Katrs apģērba gabals kā mākslas darbs

Uzņēmējdarbība

«Mia.handmade» ir Vikas Kacēvičas radīts zīmols viņas šūtajiem apģērbiem, kas izceļas ar sievišķīgumu, oriģinalitāti, gaisīgumu un ērtumu. Talseniece ir ļoti priecīga, ka saņēmās uzsākt savu biznesu, un iesaka arī citiem ieklausīties sevī un uzdrošināties, ja iekšēji kaut kas nemitīga dīda un neliek mieru.
Vika ar šūšanu ir saistīta jau kopš bērnības, jo viņas mamma šuvusi visu mūžu un dara to joprojām. «Tā kā esmu padomju laiku bērns, kad veikalos nekā nebija, mamma mani apšuva no galvas līdz kājām, un vienmēr biju sapucēta. Un laikam tikai likumsakarīgi, ka pirmā profesija, ko apguvu, bija šuvēja. Mācījos šūšanas un rokdarbu skolā «Burda Rīga», bet jāatzīst, ka tajā mirklī tas mani ļoti neaizrāva,» par pirmsākumiem stāsta V. Kacēviča.
Tomēr turpmākā dzīve viņai vienalga bija saistīta ar apģērbu. Talseniece gandrīz astoņus gadus nostrādāja apģērbu veikalā «Elzas skapis», kur guva lielisku pieredzi, vairāk iepazīstot, izprotot cilvēkus, jo sevišķi sievietes, kurām patīk labi izskatīties, un saprotot, kas katrai piestāv, par viņu tipiem, gaumi un vajadzībām. «Es sapratu, ka jūtu cilvēkus un to, ko viņiem vajag un kas viņiem piestāv. Un, kā jau dzīvē daudz kas notiek cikliski, arī šis manas dzīves posms «Elzas skapī» noslēdzās, lai sāktos jauns,» pauž Vika.
Kad ideja nobriedusi
Vasaras saulgriežos «Mia.handmade» apritēs divi gadi. «Ar vīra palīdzību mājās divu nedēļu laikā ierīkojām darbnīcu, un viss notika. Protams, ka viss nezināmais biedē, un es nebiju 100 procentu pārliecināta par to, ko daru, bet es to ļoti gribēju. Laikam jau šī doma manī bija kārtīgi nobriedusi. Man ļoti palīdzēja ģimene, tuvinieki un draugi, sniedzot atbalstu un uzmundrinājumu. Viss salikās kopā tā, kā vajadzēja.»
Sākumā Vika šuva tikai kleitas, bet tagad arī svārkus, džemperus, topiņus, jakas, kardigānus, rītasvārkus, naktskreklus un apakšveļu. «Ja domājam plašāk, protams, apģērbs dzīvē nav pats galvenais, bet tā ir iespēja pastiprināt un izcelt personību, tas ļauj būt pašam. Bez apģērba iziet uz ielas tāpat nevaram. Ja no rīta ir slikts garastāvoklis, bet uzvelc mugurā skaistu kleitu, noskaņojums mainās, noteikti!»
Nosaukums «Mia.handmade» atnācis līdz Vikai pats. «Mia ir populārs meiteņu vārds ASV. Mia ir jauna, talantīga, skaista sieviete, kas iet uz savu mērķi un nebaidās sapņot. Šo vārdu aizguvu no man mīļas amerikāņu filmas «La La Land»,» skaidro V. Kacēviča.
Klientu loks ir izveidojies ļoti plašs un no dažādām nozarēm — skolotāji, ārsti, mūziķi u. c. «Manis radītais apģērbs der ikdienas valkāšanai, bet tas ir ar odziņu. Es uzskatu, ka mūsdienās, kad apģērbu industrija ir pārbagāta ar sortimentu, ir vajadzīgas tādas drēbes, kuras var uzvilkt gan uz koncertu, gan pēc tam ikdienā. Pārāk greznas kleitas nereti tiek uzvilktas vienā vakarā, un pēc tam stāv skapī. Cenšos atrast vidusceļu, lai sieviete jūtas skaisti un ērti. Izmantoju daudz mežģīņu, jo uzskatu, ka tās ir ļoti sievišķīgas un spēj izmainīt tērpa kopējo noskaņu,» skaidro talseniece.
