«Ja izmaiņas notiek mācību gada vidū, kaut ko pamainīt ir grūtāk!»

Izglītība

Novembra beigās Talsu novada pašvaldības sniegtā informācija liecināja, ka uz 15. novembri skolās no pienākumu pildīšanas atstādināti 15 darbinieku, bet pieci uzsākuši vakcināciju pret «Covid-19», taču nepabeigs to līdz 15. decembrim, kas noteikts par datumu, kad personai, kura nodarbināta publiskajā sektorā, jābūt ar sadarbspējīgu sertifikātu. Arī publiskajā telpā ir informācija, ka, ievērojot šo prasību, izglītības jomā strādājošo kļūst mazāk. Kāda situācija ir Talsu novadā, lūdzu viedokli sniegt Talsu novada pašvaldības izglītības pārvaldes vadītājam Uldim Katlapam:

— 15. decembris ir tas punkts, kas palīdzēs pieņemt lēmumu vadītājam un darbiniekiem, lai saprastu, vai drīkst strādāt vai ne. Tie, kas nav šajā procesā, lai vakcināciju pabeigtu, jau šobrīd ir atstādināti no darba un nestrādā. Ja skatāmies uz visu novadu kopumā, jāatzīst, ka ir izglītības iestādes, kur ir problēmas ar mācību priekšmetu skolotājiem. Skolu direktori dara visu, lai tās atrisinātu. Problēmas rodas, jo jādomā, kā nosegt tos mācību priekšmetus, ko atstādinātie skolotāji ir pasnieguši. Ir vietas, kur skolas piesaista konkrētus pedagogus vai arī esošie skolotāji paņēmuši stundas klāt. Tas ir problemātiski tā iemesla dēļ, ka skolotājam jau tā slodze ir pietiekami paliela. Atstādināto pedagogu vidū ir gan sākumskolas, gan eksakto zinību skolotāji. Skolu direktoriem šis ir spraigs laiks, jo jādomā, kā jau pie ikdienas problēmām nodrošināt mācību procesa nepārtrauktību. Tādas skolas, no kuras šī iemesla dēļ aizietu daudz pedagogu, nav, pārsvarā tie ir pāris pedagogu. Tai pašā laikā, aizejot arī vienam pedagogam, var rasties daudz problēmu, ja, piemēram, viņš mācījis vairākus mācību priekšmetus. Situācija mainās nepārtraukti, tāpēc tagad publiski nosaukt kādu skolu, kurā būtu lielas problēmas ar mācību darba nodrošināšanu, nebūtu korekti. Skolu vadība meklē risinājumus mācību darba nodrošināšanai.
Ja runājam par pedagogu nepieciešamību, novadā joprojām ir nepieciešami eksakto zinību — ķīmijas, fizikas un datorikas — skolotāji.
Gan «Covid-19» izplatība, gan šajos mēnešos pieņemtie valdības lēmumi zināmu ietekmi uz mācību procesa organizēšanu ir atstājusi. Tas viss notiek mācību gada vidū, kas ir sarežģīts un izaicinājumiem pilns laiks. Iespējams, ja šie valdības lēmumi būtu pieņemti jūnijā vai jūlijā, skolām, būtu jau konkrētāki risinājumi.