«No skolu turnīra līdz Somijas augstākajai līgai»

Sports

Jānis Ragovskis uzaudzis un mācījies Valdemārpilī. 2010. gada oktobrī, viņš kopā ar skolasbiedriem piedalījās turnīrā florbolā, un tas bija viņa pirmais, tobrīd vēl neapzinātais, solis sportista karjerā. Kopš 2010. gada novembra Jānis uzcītīgi spēlējis ne vien florbola klubā «Talsi», bet arī Latvijas U—19 izlasē četru sezonu garumā, tostarp, piedaloties divos pasaules čempionātos junioriem. 2019. gada vidū viņš startēja kā spēlētājs Somijas augstākajā līgā «LASB» komandā. 17 gadu vecumā Jānis debitēja Latvijas pieaugušo izlasē, taču pasaules pieaugušo čempionāts no Jāņa «mūk» — vispirms to nācās izlaist traumas dēļ, tagad tas «Covid–19» dēļ pārcelts no 2020. gada decembra uz 2021. gada decembri.

— Ar kādām sajūtām atceries savus pirmos soļus florbolā?
— Savus pirmos soļus florbolā atceros ar labām un patīkamām atmiņām. Diezgan ātri apguvu pamatus un varēju veiksmīgi piedalīties sacensībās. Florbolā sāku trenēties pēc skolu turnīra florbolā, kurā piedalījos ar Valdemārpils vidusskolas skolēniem. Iepatikās sporta veids, un nolēmu pamēģināt. Tā spēlēju vēl pat šodien.
— Ko tev nozīmē sports un florbols? Kas tevi piesaista šim konkrētajam sporta veidam?
— Sports ir brīvība. Nav svarīgi, ar ko tieši nodarbojos, — sporta aktivitāšu laikā jūtos brīvs. Florbolā mani aizrauj spēja kontrolēt bumbiņu lielā ātrumā, iespēja gūt vārtus, spēles temps un dinamika.
— 2019. gada vidū pievienojies «LASB» klubam Somijas augstākajā līgā, kurā spēlē arī šobrīd. Kāds bija tavs ceļš līdz tam un kāds bija tavs sniegums pērnajā sezonā?
— Veiksmīgi spēlēju četras sezonas Latvijas augstākajā līgā un Latvijas junioru izlases sastāvā. Pēc 12. klases beigšanas saņēmu piedāvājumus doties uz ārzemēm turpināt sportista karjeru. Izlēmu, ka lielāka iespēja attīstīt savu spēli ir kādā no ārzemju klubiem, tāpēc pievienojos «LASB» komandai. Pērnā sezona bija veiksmīga, pusi no sezonas izdevās spēlēt nomināli pirmajā maiņā, kā arī uzlaboju savu rezultativitāti.
— Tava komanda šogad pirmo reizi pastāvēšanas vēsturē iekļuva izslēgšanas spēlēs, kur sērijā līdz četrām uzvarām cīnījās ar daudzkārtējiem Somijas čempioniem, taču ceturtdaļfinālā zaudēja. Kāda bija šī pieredze no tava skatupunkta?
— Protams, izslēgšanas spēles īpašas padara fani, bet bez faniem arēnā šī pieredze bija tāda līdz galam nepiepildīta. Gribējās sajust izslēgšanas spēļu atmosfēru arēnā.
— Kāda izskatās viena no tavas nedēļas dienām?
— Sezonas laikā mans dienas režīms ir diezgan brīvs. Ceļos 9.00, līdz 10.00 paēdu brokastis, tad, ja zāle ir pieejama, dodos individuāli pastrādāt ar nūjas tehniku. Vēlāk dodos pusdienās, kas ir no 13.30 līdz 14.30. Vakarā ir treniņš no  17.15 līdz 19.30. Tad 20.00 — vakariņas.
— Vai ikdienā ievēro īpašus uztura ierobežojumus?
— Nē, nekādus īpašus uztura ierobežojumus ikdienā nesanāk piekopt.
— Vai tev dzīvē ir bijis kāds brīdis, kad esi vēlējies atmest visam ar roku un pāriet uz citu sporta veidu?
— Jā, ir bijis tāds brīdis, 2015. gada vasarā, pirms sāku spēlēt Latvijas virslīgā, bet tomēr bez florbola nevaru iztikt, un tā man bija kā jauna motivācija turpināt.
— Kādas bijušas tavas smagākās traumas, kuras iegūtas sezonas laikā?
— Vairākas reizes samežģītas potītes, kā arī plaukstas locītavas iekaisums, kas lika izlaist 2018. gada pasaules čempionātu florbolā Čehijā, Prāgā.
— Kas ir tavs iedvesmas avots?
— Nav konkrēti viena avota, iedvesmojos no augstas klases atlētiem, piemēram, UFC cīkstoņiem, NBA spēlētājiem un citiem.
— Kas visu šo laika periodu ir bijusi tava motivācija turpināt iesākto?
— Vēlme redzēt, cik veiksmīgs spēju būt šajā sportā un cik augstu varu attīstīties pašizaugsmē.
— Kas, tavuprāt, veido labu komandu? Vai tava pieredze rāda, ka ar komandas biedriem jāveido draudzīgas attiecības, vai tomēr tām jābūt profesionālām?
— Labu komandu veido pieredzējuši treneri, disciplinēti spēlētāji un vienots mērķis, labs komandas gars. Manuprāt, ir nepieciešamas draudzīgas attiecības ārpus laukuma, bet laukumā tām jābūt kaut cik profesionālām. Varu minēt, ka «LASB» komandā ir vēl viens latvietis, Ralfs Orste, bet pārējie ir Somijas pilsoņi.
— Kādi ir tavi izvirzītie mērķi tuvākajiem trim gadiem?
— Spēlēt Latvijas izlases sastāvā pasaules čempionātā un būt vadošajā aizsardzības pārī «LASB» komandā.