Eiropas sirdī tapis stends par godu Krišjānim Valdemāram

Kolkas pagasts

21. decembrī Kolkā tika atklāts informatīvais stends. Tas veltīts Krišjānim Valdemāram  — pirmajam latviešu bibliotēkas un biedrības dibinātājam, pirmajam, kurš rosināja vākt latviešu folkloru, pirmajam, kurš apzinājās jūrniecības nozīmi latviešu tautsaimniecībā, un pirmajam, kurš uzdrošinājās sevi saukt par latvieti. Pulcējoties jūras krastā, sanākušie atminējās K. Valdemāra teikto: «Dedzīga tuvāku mīlestība, cieša apņemšanās un nešaubīga izdarīšana iespēj visu.»
Atklājot informatīvo stendu, SIA «Kolkasrags» direktors un līvu krasta patriots Jānis Dambītis atzina, ka Krišjānis Valdemārs ir iedvesmojis mūsu tautu gadsimtiem ilgi un turpina to darīt arī šodien. «2003. gadā nonākot Kolkas ragā, atklāju, ka K. Valdemārs 1885. gadā Kolku ir nosaucis par Eiropas līniju krustpunktu un Eiropas sirdi. Tas mani fascinēja! Sākot pētīt Krišjāni Valdemāru, izveidojām pirmo stendu, kas nokalpoja 15 gadus. Sadarbībā ar tēlnieku Gaiti Burvi ir tapusi stenda jaunākā versija. Tā kā Krišjānis Valdemārs dibināja jūrskolas un laika posmā no 1864. gada līdz Pirmajam pasaules karam Latvijā tika uzbūvēti 550 stalti burinieki, ideja par stenda veidolu kā burām radās likumsakarīgi. Esam uzstādījuši šo stendu, lai daudzinātu K. Valdemāru, bet secinājām, ka vajadzētu paveikt vēl vairākas lietas, — uz izcilā novadnieka 200 gadu jubileju jātop filmai un skaistam K. Valdemāram veltītam namam. Nebeidzu brīnīties un jaunatklāt to spēku un jaudu, kādu šī harizmātiskā un iedvesmojošā personība ir devusi Latvijas attīstībā!
No sirds pateicos tēlniekam Gaitim Burvim un Dženetai Marinskai! Sadarbībā ar Dženetu tapa mūsu pirmais kopdarbs — DVD «Burinieku gadsimts» par Krišjāni Valdemāru, ko 2009. gadā dāvinājām skolām un vēsturnieku asociācijām. Dženeta ir pielikusi roku arī stenda tapšanā. Liels paldies arī Astrīdai Arklonei! Kad «Burinieku gadsimts» ieguva balvu festivālā «Tourfilm Riga», Astrīda mūs uzaicināja pie sevis uz restorānu, kur viena istaba bija veltīta K. Valdemāram, un 19. novembrī pirms stenda atklāšanas nejauši satiku Astrīdu Talsos. Tā K. Valdemārs mūs atkal saveda kopā! Ir sajūta, ka viņa gara spēks mums palīdz un vada!»