlī 21.25 saņēma izsaukumu uz Darba ielu Talsos, kur saskaņā ar sākotnējo informāciju dzīvoklī bija nostrādājis dūmu detektors. Tuvākajā laikā ieradās dzīvokļa īpašnieks, bet degšana netika konstatēta.
VUGD prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Irita Slavinska skaidro, ka gadījumos, kad dūmu detektors nostrādājis kļūdaini, uz īsu brīdi jāatvieno baterija. Viņa min, ka ražotāji piedāvā dažādu formu un krāsu dūmu detektorus, un arī cenu diapazons krasi atšķiras. Iegādājoties dūmu detektoru, jāpievērš uzmanība, lai uz tā būtu izvietots CE marķējums un informācija par atbilstību Eiropas standartam (EN 14604). Katrs ražotājs dūmu detektoram pievieno lietošanas instrukciju, kas pirms ierīces lietošanas un uzstādīšanas obligāti jāizstudē. Detektora uzstādīšana ir salīdzinoši vienkārša — to piestiprina pie griestiem ar komplektā pievienotajām skrūvēm vai abpusējo līmlenti. Dūmu detektoru nevajadzētu likt virtuvē vai vannas istabā. Šīs ierīces bieži vien ir jutīgas, līdz ar to var nostrādāt maldinoši. Primāri tām jābūt uzstādītām telpās, kurās cilvēki atpūšas, guļ vai strādā.
Detektora tehniskā apkope ir salīdzinoši vienkārša. Nepieciešama vien savlaicīga baterijas nomaiņa, detektora darbības pārbaude un putekļu noslaucīšana lietošanas instrukcijā norādītajā kārtībā. Detektora korpusā ir baterijas jaudas automātiskā kontrole, kas ar skaņas signālu laikus brīdina par baterijas nomaiņas nepieciešamību. Laiku pa laikam detektors jāpārbauda, darot to instrukcijā noteiktajā kārtībā. Visbiežāk — nospiežot kontroles pogu, pēc kā jāatskan spalgam skaņas signālam. Ja signāls skan, detektors ir darbspējīgs. Šādu pārbaudi ieteicams veikt reizi mēnesī. Cigareti vai citu dūmu avotu pārbaudei gan nevajadzētu izmantot, jo darbspējīgs detektors, atpazīstot dūmus, turpinās dot nepārtrauktu spalgu skaņas signālu aptuveni 30 minūtes. Ja tā ir noticis, detektoru var apklusināt, uz īsu brīdi atvienojot bateriju.
Galvenokārt dūmu detektori kļūdaini nostrādā, ja nav pareizi ekspluatēti, — nav laikus nomainīta baterija vai detektors ir bojāts (piemēram, nokritis), kā arī tad, ja uz detektora ir sakrājušies putekļi. Šī iemesla dēļ periodiski jāveic detektora vizuālā apskate — tas jānotīra no putekļiem un jāpārbauda, nospiežot testa pogu.