Atskaites punkts, kas iezīmē jauno skolas simtgadi

Izglītība

Vasaras pilnbriedā līdz ar margrietiņu, rudzupuķu, magoņu un citu jāņuzāļu parādīšanos tuvojas vēl kāds nozīmīgs brīdis — Talsu Valsts ģimnāzijas salidojums «Simtgades saulgriežos». Gaidāmā tikšanās ar sen neredzētajiem klasesbiedriem un iespēja uz vienu vakaru atgriezties skolas solā liek krūtīs iezagties patīkamai kņudoņai, kas mitēsies tikai 21. jūnija vakarā.
No 16.00 līdz 19.00 paredzēti ceļojumi skolas vēsturiskajā ēkā katram sava izlaiduma atmiņās, 19.00 sporta zālē norisināsies lielais visu gadu izlaidumu koncertstāsts, bet 21.30 absolventi un bijušie darbinieki ļaus kājām vaļu svētku ballē (muzicēs grupa «Cits kvartāls»). Paralēli būs iespēja lustīgi pavadīt laiku zaļumballē (spēlēs grupa «Rumbas kvartets»), savukārt pusnaktī gaidāma saulgriežu līgošana un gaismu spēles skolas dārzā.
Koncerta režisore Inga Krišāne norāda, ka salidojums kalpo kā atskaites punkts, kas iezīmē jauno skolas simtgadi. Šogad absolventi tika aicināti iesūtīt izlaiduma fotogrāfijas kopiju, atsaukt atmiņā saldo ziedu smaržu, smaidus, vēlējumus, dzīves ceļu uzsākot, un izlaiduma nakts burvību. «Salidojums norisinās jūnijā, kas tradicionāli ir izlaidumu laiks, — absolventi tiek aicināti atcerēties tos svētkus, to brīdi, kad viņi teica ardievas skolā pavadītajiem gadiem un iesoļoja pieaugušo dzīvē. Arī koncerts un satikšanās stāsts sporta zālē būs kā liels izlaidums. Absolventi, kuriem izlaidumā nebija balles, nu varēs to izbaudīt. Izlaidums asociējas ar to, ka tiek nofiksēts mirklis — lūk, tādi mēs esam! Fotogrāfijas veidos kopējo izlaidumu stāstu. Ikvienam būs iespēja apskatīt skolas telpas, bet tālākā ballēšanās notiks zālē, lai būtu lielāka kopības izjūta.

Svinīgajā satikšanās reizē dažādu gadu absolventi atcerēsies izlaidumu un caur šiem stāstiem iezīmēs kopējo skolas simtgades izlaidumu,» ar koncepciju iepazīstina I. Krišāne. Izrādās — arī viņa pati ar Talsu Valsts ģimnāziju ir cieši saistīta. Savulaik I. Krišāne strādājusi par ārpusdarba organizatori, pasniegusi kultūras vēsturi, bijusi audzinātāja divām klasēm un 15 gadus vadījusi teātra studiju «Te».
Atelpa no straujās ikdienas
Absolventu deju kolektīva vadītāja Kristīne Znotiņa atzīst, ka viņai kā bijušajai skolniecei ir neierasti procesā iesaistīties no otras puses. Viņa salidojumam gatavojas kopā ar «Delveriem», kuru vidū ir dažādas paaudzes — citi ir atsākuši dejot pēc 15 gadu pauzes, bet citi to vēl aizvien nav pārtraukuši darīt. Lai gan nākas ieguldīt pamatīgu darbu, tas ir pūļu vērts. «Skolas laiks bija aizraujošs. Vienmēr biju aizņemta ar dažādiem pulciņiem — esmu dziedājusi, dejojusi, sportojusi, spēlējusi teātri… Salidojumu gaidu ar patīkamu uztraukumu — tā ir iespēja satikties ar sen neredzētiem klasesbiedriem un uz vienu vakaru atgriezties vidusskolā. Tā noteikti būs skaista atelpa no straujās ikdienas,» pārliecību pauž K. Znotiņa.
Singurs Zariņš, kurš atbild par muzikālo pavadījumu, atklāj, ka gatavošanās salidojumam kļūst aizvien saspringtāka. Mēģinājumi paliek blīvāki, ir jūtama izlaidumu tuvošanās, darba grupas un koncerta mākslinieciskie veidotāji aizvien biežāk sanāk kopā un mēģina slīpēt nianses. S. Zariņš šo pasākumu gaida ar divējādām izjūtām — no vienas puses, viņš izjūt uztraukumu par to, kā viss izdosies, bet, no otras puses — ar milzīgu prieku gaida satikšanos ar klasesbiedriem un vēlas izbaudīt vakara gaitu. Vidusskolas periodu S. Zariņš raksturo kā krāšņu un notikumiem bagātu laiku. Visspilgtāk atmiņā viņam iespiedies Žetonvakars un ZZ čempionāts, kur klase izcīnīja iespēju doties uz finālu.
«Salidojumiem piemīt zināms šarms»
«Direktors lūdza izveidot Talsu Valsts ģimnāzijas atbalsta biedrību, un mēs jau vairāku mēnešu garumā cītīgi organizējam salidojumu. Tagad ir pēdējais brīdis, kad tiek kārtotas organizatoriskās lietas. Absolventus sagaidīs daudz dažādu pārsteigumu, bet galvenais mērķis ir atkal redzēties un atcerēties skolas gaitas,» uzsver Talsu Valsts ģimnāzijas atbalsta biedrības vadītājs Artis Raitums. «Kad tiek izveidota klases grupa, kurā tu pats esi mācījies, un tiek palaistas bildes no izlaidumiem vai klases ekskursijām, gribas visus satikt, aprunāties, noskaidrot, kur nu katrs ir aizceļojis, kur dzīvo un ar ko nodarbojas. Mūsu klases kolektīvs bija diezgan sportisks — gan čaļi, gan meitenes bija aktīvi un visur piedalījās. Mēs kopā esam izauguši, bet tagad katrs ir aizgājis savu ceļu un mēs cits par citu neko nezinām,» izjūtās dalās A. Raitums.
Absolventu kora vadītāja Baiba Veismane-Rezonga atzīst, ka gatavošanās norit spraigi un interesanti — kā jau lielam notikumam piederas. Katram ir savi darbi un pienākumi, ar kuriem jācenšas tikt galā. Viens no laikietilpīgākajiem procesiem bija dziesmu aranžēšana, bet nu jau redzama finiša taisne, koris ir ieskanējies, un vēl atlikušas tikai pāris mazas niansītes. B. Veismane-Rezonga ir pārliecināta: katram jāizdara savs darbiņš, lai pasākums būtu izdevies. Viņa pati nav skolas absolvente, bet vairākus gadus ir strādājusi ar ģimnāzijas kori un šo periodu saista ar burvīgām atmiņām. «Šis pasākums ir ļoti gaidīts, man vispār patīk salidojumi — tiem piemīt zināms šarms. Nezinu, vai salidojums kādreiz ir noticis Jāņu laikā, bet man liekas, ka feināka laika vispār nevar būt,» smejoties teic absolventu kora vadītāja.