Aprīlī darbu sāks vairāki vakcinācijas centri. Talsu pilsētā jau darbojas divi vakcinācijas kabineti

Veselība

Pēc Vakcinācijas biroja sniegtās informācijas, aprīļa sākumā Latvijā darbu uzsāks deviņi lielāki vakcinācijas centri ārpus Rīgas un divi Rīgā, kā arī vēl astoņās pilsētās būs mazāki centri. Pašlaik zināms, ka Talsu novadā šāds vakcinācijas centrs nebūs.
Reģionos lielie vakcinācijas centri būs Ventspilī, Liepājā, Jelgavā, Jūrmalā, Cēsīs, Valmierā, Rēzeknē, Jēkabpilī un Daugavpilī, kur paredzēts veikt 40 500 vakcinācijas nedēļā. Savukārt mazāki centri, kur paredzēts sapotēt 8000 devas nedēļā, plānoti vēl astoņās pilsētās — Kuldīgā, Saldū, Tukumā, Bauskā, Siguldā, Aizkrauklē, Madonā un Gulbenē.
Kā «Talsu Vēstīm» teic Talsu novada pašvaldības sabiedrības veselības speciāliste Tatjana Neilande, pašvaldība ir sniegusi informāciju Nacionālajam veselības dienestam par 14 iespējamajām vietām novada teritorijā, kur nepieciešamības gadījumā varētu iekārtot plašāku vakcinācijas centru. «Informācija nodota, kad vēl vakcinācijas procesā nebija iesaistīti ģimenes ārsti. Šobrīd nav saņemta abilde, ka tas ir nepieciešams. Esam gatavi reaģēt, kolīdz tāda vajadzība būs. Vakcinācijas centru izveidē nozīmīgs faktors ir ne tikai piemērotas telpas, bet arī ārstniecības speciālistu nodrošinājums,» saka pašvaldības pārstāve. Pēc viņas teiktā Talsu pilsētā darbojas divi vakcinācijas kabineti: SIA «Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca» Talsu filiālē un SIA «Talsu Veselības centrs». Tāpat vakcināciju nodrošina ģimenes ārsti savās praksēs. Ģimenes ārsti, kuri paši nevakcinēs savus pacientus, slēgs līgumu ar vakcinācijas kabinetiem par šo pakalpojumu nodrošināšanu. Lai nogādātu personas uz vakcinēšanos, Talsu novada pašvaldība ir gatava nodrošināt transporta pakalpojumus sociālajām grupām ierobežotā apjomā — personām no 70 gadu vecuma, personām ar kustību traucējumiem, trūcīgām un maznodrošinātām personām, kā arī citām sociālajām grupām pēc Sociālā dienesta speciālistu izvērtējuma.
Ģimenes ārstu prakses, kas vakcinē, vakcināciju veic gan tiem iedzīvotājiem, kuri pieteikušies tieši pie ģimenes ārsta, gan tiem, kuri reģistrējušies vietnē www.manavakcina.lv vai zvanot uz 8989. Ģimenes ārstu praksē saņemtie individuālie personu pieteikumi, un portālā www.manavakcina.lv reģistrētie pieteikumi vakcinācijai ir vienlīdz prioritāri.
Ģimenes ārsti, veidojot pierakstu, iespēju robežās ņem vērā vakcinējamo personu vecumu un veselības stāvokli, priekšroku dodot vecākām personām vai personām ar smagākām hroniskām slimībām atkarībā no vakcinējamās personu grupas. «Vakcinācija Talsu novadā notiek pēc pieejamo vakcīnu skaita. Vakcīnas nepiegādā prasītajā daudzumā, tāpēc arī vakcinācijas process ir apgrūtināts. Šobrīd nav situācijas, kad būtu vakcīnas, bet nebūtu vakcinējamo personu, tāpēc arī patlaban nav nepieciešams veidot lielāku vakcinācijas centru. Esošie pakalpojuma sniedzēji nodrošina nepieciešamo kapacitāti,» uzskata pašvaldības pārstāve.
Vakcinācijas projekta biroja komunikācijas konsultante Agnese Strazda «Talsu Vēstis» informē: «Tieši šonedēļ strādājām ar mazākām pašvaldībām, un drīzumā būs skaidrība arī par mazajiem centriem. Saziņu ar pašvaldībām veicam gan caur Latvijas Pašvaldību savienību, gan arī uzklausot pašvaldību piedāvājumus. Liela mēroga vakcinācijas centri tiek veidoti, vērtējot nepieciešamību vakcinēt aptuveni desmit procentus no iedzīvotājiem nedēļā un pēc apdzīvoto vietu blīvuma, plašu telpu pieejamības, stāvvietu esamības, piekļūstamības ar sabiedrisko transportu. Deviņas pilsētas, kas šobrīd ir kartē un prezentētas Ministru kabinetam, jau ir apstiprinājušas savu atbalstu un vēlmi līdzdarboties, jo attiecīgās pašvaldības uzņemas līdzatbildību par tādām jomām kā infrastruktūra un telpu aprīkojums.»
Pēc biroja sniegtajām ziņām, Talsu, Dundagas, Rojas un Mērsraga novadā vakcinēti vairāk nekā 2700 cilvēki.