Turpinās medicīnas darbinieku protesta akcija, iesaistot arī pārējo sabiedrību

Veselība

7. novembrī medicīnas darbinieki un sabiedrības pārstāvji pulcējās pie Saeimas protesta akcijas «Viena diena bez ārstniecības personas» piketā. Mediķi pieprasīja palielināt finansējumu veselības aprūpei un mediķu algām atbilstoši iepriekš solītajam un likumā ierakstītajam. Rezultātā gaidītā vienošanās gan netika panākta, līdz ar to no 8. līdz 14. novembrim visā Latvijā norit akcija «Nolaid karogu, iededz sveci!», paužot atbalstu medicīnas darbiniekiem.
No SIA «Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca» Ventspils un Talsu filiāles uz piketu devās 13 medicīnas darbinieki. Apņēmības pilni, lai ierastos laikus, izbraukšana no Talsiem bija jau 6.00. Talsu filiāles galvenā medicīnas māsa Maija Bitmane stāsta, ka, salīdzinot ar piketiem, kas noritējuši citus gadus, šoreiz bijis ļoti liels dalībnieku skaits. «Jā, mēs noteikti tur bijām vismaz divi tūkstoši piketētāju. Un bija ne tikai medicīnas darbinieki, bet arī dažādi sabiedrības pārstāvji, tai skaitā pacienti, lai paustu mums atbalstu. Manuprāt, tas bija iespaidīgi. Jaunie ārsti, kuri tik dedzīgi visu aizsāka un pārējie pēc tam pievienojās, ir malači. Akcija šķita labi sagatavota, pārdomāta un pamatīga, ko mēs vēlamies teikt un panākt. Jo ierasti bijis tā, ka medicīnas darbinieki nav lieli kliedzēji. Ciešam, ciešam un ceram, ka kaut kas mainīsies. Parasti jau pirmā doma ir — es neticu, ka kaut kas mainīsies. Šī iemesla dēļ ne visi medicīnas darbinieki brauca uz piketu. Ir zudusi cerība — sola vienreiz, otrreiz, bet būtiski jau nekas nemainās. Pirms katrām vēlēšanām viss tiek solīts tik rožaini, bet katru reizi nākas vilties,» stāsta M. Bitmane.
Troksnis piketā, protams, bijis pamatīgs — taures, bungas, skaļruņi, dziesmas un saukļi. Atmosfēra bijusi ļoti pacilājoša. «Ja ir reizes, kad pārņem sajūta, ka neviens mūs nedzird un neredz, tad tajā brīdī bija sajūta — mūs dzird! Tobrīd šķita, ka viss būs kārtībā, bet, braucot mājās, saņēmām informāciju, ka akcija turpināsies, jo sarunas nav nesušas gaidīto rezultātu. Bet priecājos par to, ka ar šo piketu nekas nebeidzās, jo turpinās akcija «Nolaid karogu, iededz sveci!». Prieks, ka šajā reizē ir iesaistījusies un jūtams atbalsts no visas sabiedrības. Arī piketā šis pozitīvais atbalsts bija ļoti jūtams. Šoreiz tas ir pamatīgi un visiem kopā, sajūta kā Dziesmu svētku noslēguma koncertā. Tas bija ļoti patīkami, ka nebija agresijas, bet gan pozitīva noskaņa,» atmosfēru piketā apraksta M. Bitmane.
Kad vaicāju viņas viedokli par to, ka Saeimas deputāti pārkāpj likumu, neizpildot tajā ierakstīto, pašu nolemto, medicīnas darbiniece pauž, ka negatīvākais šajā gadījumā ir tas, ka ar to viņi demonstrē, ka drīkst pārkāpt likumu. Ļoti klaji un plašā mērogā.
Galvenā medicīnas māsa stāsta, ka vislielākā problēma medicīnas nozarē ir jauno darbinieku piesaiste, jo viņiem ļoti būtisks ir atalgojums. «Šeit ir jautājums — cik kvalitatīvu pakalpojumu mediķis var sniegt, ja viņš ir noguris, strādājot vairākās darbavietās? Cik gan būtu labi, ja medicīnas darbiniekam pietiktu laiks ģimenei, bērniem, sev un, galu galā, miegam! Jaunajai paaudzei ir lielākas ambīcijas nekā mums. Viņi grib strādāt par atbilstošu samaksu,» liek aizdomāties M. Bitmane.
Vai ir cerība, ka šīs pagarinātās protesta akcijas laikā tiks panākts rezultāts? «Ļoti, ļoti, ļoti gribētos cerēt. Bet, ja skatos uz to ar savu līdzšinējo pieredzi, tad — nē. Es laikam nebūšu tā paaudze, kas piedzīvos būtiskas izmaiņas ne tikai medicīnas jomā, bet arī citās,» pārdomās dalās M. Bitmane.
Tā kā 7. novembra pikets nesniedza cerēto rezultātu, mediķi nolēma turpināt protestus, izsludinot akciju «Nolaid karogu, iededz sveci!». Veselības aprūpes iestādes un iedzīvotāji aicināti nolaist karogus pusmastā un iedegt sveces, tādējādi simbolizējot kritisko situāciju veselības aprūpes finansēšanas jomā. Arī Talsu slimnīca iesaistās akcijā, jau piektdien no rīta aizdedzot svecītes un nolaižot Latvijas valsts karogu pusmastā.