Dundagas novads paliek bez politiskās vadības

Dundagas novads

27. janvārī Dundagas novada pašvaldība saņēma domes vadītāja Alda Felta un viņa vietnieka Jāņa Mauriņa iesniegumu ar lūgumu atbrīvot no ieņemamajiem amatiem ar tās pašas dienas datumu. Šim jautājumam deputāti pieskārās arī 28. janvāra domes sēdē.
Pēc 2017. gada 3. jūnija pašvaldību vēlēšanām visvairāk balsis un vietas Dundagas novada domē ieņēma vēlētāju apvienība «Mūsu cilvēkiem», iegūstot piecas no deviņām deputātu vietām. Saraksta līderis Aldis Felts arī saņēma visvairāk vēlētāju balsis, un tā paša gada 20. jūnijā arī kļuva par domes priekšsēdētāju, iegūstot visu deviņu domē ievēlēto deputātu atbalstu. Pēc ievēlēšanas amatā viņš teica, ka daudzi viņu apsveic ar uzvaru vēlēšanās, kas dažreiz liek justies kā čempionam. «Es esmu sportists, un zinu, ka uzvara sportā nav tas pats, kas uzvara pašvaldību vēlēšanās. Ja uzvara sportā ir augstākais punkts un gandarījums ieguldītajam darbam, cīņas sparam, tad uzvara pašvaldību vēlēšanās ir tikai sākums.»
«Sākums smagam darbam un cīņai. Es ticu un novēlu mums visiem, ka šo uzvaru mēs svinēsim kopā pēc četriem gadiem, kad Dundagā būsim paveikuši visu to labo, ko esam varējuši veikt,» toreiz teica jaunievēlētais domes vadītājs.
28. janvāra domes sēdē,
atbildot uz deputāta Madara Burnevica jautājumu, kāpēc pieņemts lēmums atkāpties no amata, A. Felts sacīja, ka pieņemtais lēmums nebija spontāns, bet ilgi pārdomāts. «Šo lēmumu esmu pārrunājis ar tiem deputātiem, kuriem uzticos. Šī situācija, ka lēmums bija daudziem negaidīts, liecina, ka es tiešām varu viņiem uzticēties! Iemesls — apstākļu summa, kur ir gan personiski, gan objektīvi ārēji iemesli. Šobrīd saprotu, ka es nevēlos šo amatu pildīt. Iespējams, ir vajadzīga kāda pauze, lai pārdomātu tās lietas, kas notiek pašvaldībā. Paldies, ka uzticējāties man, neļāvāt kādreiz ieslīgt pašapmierinātībā un snaudā. Centos 3,5 gadus šo uzticību attaisnot,» teica A. Felts. Reizē viņš piebilda, ka skatījies likumu par pašvaldībām un saredz, ka kādu laiku dome var normāli strādāt arī bez domes priekšsēdētāja. «Mums ir iespēja no pašvaldības administrācijas saņemt lēmumprojektus, sasaukt ārkārtas sēdes. Es negribētu, lai pašvaldības darbs apstājas,» viņš sacīja, piebilstot, ka nevar būt situācijas, ka, neesot šīm divām amatpersonām, darbs pašvaldībā apstājas. Jāmeklē esot risinājumi un jāpieņem lēmumi, kā to nodrošināt.
Domes priekšsēdētāja vietnieks
Jānis Mauriņš par savu izdarīto izvēli sniedza viedokli: «Ir palikuši pēdējie mēneši. Man visus darbus pamest — savu biznesu? Es varētu būt kā vietnieks īslaicīgi, bet lai es uz pusgadu vispār pārietu… Cilvēks, kurš trīs gadus ir strādājis un jūt, ka nevar tikt galā, man tagad ielekt iekšā vilcienā — uzskatu, ka neesmu to spējīgs izdarīt!»
Domes sēdes noslēgumā deputāte Andra Grīvāne interesējās, kā turpmāk tiks organizēts darbs pašvaldībā, jo šāda situācija novadā izveidojusies pirmo reizi. «Cik mums ir precedentu, ka dome iztiek bez domes priekšsēdētāja un arī vietnieka? Kurš paraksta dokumentus, pārstāv novadu un ir «novada seja»? Kas tagad notiek? Mums ir kaut kāds slīdošais grafiks? Kas ir piedāvāts? Man nav saprotams, kā tas ir no likumiskā viedokļa!» viņa interesējās. «Šobrīd, acīmredzot, piedāvājuma nav, bet par to ir jādomā pašvaldības administrācijai, kuri ir tie jautājumi, ko viņi nevar veikt bez priekšsēdētāja vai viņa vietas pienākuma izpildītāja un kur ir vajadzīgi lēmumi, lai to nodrošinātu! Deputāti neko daudz nestrādā, bet lemj un nevar strādāt pašvaldības administrācijas vietā. Administrācijai šobrīd ir varbūt jāpiepūlas un jādomā, kādā veidā to visu var nodrošināt, lai pašvaldības darbs neapstātos,» atbildēja A. Felts.
Pašlaik pašvaldības administrācijas vadību uzņēmies izpilddirektora pienākumu izpildītājs, saimnieciskā dienesta vadītājs Andris Kojro. Viņš atzīst, ka līdz ar šiem lēmumiem deputātiem būtu jādomā, kas turpmāk vadīs pašvaldību, jo izpilddirektors to darīt nevar. Arī paraksttiesīgā persona un finanšu rīkotājs administrācijas vadītājs parasti nav. «To, ka dome palika bez politiskās vadības, izjutīsim. Spriedze būs! Ir šī mēneša pēdējās dienas — darba laika uzskaites, rēķini, un tā varētu uzskaitījumu turpināt. Par šīm lietām nāksies domāt un jādomā veids, kā to paveikt!» bažīgs ir A. Kojro.