Pandēmijas laiks ir izaicinājums arī korim «Kalva»

Provinces Cilvēks Pandēmijā

Kā Rojas kultūras centra sieviešu kora «Kalva» darbību ietekmējis pandēmijas laiks, jautāju tā diriģentei Jolantai Raugai, kura kopā ar kolektīvu ir jau 27 gadus — no pašas pirmās tā dibināšanas dienas.

— Manuprāt, pandēmija korim «Kalva» ir īsts izaicinājums. Man par lielu prieku koris joprojām darbojas, un ceru, ka noturēsimies līdz nākamajiem Vispārējiem Dziesmu un deju svētkiem 2023. gada vasarā. Ļoti ceru, ka varēsim kopā dziedāt pārbūvētajā Mežaparka Lielajā estrādē. Šiem svētkiem ir jābūt ļoti īpašiem, jo tiks atzīmēta dziesmu un deju svētku tradīcijas 150. gadskārta.
«Kalvas» dalībnieces, sākot šo sezonu, ir palikušas vēl skaitliski mazāk, un tāpēc gribu izmantot šo iespēju un uzrunāt visas šī raksta lasītājas, kurām patīk dziedāt un gribētos piedalīties kora pasākumos, pievienoties korim. Tā kā pati braucu no Rīgas uz mēģinājumiem, tad varu pa ceļam paņemt dziedātājas no citiem ciemiem, kas ir pa ceļam, vai novadīt mēģinājumu attālināti.
— Kā notiek kora darbība šo divu gadu laikā, un ko tas prasa no diriģenta?
— Koris darbojas visu pandēmijas laiku. Sākumā mums visām bija sarežģīti pārslēgties uz mēģinājumiem attālināti. Kopā ar atsaucīgākajām koristēm mēģinājām dziedāt, izmantojot aplikāciju «Zoom». Attālināti sagaidījām Ziemassvētkus un mēģinājām ierakstīt Lieldienu spēka dziesmu. Kopumā, manuprāt, mēs izmantojām visas piedāvātās iespējas mēģināt individuāli un attālināti, kā arī uzstāšanās iespējas šajā sarežģītajā laikā. Esam nodziedājušas koncertu baznīcā pašā pandēmijas sākumā, piedalījāmies «Latvijas Radio 2» «Garākajā Līgo dziesmā» jūnijā un sagatavojušas muzikālu video sveicienu 18. novembra svētkos.
Mani šis laiks ir rosinājis apgūt dažādas jaunas prasmes un pārdomāt prioritātes dzīvē. Es mēģinu daudz mācīties, esmu kļuvusi par sertificētu emocionālās inteliģences praktiķi. Mirklī, kad tika visi pasākumi atcelti un dzīve it kā apstājās, sapratu, cik man ļoti svarīgi ir redzēt mērķi kora darbībai. Tas noteikti nav vienkārši labi pavadīt laiku divas reizes nedēļā Zoomā. Tāpēc mēģinājām īstenot dažādus nelielus projektus — gan mācīties dziesmu svētku repertuāru, gan kopā gatavoties svētkiem. Kora mēģinājumiem attālināti ir vairāki mīnusi, bet ir arī savas priekšrocības. Piemēram, es kā carnikaviete ietaupu vairāk par četrām stundām, kuras pavadu ceļā uz Roju un atpakaļ.
— Vai šis ir pats grūtākais posms kora pastāvēšanas vēsturē?
— Es domāju, ka nē. Šis ir sarežģīts laiks, jo nav prognozējami un strikti saplānojami notikumi tuvākajā nākotnē. Mēs esam iegājuši strauju pārmaiņu laikā, kad mums visiem ir jāiemācās sadzīvot ar pandēmiju un tās sekām. Mums kā korim ir jāmācās būt elastīgākām un pieskaņoties dažādiem dziedāšanas veidiem, būt patstāvīgākām un uzņēmīgākām, lai plānotos projektus izdodas īstenot.
— Kam šajā sezonā gatavojaties?
— Mums ir vairāki projekti, kuri, ļoti ceru, ka izdosies. Galvenie pasākumi, kurus esam ieplānojušas, ir Imanta Kalniņa dziesmu koncerts kopā ar koncertkokļu kvartetu «Maijs» un solistu Jēkabu Bernātu, dalība Latvijas sieviešu un vīru koru svētkos Tukumā un starptautiskā festivālā Lietuvā. Protams «Kalva» dziedās arī Rojas svētkos un Talsu novada organizētajos pasākumos. Tā kā plāni mums ir pietiekami izaicinoši, katra kora dziedātāja ir zelta vērta. Esmu ļoti iemīļojusi visas «Kalvas» dziedātājas un man ir liels prieks un sirsnīga pateicība par viņu atbalstu man.
— Tuvākais dziedošais pasākums «Kalvai» ir ikgadējais Ziemassvētku koncerts. Vai un kā tas šogad atšķirsies no iepriekšējiem koncertiem?
— «Kalvai» ir tradīcija veidot Ziemassvētku koncertu programmas. Kora dibināšanas gadā pirmais koncerts bija tieši Ziemassvētku koncerts. Šis ir kārtējais izaicinošais projekts mūsu nelielajam kora sastāvam. Apkopojot kora pastāvēšanas laikā dziedātās Ziemassvētku dziesmas, konstatēju, ka esam apguvušas vairāk nekā 50 dziesmu. Sanāk tāda diezgan iespaidīga Ziemassvētku dziesmu grāmata. Saorganizējām balsošanu par mīļākajām dziesmām, kuras jau pavisam drīz izskanēs 19. decembra Ziemassvētku koncerta programmā. Klausītājiem koncerta laikā būs iespēja dzirdēt arī skaisto Guntara Rača dzeju no krājuma «Reiz Ziemassvētkos…».
Es ļoti ceru, ka zvaigznes pareizi sastāsies un koncerts varēs notikt. Par to, vai koncerts atšķirsies no citiem — protams, ka atšķirsies, jo to varēs klausīties tikai «zaļajā režīmā».
— Ko tu novēli savam korim un citiem pašdarbības kolektīviem?
— Es novēlu mums visiem veselību un gaišas domas gaidāmajos svētkos, iecietību un atvērtus prātus pārmaiņām, mērķtiecību un neatlaidību turpināt stiprināt kora dziedāšanas tradīcijas.