Sievietēm patīk pucēties
Neviens apģērba gabals nav vienāds, mēdz būt arī pavisam atšķirīgi, oriģināli pasūtījumi. «Katrs cilvēks, katrs klients sniedz man konkrētu mācību un iespēju attīstīties, pilnveidoties. Sievietes un viņu vēlmes ir ļoti atšķirīgas. Ir tādas, kuras skaidri un gaiši zina, ko grib, un ne citādāk. Bet ir reizes, kad skaidrības līdz galam nav, un man šķiet, ka tas ir ļoti forši, ka varam to izdomāt, salikt kopā,» stāsta V. Kacēviča. Ne velti lielākais gandarījums šajā darbā ir moments, kad kliente pielaiko apģērbu, viņai tas patīk, un pēc tam viņa atgriežas, lai pasūtītu vēl kaut ko. Sirdi ļoti sildot mirkļi, kad Vika redz sevis radīto apģērbu dzīvē, proti, kādos pasākumos, uz ielas vai citviet. Viņa to sauc par lielāko balvu. Tāpat esot patīkami, ja klienti iesaka viņu saviem paziņām un draugiem.
«Jā, sievietēm patīk pucēties. Man ir gan klientes, kas dzīvo šajā pusē, gan arī pasūta internetā no citurienes. Neesot klātienē, tas ir pavisam vienkārši izdarāms, jo es pārsvarā šuju kleitas, kas ir ērtas, bez rāvējslēdzējiem un iešuvēm.» Divas vasaras Vika piedalījusies arī tirgos Kuldīgā un Talsos. Tā bijusi ļoti laba pieredze, kur iegūta atgriezeniskā saite no cilvēkiem, uzklausot gan pozitīvo, gan ieteikumus. «Esmu novērojusi, daudziem ir ļoti svarīgi, ka konkrēto produktu darinu pati. Tā ir lieliska iespēja satikt jaunus cilvēkus.»
Zelta vidusceļš
Vikai ģimenē aug divas meitas, 12 un 17 gadus vecas, kurām arī patīk pucēties, un viņas nereti ir tās, kuras iesaka mammai jaunas idejas vai novērtē jau uzšūtos apģērba gabalus. Ģimene ikdienā sniedz lielu atbalstu tam, ko Vika dara.
«Mazajam uzņēmējam gribas darīt to, kas patīk, bet tajā pašā laikā ar to arī jāspēj nopelnīt. Tā kā šī profesija ir radoša, dažreiz izaicinājums ir ar iedvesmu, kas ne vienmēr atnāk. Un tad tā ir jāmeklē. Ir daudz jāstrādā ar sevi. Es veidoju tērpus, vadoties pēc izjūtām. Man patīk izdomāt un radīt aizvien kaut ko jaunu, tāpēc arī nešuju divus vienādus apģērba gabalus. Un, esot priekšniekam sev, jāprot atrast balansu starp darbu un atpūtu. Tā kā pašlaik esmu pašnodarbinātā, lielas birokrātijas un dokumentu kārtošanas nav, un ar to, kas jādara, palīdz grāmatvedis,» pauž Vika.
Runājot par nākotnes plāniem, viņa atzīst, ka īpaši nealkst paplašināties, jo nevēlas zaudēt savu tērpu oriģinalitāti un individuālo pieeju klientiem. «Visu pasaules naudu tāpat nevar nopelnīt. Ir būtiski arī saudzēt sevi un savu veselību, un atrast zelta vidusceļu, lai nenogurtu, darot šo darbu. Pašlaik jūtos ļoti labi, jo saprotu, ka pieņēmu pareizu lēmumu, uzsākot savu biznesu. Ir jāieklausās sevī, lai arī neesi par to līdz galam pārliecināts. Bet, ja kaut kas iekšā dīda un neliek mieru, ir jāuzdrīkstas un jāiet. Ja mīli to, ko dari, tad nevar neizdoties. Mūsdienās ir ārkārtīgi daudz iespēju, un cilvēks apjūk no tā, ko grib, var un vai tas ir vajadzīgs. Tad vajag uz mirkli apstāties, sakārtot sevi un salikt visu pa plauktiņiem. Un būtiski — būt pašam,» liek aizdomāties «Mia.handmade» dibinātāja V. Kacēviča.