Priekškars nu ir atvēries

Žurnālista viedoklis

Ja vēl nesen savā žurnālistes viedoklī partiju sarakstu iesniegšanas laikā rakstīju, ka priekšskars lēnām veras un ir iespēja uzzināt, kas kandidē 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās Talsu novadā, tad nu tas tiešām ir atvēries līdz galam un skatāmi visi, kas cer uz vietām domē. 161 kandidāts uz 19 deputātu vietām jeb noapaļojot — astoņi kandidāti uz vienu vietu. Tāda ir Talsu novada statistika, gaidot šā gada pašvaldību vēlēšanas.
Talsu novada domes darbam kopš 2017. gada esam sekojuši arī mēs. Visu paveikto un pieņemtos lēmumus, protams, neesam atspoguļojuši, bet amatu ieņēmēju maiņai un nozīmīgākajām aktualitātēm līdzi sekojuši gan. Daļu no mūsu avīzes lappusēs rakstītā kā īsu pārskatu ir iespējams izlasīt arī šā laidiena numurā. Kas un ko ir mainījis, rīkojies un kāds bijis rīcības pamatojums. Un te arī vieta daudzām pārdomām un, iespējams, izskaidrojums, kāpēc ir gājis tā, nevis citādi. Redzot esošo piedāvājumu šajās vēlēšanās, iespējams, kādam aizvadītajos četros gados paveiktais, radīs kādus secinājumus turpmākās izvēles izdarīšanai.
Viena no spilgtākajām iezīmēm, apskatot domes darbu aizvadītajos gados, ir biežā amatu maiņa gan domes vadības līmenī, gan arī nozīmīgākajos pašvaldības amatos. Šīs domes darba cēlienu noteikti varēsim noslēgt ar to, ka aizvadīto četru gadu laikā bijuši trīs domes vadītāji (ja līdz vēlēšanām nekas nemainīsies), vietnieku skaita maiņa, kā arī ilgā nespēja vienoties, kuram tad uzticēt izpildvaras vadību, kas ir nozīmīga jebkurā pašvaldībā. Šie «vadošie» amati nozīmīgi arī tādēļ, lai darbiniekiem būtu skaidrs, ko un kā darīt, kādi mērķi tad īsti ir vadības plānos un īstenojami, nevis pašiem «peldēt» tikai sev zināmā virzienā.
Šajā sasaukumā arī pie lēmumu pieņēmēju galda notikusi bieža maiņa. Vairāki deputāti, kurus vēlētāji tiešām vēlējās redzēt, domē lēmumus pieņemot, sen tur vairs neatrodas. Bet tavu pārsteigumu, daži no viņiem atkal redzami partiju sarakstos šajās vēlēšanās. Protams, katram ir tiesības tikt ievēlētam un rīkoties, ja situācija rada neparedzētus apstākļus. Taču, gadījumā, ja kandidāts jau pirms vēlēšanām skaidri zina, ka deputāta pienākumus neuzņemsies, vai tā nav zināma savu vēlētāju piekrāpšana, esot sarakstā, lai «pievilinātu» partijai vairāk balsu!
Bieža bijusi arī dažādu pašvaldības darbinieku maiņa nozīmīgākajos amatos — būvvaldē, bāriņtiesā, komunālajā un juridiskajā nodaļā un citos. Šeit jāpiekrīt, kāda vietējā politiķa reiz domes sēdē paustajam — Dievs, dod, kaut kāds pieteiktos šai vakancei, ar to domājot, ka domes darbs arī uz āru ne visai labi izskatās!
Redzot visu no malas, jādomā, kā šādā situācijā vispār ir iespējams pastrādāt un domāt ilgtermiņā, izvirzot īstenojamos mērķus, ja darbinieku un vadības maiņa ir tik bieža! Katrs nākamais nāk ar savu uzstādījumu un mērķiem, ko īstenot! Tikai šaubos, vai gads, kas pavadīts tikai amatā, arī ļauj tā īsti atvēzēties darbu darīšanai.
Arī šajās pašvaldību vēlēšanās startam gatavas astoņas partijas. Kā mūsu pagājušajā nedēļā rīkotajā aptaujā izteicās lasītāji — partiju saraksti raibu raibie. Ja pēc vēlēšanām turpmākos četrus gadus turpināsies tikpat bieža amatu maiņa visos pašvaldības līmeņos, par attīstību tad varam aizmirst.