Varoņstāsti ar pankūku saldo pēcgaršu

Kultūra

Jauku, lieliem un maziem piemērotu gaisotni Muzeju naktī varēja baudīt Tiņģeres pilī. Jā, šī pils nav muzejs, toties tajā atrodas kaut kas muzejam ļoti līdzīgs — kultūrvēsturisko vērtību krātuve, un tas ir pietiekams iemesls pievienoties starptautiskajai iniciatīvai, piedāvājot vietējiem vēl kādu labu pasākumu.
Pils zālē interesentus pulcēja divi ciemiņi no Talsiem — novadpētnieks Zigurds Kalmanis un dziesminieks Andžejs Beļevičs. Nopietno daļu, to, kurā bija plānots runāt par barikādēm, grāmatām un dzīvi, palaidām garām, toties ieradāmies laikus, lai izsmietos, klausoties divas epizodes no Z. Kalmaņa bērnības. Kad jau Muzeju nakts rosināja celt gaismā varoņstāstus, arī šīs atmiņas gluži labi ierakstījās tēmā. «Tētis no Rīgas bija man atvedis bisi. Tai bija gumijas piesūceknis, kurš, palaists vaļā, mēdza pielipt pie durvīm. Ja reiz mans tētis ir mednieks, tad man arī jāiet medībās! Protams, gāju pa kluso, neprasījis atļauju. Izgāju ārā, bet tur — bars saimnieku zosu. Nospriedu pamēģināt, vai varētu trāpīt kādai zosij. Pie kūtsaugšas bija pieslietas trepes. Kad zostēviņš likās man virsū, augstāk par otro pakāpienu netiku! Tik ilgi bļāvu, kamēr mani nāca glābt. Tā bija viena varonīga epizode. Otra ir saistīta ar zirgiem. Bija tāds krietns ērzelis, Bajārs vārdā. Šis zirgs bija piesiets ganībās, tur bija ķēde un kārtīgs miets. Mamma jokoja, ka tēvs bijis zirgu pārsiet, viņa arī — nu ir man jāiet. Es pa klusiņām pie ērzeļa prom! Ieraudzījis tādu knīpīzeri pie mieta, ērzelis pienāca man klāt. Tēvs bija mūs pamanījis un skrēja šurp, bet, kamēr viņš skrēja, ērzelis pagrūda mani no mugurpuses, paņēma zobos manu mētelīti un panesa mani tēvam pretī! Es gan šo traģisko varoņdarbu neatceros, bet to man visu mūžu ir stāstījuši,» neslēpa Zigurds, klātesošajiem sirsnīgi smejoties.
Kad bērni bija piedalījušies zīmējumu konkursā «Mans varonis» (varoņu topa augšgalā bija mammas un tēti), bet pieaugušie — apskatījuši kultūrvēsturisko vērtību krātuvi, visi devās ārā, lai atpūtas vietā pie pils kopā piedzīvotu siltu maija vakaru, baudot pankūkas ar liepziedu tēju un klausoties varoņstāstos amatierteātru «Īve» un «Atspulgs» aktieru izpildījumā. Nav ziņu par to, cik dalībnieku pēc tam bija vēl arī nakts orientēšanās sacensībās un pužļu likšanas izturības čempionātā — katrā ziņā iespēja būt klāt, kad Muzeja vakars patiešām pārtop Muzeju naktī, tika dota.