Seniori sagādā prieku senioriem

Sabiedrība

Jau vairākus gadus Talsu pensionāru biedrības vadītāja Rita Tomsone kopā ar draugiem un ziedotājiem sagādāja svētku pārsteiguma paciņas Laucienes pansionātam. Izņēmums nav arī šis gads, taču šoziem vislielākais sirds siltums tiek pašu vientuļajiem senioriem, kam pirmo reizi sarūpētas īpašas svētku pakas.
Pirmo reizi par ideju Rita Tomsone ierunājās rudenī, kad sākās apkures sezona. Viņas novērojumi liecināja, ka tieši seniori ir visapzinīgākie komunālo rēķinu maksātāji, bet pēc tam viņu maciņos paliek niecīga summa — un tieši pārtika ir tā, uz kuras rēķina seniori taupa, lai izdzīvotu. Tāpēc Talsu pensionāru biedrības vadītāja nolēma svētkus sagādāt tieši viņiem — vientuļajiem senioriem, kuri dzīvo vieni un cīnās pašu spēkiem. Saziedotie līdzekļi ļāva sarūpēt pakas 36 cilvēkiem. Sākotnēji bija paredzēts katram desmit eiro vērtībā, taču, pateicoties atbalstītājiem, dāvanu maisiņš jau kļuvis tik liels, ka pat grūti panest. «Ilgstāvošais piens, manna, milti, cukurs, auzu pārslas, sviesta paciņa, nūdeles, eļļa, sviests, medus burciņa, cepumi, konfektes, piparkūkas, āboli, zupa harčo…» Rita Tomsone citu aiz citas sauc lietas, kas ietilpst pakā, un iepriekš nosauktais ir tikai neliela daļa no tā. «Es šaubos, vai katrs seniors var iegādāties, piemēram, sviesta paciņu, kas maksā gandrīz divus eiro. Mūsu ideja bija iegādāties tādas lietas, ka ir lietojamas uzreiz. Lai senioram ir sajūta, ka var uzreiz kaut mannā biezputru izvārīt, jo visas sastāvdaļas viņam nu ir. Ar zupas burciņu tāpat — ja seniors ir viens, viņam tur sanāk trīs reizes ko paēst. Tagad vismaz Ziemassvētkos un Vecgada vakarā viņiem kaut kas būs — es tiešām tā ceru un domāju,» teic R. Tomsone. Papildu pārtikas pakai izdevies sarūpēt arī mazgāšanas līdzekļus, kas būs atspaids senioru maciņam.
Cilvēki, kam nepieciešama palīdzība, apzināti sadarbībā ar klubiņu vadītājiem, kas uzreiz zinājuši vienaudžus, kam ikdiena grūtāka. «Tie ir cilvēki bez trūcīgā un mazturīgā statusa, kas paši nekad palīdzību nelūgs. Viena no pakām nonāca arī pie kādas ģimenes, kurā mamma cīnās viena pati, audzinot trīs bērnus. Es uzskatu, ka tas tomēr ir svētīgs darbs, ka tu apzinies, ka tev ir blakus kāds, kam tiešām vajag palīdzību,» saka Talsu pensionāru biedrības vadītāja. «Un es apbrīnoju tos cilvēkus, kas man atsaucas, un pēc lūguma palīdzēt tikai pajautā, cik mums vajag. Tādu atsaucību kā šogad, nebiju piedzīvojusi.» Turklāt Talsu pensionāru biedrībai ir sapnis aizsākt jaunu tradīciju — līdzīgi kā Vācijā palīdzību senioriem sniegt ne tikai Ziemassvētkos, bet arī Lieldienās. Aizmirsts šogad nav arī Laucienes pansionāts. Uz turieni aizceļoja pašu senioru sarūpētas ievārījuma burciņas un medus.
Tam, ka seniori nevar nosēdēt mierā, pierādījums ir arī pats dienas centrs, kur šobrīd apskatāmas vairākas ekspozīcijas — kartītes, čībiņas, no auduma gabaliņiem šūti katlu un pannu paliktņi… Te var redzēt arī šī brīža jaunāko Talsu senioru aizraušanos, kas ir krāsu pludināšana, un šajā tehnikā tapušas arī šā gada Ziemassvētku kartītes. Pensionāru biedrības vadītāja piemin Valentīnu Vecriņķi, kurai ir jau vairāk nekā 90 gadu, bet viņa ik Ziemassvētkus tamborē eņģelīšus prātam neaptveramā daudzumā. Rita Tomsone rāda senioriem atvēlētās telpas Lielajā ielā, dalās ar stāstiem un idejām, ar ko tikai ikdiena šeit nav piepildīta, un nosmejamies, ka senioriem nemaz vairs nav iemesla iet mājās. «Jā, patiešām. Ja pavasarī bija klusāk, drūmāk, tad tagad atkal seniori ver mūsu durvis, bērni un mazbērni atved omītes un palīdz viņām nokļūt otrajā stāvā. Cilvēkiem ir iemesls iziet no mājām, kas viņiem ir ļoti liela vērtība. Mums šobrīd ir 230 biedru, un par spīti pandēmijai un tam, ka tomēr nedarbojamies tik intensīvi, ik dienu ir interese no jauniem dalībniekiem. Es priecājos, ka viņiem atkal ir, kur nākt,» atzīst Rita Tomsone.