Jauns gads, jauns es?

Žurnālista viedoklis

Sveicieni 2022. gadā! Nav noslēpums, ka jauns gads sev līdzi nes jaunus mērķus, sapņus un ieceres. Šoreiz vārdu «apņemšanās» nelietoju apzināti — tik ierastās Jaunā gada apņemšanās nereti ir vien svētku gaidās izteiktas cerības, kuru noturība ir visai īsa. Tieši tāpēc mana Jaunā gada apņemšanās ir neko neapņemties — ne tāpēc, ka viss ir tieši tā, kā es to vēlētos, bet tāpēc, ka gaistošu vārdu vietā gribas piedzīvot ko ilgnoturīgāku.
Starp 50 pasaulē populārākajām Jaunā gada iecerēm 1. vietā ierindojas apņemšanās vairāk sportot. Tālu no tās neatpaliek vēlme veselīgāk ēst, atmest smēķēšanu, lietot mazāk alkohola, mazāk laika pavadīt sociālajos tīklos, vairāk laika pavadīt ar ģimeni un draugiem, atrast labāku darbu, mazāk stresot un beidzot aizbraukt sen kārotā ceļojumā. Kādu no šīm lietām reizi dzīvē droši vien ir apņēmies katrs, un tikai katrs pats var izvērtēt, cik lielā mērā to ir izdevies īstenot. Nezinu, kā jums, bet manas apņemšanās visbiežāk ir sākušas īstenoties nevis janvārī, bet citos laika nogriežņos. Citkārt tas ir vasaras sākums, citkārt rudens iestāšanās, bet visbiežāk tie ir nejauši izvēlēti datumi, kas nav saistīti ar ārējiem apstākļiem. Un tieši šajās reizēs pieņemtie lēmumi ir bijuši visnoturīgākie.
Ņemot vērā, ka ikviens stāsts ir atšķirīgs, arī 1. janvāris var kalpot kā lielisks atspēriena punkts, lai beidzot paveiktu to, par ko jau sen sapņots. Latvijas vecāku organizācijas «Mammamuntetiem.lv» vadītājas vietniece Audra Šauere uzsvērusi, ka, izsakot Jaunā gada apņemšanos, jāņem vērā vairākas vienkāršas, bet būtiskas lietas. «Ja nav apņēmības, tad nav uz ko tiekties un dzīvei zūd mērķis, savukārt, zūdot mērķim, mazinās dinamika un ikdienas rutīna kļūst aizvien pelēcīgāka. Vēlmes ir jāizsaka, bet tām jābūt gana konkrētām, lai būtu skaidrs, kas jāizdara ceļā uz rezultātu,» uzsver A. Šauere. Iespēja, ka apņemšanos izdosies realizēt, būs lielāka, ja to ne tikai gribēsim, bet pēc iespējas ātrāk ieviesīsim savā ikdienā. Rezultāti būs labāki arī tad, ja savas vēlmes noformulēsim kā mērķi — izmērāms un formulējams mērķis ir vieglāk sasniedzams. Ja veicamā apņemšanās nav vienas dienas pasākums, laiku līdz gala mērķim vērts sadalīt mazākos posmos, turklāt procesa gaitā nelielu un vienkāršu darbu izpilde dos padarīta darba sajūtu. Ieviešot apņemšanos paradumu līmenī, ir svarīgi, ka mērķis nav izvēlēts, ietekmējoties no tā, ko dara citi, vai kas labi izskatīsies sociālajos tīklos, bet dos jūtamu pienesumu ikdienā.
Par teiciena «jauns gads, jauns es» neatbilstību reālajai situācijai šaubu nav — tas, ka pie sienas tiek piekārts jauns kalendārs, vēl nenozīmē, ka dzīvē kaut kas mainīsies. Lai kaut kas mainītos, nepieciešams mērķtiecīgi uz to virzīties. Reizēm tas prasa vairāk piepūles, reizēm mazāk, bet visbiežāk iznākums ir tā vērts. Nav tik būtiski, kurš brīdis kļūst par atskaites punktu, būtiskāk ir sekot saviem sapņiem, apbruņoties ar pacietību un atrast domubiedrus, kuri slinkuma un noguruma brīžos neļaus padoties. Motivāciju mums nesniegs ne jauna lapa kalendārā, ne vārdos ietērpta apņemšanās, bet gan skaidra vīzija, pašdisciplīna un apziņa, ka tas, ko ieguldīsim sevī šodien, nesīs augļus rītdien! Lai izdodas!