Parādīt kovidam pigu

Rojas novads

Pavasarīgie 8. marta svētki Rojas novada dāmām nelika vilties. Par to jau laikus parūpējās Rojas kultūras centra darbinieki, 7. martā «Raida Roja» «Facebook» kontā sarīkojot tiešraides koncertu «Vienīgi Jums» no kultūras centra skatuves.
Atsaucīgie skatītāji un klausītāji nosūtīja neskaitāmus sveicienus savām mammām, meitām, sievām, draudzenēm, māsām, krustmātēm, kolēģēm, frizierītēm, veikalu un kafejnīcu laipnajām darbiniecēm… Un grupas «Roja» solistam, cītīgajam vietējo solistu meklētājam un balsu izkopējam Jānim Kalniņam atlika vien attiecīgi no sirds sūtītos sveicienus muzikāli noformēt. «Ak, sievietes, sievietes, dzīve bez jums, mums vīriešiem būtu tik grūta,» — muzikālos sveicienus Jānis sāka ar savu atzīšanos visām sievietēm, jo, kā koncerta sākumā atzīmēja Rojas kultūras dzīves organizatore Dace Broka, ja Jānis veltītu katrai novada dāmai sveicienu atsevišķi, viņam nāktos izpildīt 1007 dziesmas. Vecākajai dāmai novadā esot 97 gadi, bet jaunākā joprojām tiekot gaidīta, jo šogad dzimstot puikas vien! Savukārt, ja jāmin, no kuriem ģeogrāfiski tālākiem punktiem atplūda sveicieni, tad jānosauc Valdemārpils, Talsi, Rīga, Zviedrija un Apvienotā Karaliste. Neiztika arī bez rojenieču drauga Roberto Meloni itāliski muzikālā sveiciena visām Rojas dāmām, bet, jo īpaši — Raimondai, Ieviņai un «Čubiš».
«Kā mazi svētki arī mums»
«Es nebiju iedomājusies, ka tik ļoti būs jūtama skatītāju klātbūtne tiešraidē, ka tik labi būs sajūtamas caur feisbuku tās sirsniņas un īkšķīši, kas pēc katras dziesmas parādījās, savā ziņā aizstājot aplausus,» gandarījumā pēc koncerta dalījās Dace Broka. «Un visu tiešraides laiku «zāle» bija pilna. Man bija priekšā atvērts feisbuks planšetē, čatiņa apmeklējumam sekoju tiešraidē un jau koncerta sākumā redzēju, ka pulcējas skatītāji un tie ir no sākuma līdz beigām. Uz šo brīdi (ceturtdien — aut.) feisbukā ir vairāk nekā 5000 noskatījušies koncertu, bet «YouTube», kur koncertu ielikām vēlāk, — 450. Nu piecas estrādes pilnas! Un paradoksāli, bet mīlestību var sajust caur internetu. Mums šis pasākums bija izaicinājums tehniskā ziņā, un to mūsu puiši atrisināja — sadarbojāmies ar populāro feisbuka profilu «Raida Roja», kam ir tāds pats nosaukums kā agrāk Rojas televīzijai. Mums nav televīzijas iespēju, bet mūsu foršie puiši Mareks Štāls, Guntis Martužāns, Arnis Enzels atrada tehniskos risinājumus ar vietējām iespējām, un labi, ka neesam ar šo pandēmiju, piemēram, 2000. gadā, lūk, tad gan būtu īsta izolācija! Tik ilgi nebija būts uz skatuves! Un tā sajūta, ka tu atkal sapucējies uz tās uzej un sasveicinies ar skatītājiem! Nu kaut vai tā! Kā mazi svētki arī mums! Šorīt noklausījos vienu Baibas Sipenieces uzstāšanos, un man ļoti aizķērās doma, kas tur izskanēja: cilvēkiem, kas dod enerģiju citiem, jābūt gaismas nesējiem arī grūtos laikos, jo mums jāpalīdz cilvēkiem dažādos brīžos. Un mums pašiem bija prieks, kad atkal domājām, risinājām, noformējām, katrs darījām savu darbiņu un visi kopā, un bija atkal tā trīsiņa, kas parasti pārņem pirms pasākumiem.
Šis laiks ir pierādījums tam, cik ļoti liela nozīme ir radošumam, jo tiem, kam tas ir attīstīts un piemīt, ir vieglāk pārvarēt šo laiku, pieejot lietām radoši. Un es priecājos, ka, neskatoties uz visu, mēs kultūras centrā joprojām esam komanda, un mums patīk tas, ko mēs darām. Un, šķiet, visradošāko pieeju demonstrē šai laikā Eva Fricberga, kas nebēdā par to, kas nav, jo aizliegta ir deju studijas mēģinājumu darbība, bet meklē un atrod citus veidus un aktīvas nodarbes. Priecājos un iedvesmojos no saviem kolēģiem citur, arī viņi ir radoši!»
Kad ieminos, ka Rojas kultūras centra darbinieki arī pirms Jaunā gada pārsteiguši novada iedzīvotājus, ar Ziemassvētku vecīti un Sniegbaltīti apbraukājot Rojas ielas un ciemus, veltot īpašu svētku koncertprogrammu iedzīvotājiem, Dace atzīst, ka principā jau to ielu braukāšanu rojenieki pirmie arī Latvijā iesākuši. «29. maijā, kad bija Citādie Rojas svētki, visa Latvija bija uz pauzes, bet mēs iecēlām mašīnā muzikantus un parādījām kovidam pigu,» teic radošā jomā nepagurstošā Rojas novada kultūras dzīves vadītāja un steidz veidot virtuālo afišu izstādi par tēmu «Reiz bija…».