Piemin «Baltijas ceļa» 30. gadadienu

Kultūra

17. augustā, atceroties Latvijas valsts vēsturē nozīmīgo 1989. gada 23. augusta akciju «Baltijas ceļš», Talsu novada muzejs sadarbībā ar Latvijas Zaļo kustību rīkoja pasākumu, kurā šī vēsturiskā notikuma pieminēšana apvienojās ar Latvijas Zaļās kustības pastāvēšanas 15. un tās aizsākuma Talsos 30. gadadienu. Tika atklāta arī ceļojošā izstāde «Baltijas ceļam 30».
Nelielā ceļojošā izstāde un dalībnieku atmiņu stāsti visiem klātesošajiem atgādināja notikumus, kad vairāk nekā pusotra miljona cilvēku no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas sadevās rokās, tā savienojot Baltijas valstu galvaspilsētas — Tallinu, Rīgu un Viļņu —, lai pieminētu 1939. gada 23. augustā starp Vāciju un PSRS parakstīto Molotova—Ribentropa paktu un lai atbalstītu cits citu cīņā un ticībā par kopīgu mērķi — Baltijas valstu neatkarības atgūšanu. Akcijas laikā Baltijas iedzīvotāji veidoja dzīvo ķēdi 660 kilometru garumā, kas ieguva simbolisko un politiski nozīmīgo «Baltijas ceļa» nosaukumu. 2009. gadā tā tika iekļauta UNESCO programmas «Pasaules atmiņa» starptautiskajā reģistrā.
Talsu novada muzeja galvenā speciāliste vēstures jautājumos Inese Vempere atzina, ka viņai ir liels prieks redzēt un sajust to, ka tik daudzu cilvēku sirdis saviļņo mūsu valstij un tautai šis svarīgais notikums. «Ja nu ir notikumi, kuros tiešām parādās mūsu cilvēku degsme un vienotība, tad tā parādās tieši šajos lielajos vēsturiskajos pagriezienos, kad daudz kas ir jāmaina,» sacīja I. Vempere. «Mēs varam tikai apbrīnot laiku, kad it kā paslepus bez visām mūsdienīgajām saziņas ierīcēm viss tika noorganizēts, visiem tika paziņots, un cilvēki ieradās. «Baltijas ceļš» bija akcija, uz kuru cilvēki tiecās un saprata — mums tur ir jābūt.»
Latvijas Zaļās kustības valdes priekšsēdētājs Jānis Matulis atzina: nav viegli atskatīties uz tik ilgu laika posmu kā 30 gadi, kura laikā ir izdarīts ļoti daudz. «Mēs neviens par to algu nesaņēmām. Tas viss bija brīvprātīgi,» sacīja J. Matulis un smejot piebilda, ka tagad pat dažubrīd aizdomājas par to, pa kuru laiku tas viss paspēts. «Mūsos tajā laikā bija optimisms un iedvesma, lai neapstātos un darītu. Visur mums pretī bija atsaucīgi un pozitīvi cilvēki,» J. Matulis atcerējās. Viņš piebilda, ka iedvesmas, vēlmes darīt, iesaistīties un organizēt kustībai un tās biedriem un atbalstītājiem netrūkst vēl joprojām, tikai šobrīd daudzviet pretī nestrāvo tik liels pozitīvisms un atbalsts, kaut gan, esot Eiropas Savienībā, dažādām iecerēm un projektiem līdzekļus vajadzētu vieglāk iegūt, bet tā gan neesot, tomēr tas neesot iemesls, lai apstātos, un Zaļā kustība darbību turpina un turpinās.
Viņš arī sacīja lielu paldies Talsu novada muzejam par iespēju pasākumam notikt tieši muzejā un tādā veidā ierakstīt sevi un Latvijas Zaļo kustību jau jaunās vēstures lappusēs, kā arī pasniedza īpašu dāvanu, ko pievienot muzeja vēstures liecību krājumam — vienu no pašiem pirmajiem Vides aizsardzības kluba T krekliem, kas izgatavots tieši pirms 30 gadiem. Uz pasākumu sveikt Zaļo kustību, atcerēties vēstures notikumus un dalīties atmiņās bija ieradušies kustības pārstāvji arī no Jūrmalas, Ventspils, Rendas un Kandavas.
Ceļojošā izstāde «Baltijas ceļam 30» Talsu novada muzejā būs apskatāma līdz 25. augustam.