Atjaunotajā sinagogas ēkā Sabilē aizvadīts pirmais koncerts

Kultūra

Šogad atklātais Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs pārvērties par īstu pērli un magnētu kultūras baudītājiem. Tajā spoži aizvadītas jau vairākas izstādes, bet pirmo reizi tajā izskanēja koncerts. Turklāt, visticamāk, tas ir pats, pats pirmais koncerts šīs ēkas vēsturē, jo centrs izveidots atjaunotā sinagogas ēkā.
Tas, ka Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrā jāskan arī mūzikai, bija vadītājas Gintas Petras ideja — jo, viņasprāt, šim namam ir atbilstoša akustika un tas atvērts pēc mākslas izslāpušiem cilvēkiem. Un pirmajam koncertam viņa izvēlējās uzrunāt komponistu Raimondu Tigulu, kurš idejai arī atsaucās. «Pirmkārt, viņa latiņa ir tieši tik augsta un atbilstoša šim namam! Otrkārt, viņš ir Talsu novadnieks. Man prieks, ka viņš piekrita. Pats pirms tam ieradās reizes divas pārliecināties par akustiku, un pats izdomāja, kas varētu būt tā programma un mūziķi, ar kuriem kopā uzstāties,» saka Ginta Petra. Uz jautājumu, vai maestro izdevās trāpīt desmitniekā, viņa bez vilcināšanās saka: «Vienpadsmitniekā vismaz!»
Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs
atrodas ēkā, kas 1890. gadā Abavas upes labajā krastā celta kā sinagoga Sabiles ebreju kopienai, un tā darbojusies līdz Otrajam pasaules karam. Dievnamā noteikti skanējušas neskaitāmas lūgšanas, tāpēc arī savu koncertprogrammu komponists Raimonds Tiguls gribēja veidot kā lūgšanu. Tai viņš deva nosaukumu «Mēnesgaismas skaņu zīmējumi», un arī video projekcijā uz sienas gozējās mēness, kas koncerta laikā izauga līdz spožam pilnmēnesim — tieši tādam, kāds koncerta vakarā arī gozējās debesīs. Tādu, Talsu paugurainē dzīvojot, pats komponists redz pa savas mājas logu, un viņš gribēja, lai klausītāji jūt līdzīgu noskaņu, kāda ir viņam pašam vakaros un naktīs, sēžot pie instrumenta un rakstot skaņdarbus.
Koncerta nosaukums «Mēnesgaismas skaņu zīmējumi» jeb «Moonlight sound design» ir Raimonda Tigula vienīgais paša uzrakstītais dzejolis, ko viņš veltījis savam tētim. Šis skaņdarbs ieguvis pasaules slavu, un nu tas izskanējis arī Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrā. Raimonda Tigula mūzika ir autobiogrāfisks stāsts, un, kā saka dziedātāja Beāte Zviedre, ko komponists bija uzaicinājis uzstāties savā koncertā, «Raimonda mūzika ir tāda, kura aizved mūs tādās pārdomās par Tiguļkalnu — par to, kā tu sēdi zem ozola un skaties zvaigznēs. Tas absolūti ir iekodēts viņa mūzikā no A līdz Z.»
Kopā ar Raimondu Tigulu
koncertā uzstājās ne tikai Beāte Zviedre, bet arī flautists Andis Klučnieks un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra stīgu kvintets, tāpēc koncerta apmeklētājiem bija reta iespēja dzirdēt arī stīgu instrumentus kopā ar hangu. Lai gan ar pirmo koncertu latiņa pacelta augstu, Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra vadītāju nebaida, vai nebūs grūti izdomāt nākamos māksliniekus. Idejas jau raisoties, bet konkrēta nākamā koncerta datuma vēl nav. «Ir kaut kāds mērogs, ko šis nams, telpa, izmēri dod, un mēs tagad saprotam, ka tā būs kamermūzika. Nelieli sastāvi, kas atbilst telpai,» saka centra vadītāja. Bet Raimonds Tiguls aicina arī turpmāk mūzikas ziņā respektēt to, ka ēka savulaik celta kā dievnams.
«Mēs, mūziķi, kā emocionāli cilvēki, manuprāt, vispirms pamanām vietas auru. Un šeit, ienākot iekšā, tā sajūta noteikti bija tāda ļoti laba, mājīga, mierīga…» saka dziedātāja Beāte Zviedre. «Ļoti skaisti viss ir atjaunots, un arī akustika ir ļoti brīnišķīga — tādiem akustiskiem koncertiem, manuprāt, absolūti fantastiski! To noteikti vajag turpināt.» Tad, kad kaut kas notiek pirmo reizi, drīkst kaut ko ievēlēties — tam piekrīt arī Beāte Zviedre, kas pēc Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra pirmā koncerta fotografējoties nostājās starp diviem Raimondiem — Raimondu Tigulu un vijolnieku Raimondu Melderi. «Tā kā man ir dubultvēlēšanās. Un mana vienīgā vēlēšanās ir, lai «Covid-19» beigtos un mēs atkal varētu normāli dzīvot,» teic Beāte. Noslēdzot koncertu, arī Raimonds Tiguls ikvienam vēlēja skaistus un gaišus Ziemassvētkus — lai miers virs zemes un cilvēkiem labs prāts!