Ar fotokluba izstādi atklāj Talsu tautas nama 110. dzimšanas dienu

Kultūra

14. janvārī tika atklāta «Talsu fotokluba» izstāde «Tautas namam 110», kurā, lai varētu arī vizuāli pamatot cipara esamību, apskatāmi nozīmīgi foto mirkļi no nama vēstures. No pamatakmens likšanas, kad sadraudzīgās biedrības nams tālajā 1911. gadā to lika ar vārdiem: «Mums būs savs nams, sava pils» — līdz pat mūsdienām.
Izstādē redzams Talsu tautas nams laiku laikos — pirms 2015. gada rekonstrukcijas, pēc 2005. gada vētras ar norautu jumta segumu, bet 1916. gada fotogrāfijā redzams, kā tornī tiek uzvilkts krievu karogs. Apskatāmi arī kultūras pasākumos iemūžināti mirkļi, kā arī Radošā sēta pirms pārvērtībām un pēc.
Izstāde tika atklāta ar tautas nama direktores Daces Obodovskas ievadrunu, kas apmeklētājus aizveda vairāk nekā simts gadus senā vēsturē, un pateicības vārdiem fotokluba biedriem.
«Fotomāksla jau ir ar to specifiska, ka tajā katrs ierauga kaut ko savu. Mirklis ir burvīgs ar to, ka laiki mainās, cilvēki mainās, bet tas foto moments paliek šajā bildē,» sacīja Dace Obodovska un atzina, ka Talsu fotoklubam izdevies atlasīt izcilas bildes ar skaistiem stāstiem.
Fotogrāfijas no pašas pirmās nama dienas
Talsu fotokluba arhīvā ir desmitiem tūkstošu bilžu, un, kad pienāk nepieciešamība pēc kāda konkrēta notikuma vai temata, cauri jāskatās tām visām, tāpēc tas ir liels, organizatorisks darbs. Fotokluba vadītājs Uldis Balga uzsvēra, ka fotoizstāde veltīta Talsu tautas nama, kas cēlies kā Talsu sadraudzīgās biedrības nams, 110 gadu jubilejai. «Jo fotogrāfija jau pirms 110 gadiem bija radusies, un fotogrāfijas ir no pašas pirmās tautas nama dienas. Un tā, cauri visiem šiem simts gadiem laiku pa laikam kāda fotogrāfija ir, daļa no tām ir Talsu novada muzejā, daļa pie privātkolekcionāriem. Un jaunajos laikos, kad sāka darboties Talsu fotoklubs, bildes ir no mūsu arhīva,» viņš sacīja.
Šobrīd kādreizējo fotogrāfu ieguldījums kalpo par vienu no nedaudzajām vēstures liecībām, bet pats klubs tautas nama telpās mitinās aptuveni 20 gadu garumā.
«Interesanti, ka ir daudz bilžu no divdesmitajiem, trīsdesmitajiem gadiem, bet pavisam maz bilžu ir no četrdesmitajiem, piecdesmitajiem, sešdesmitajiem gadiem. Un atkal jaunākos laikos, teiksim, astoņdesmitajos, deviņdesmitajos — tad jau atkal ir ļoti daudz bilžu,» atzina Talsu fotokluba vadītājs. «Ja mēs vēl kādreiz taisīsim tādu izstādi, tad jāpameklē vidusposms — padomju Latvijas laiks, lai redzētu, kāds tad tautas nams ir bijis.»
Svētki turpinās visas nedēļas garumā
Izstādes atklāšana bija tikai pirmais pasākums no visa jubilejas pasākumu cikla. Piektdien, 21. janvārī, tautas nams ikvienu aicina uz īpašu koncertu «Veltījums», kurā uzstāsies tikai un vienīgi talsenieki, — talantīgi dziedātāji, dejotāji un mūziķi. Lielā pieprasījuma dēļ un sakarā ar ierobežojumiem lielajā zālē ir tikai 200 sēdvietu, tāpēc koncerts izskanēs divas reizes — 16.30 un 19.00. Ieejas kartes var saņemt Talsu tautas namā.
«Mēs esam sarūpējuši, manuprāt, izcilu programmu, un ik gadu arī 17. janvārī ir Talsu pilsētas vārda diena. Un šajā sakarā esam atklājuši Radošās sētas ieejā instalāciju «Talsu mijkrēslis», kur katrs var iepazīties ar mūsu pilsētas himnu, ar tās vārdiem, baudīt burvīgus Talsu skatus,» bilda tautas nama direktore. Savukārt sestdien no 18.00 uz tautas nama fasādes būs vērojams multimediāls stāsts «Talsu tautas nams laika līniju labirintos», bet fotoizstādi varēs vērot līdz pat 2. februārim.