«Pie mums pavasaris ir atnācis»

Uzņēmējdarbība

Tuvojas 8. marts — Starptautiskā sieviešu diena, kad ziedu veikalos un tirgotavās piedāvājumā ir dažādu krāsu tulpes, ko ierasts dāvināt daiļā dzimuma pārstāvēm. Arī Jungfermaņu ģimenes siltumnīcās to piedāvājumā ir daudz — vairāk dzeltenās un sarkanās krāsas ziedu. Lai uzzinātu, kā šis gads sācies puķu audzētājiem, devāmies pie saimniekiem uz lielajām siltumnīcām Talsu pierobežā.
Ar dažādu puķu audzēšanu Jungfermaņu ģimene nodarbojas daudzus gadus. Signe un viņas mamma Rasma teic, ka šogad aktīvi siltumnīcās sākušas rosīties janvāra otrajā pusē. Tad arī stādītas lillijas, lai tās priecētu maija beigās un jūnija sākumā, kad ir izlaidumu laiks. Pirmās tulpes ziedus vērušas februāra vidū, bet līdz 8. martam tās plānots izpārdot. Tulpes pašlaik ir pilnā krāšņumā, un saimnieki teic, ka iznāks gan veikaliem, kas tās iepērk tirgošanai, gan arī citiem interesentiem. Jautāta, kāda ir cilvēku izvēle, puķu audzētāji pastāsta, ka pieprasītākās esot dzeltenās un sarkanās krāsas tulpes, tām jābūt garām ar lielu ziedu. Šīs puķes viņi audzē vairākus gadus, bet pirmo gadu — tik lielā apjomā. Redzams, ka blakus tulpēm priecē arī uzziedējušās dzeltenās narcises un hiacintes. Savukārt zem tulpju galdiem spēcīgos asnus izdzinušas lillijas. Līdzko tulpju vairs nebūs, to vietu ieņems lillijas, lai ap izlaidumu laiku pircējus priecētu krāšņiem ziediem.
Jautāta, vai šā gada neierastā ziema ietekmējusi puķu audzēšanu, Signe teic, ka laikapstākļi bijuši labvēlīgi. Piemēram, atraitnītes uzziedējušas jau rudenī un zied visu ziemu. Šīs puķes aug labāk, jo ir norūdījušās. Arī citu puķu audzēšanai neesošais ziemas aukstums esot labvēlīgs. Pagājušajā nedēļā bija pircēji, kas atraitnītes iegādājās stādīšanai. «Tās visu ziemu izturējušas, norūdījušās, un pāris grādu zem nulles tām neko vairs nevar nodarīt,» saka puķu audzētāja.
Siltumnīcā puķu podos spēkus no auglīgās zemes uzņem arī citi krāšņumaugi, garšvielas un dārzeņu stādi. Vasaras puķu piedāvājumā gaidāmi vairāki jaunumi: ziedu mīļotājus priecēs jaunu šķirņu petūnijas, kas atkarībā no saules gaismas intensitātes maina krāsojumu, podos sastādītas četras dažādu krāsu petūnijas, kādas piedāvājumā būs pirmo reizi. Vairāk būs arī sarkano pelargoniju, kas ir vispieprasītākās. Pēc gada pārtraukuma un atsaucoties pircēju vēlmēm, izveidotas pirmās petūniju kaskādes, kur vienā sastādīti vairāki desmiti stādiņu. Taps arī pelargoniju kaskādes. Pirmo gadu piedāvājumā būs arī skarainās hortenzijas. No dārzeņiem — būs potētie tomāti un gurķi, kas vairāku gadu garumā sevi pierādījuši kā ļoti ražīgus. Garduma mīļotājiem — nokarenās zemenes, kurām ogas ir visu vasaru. Neiztikt arī bez dažādām garšvielām: rozmarīna, timiāna, citronmelisas un citām. Tā jaunumus varētu uzskaitīt vēl un vēl. «Var teikt, ka pie mums pavasaris ir atnācis, jo cilvēku rosība ir manāma,» noteic audzētājas.
Jautāta, vai nav bijis brīdis, kad visam gribas atmest ar roku, jo darba ir daudz un tas ir smags, Signe atbild noraidoši. «Ir cilvēki, kuri apbrīno, ka varam siltumnīcā strādāt, kur siltākās dienās ir 30 un vairāk grādu. Sauc mūs par tuksneša cilvēkiem. Tas ir mūsu sirdsdarbs un prieks, ka paveiktais rada prieku un gandarīju arī citiem,» saka Signe, piebilzdama, ka šā gada plānos ir uzsliet vēl vienu lielo siltumnīcu blakus esošajai, jo darba apjoms ar katru gadu palielinās. Viņiem prieks par paveikto, jo visu dara pašu spēkiem.