Baltā «Sievietes pasaule»

Kultūra

Talsu novada muzeja Izstāžu zālē visu decembri skatāma šī brīža laiktelpas izjūtai ļoti piemērota izstāde — «Sievietes pasaule».
Aiz loga balta ziema, zālē uzplaukušas baltas rozes, uz skaistajiem traukiem, grāmatām, rotas lietām un citām sievietēm tik nepieciešamajām skaistajām lietām — kroņiem, it kā lukturiem, it kā lampām, rotas lietu lādītēm, spoguļiem, akvareļiem, mazām kastītēm un citiem nieciņiem — tās izstaro siltu gaismu. Šī izstāde rosina domāt par tuvojošos Ziemassvētku laiku, par cerībām, par rūpēm un dāvināšanas prieku, kā jau to sievietes šai laikā ierasti dara. Cilvēki nāk un priecājas par šo negaidīti uzburto skaisto pasauli, kurā ir iespēja kaut vai uz brīdi nedomāt par gaidāmo garo ziemu, lēno pavasari un par to nezināmo, kas ar mums daudziem var notikt.
Reizē šī izstāde laimīgā kārtā apliecina kādu no mākslas nezūdamības likumiem, ka nav mirusi labās skolā iegūta amata prasme darināt skaistas un vajadzīgas lietas un viss nav jāpērk lielveikalos, lai cik tie smalki būtu.
Šīs izstādes autores — piecas dāmas no Latvijas un trīs no Lietuvas gandrīz visas ir skolojušās kādreiz tik prestižajā Tallinas Mākslas institūtā pagājušā gadsimta 1980.—1990. gados. Šī augstskola lepojās tieši ar savām lietišķās mākslas nodaļām, kuru izglītības programmās bija, protams, daudz kas no skandināvu dizaina zemēm ieviests. Māksliniecēm sarīkot šo izstādi vajadzēja ne tikai tāpēc, lai pēc ilgāka laika atkal satiktos, bet arī lai pierādītu, ka laba amata prasme ir viņu profesionalitātes pamats. Neskatoties uz to, ka Latvijā sen vairs netiek rīkotas vērienīgas dekoratīvi lietišķās mākslas izstādes, muzeji nepapildina savus krājumus ar šādām lietām un mākslas koledžās daudzviet vairs nav keramikas, aušanas, stikla u. c. nodaļas, tātad nav padziļinātu studiju. Mākslinieces ir atradušas dažādus jaunus risinājumus, ko diktējis laiks. Ekoloģija, lēti materiāli un izejvielas, masu produkcija. Bet, tiklīdz roku tiem pieliek mākslinieks, tā rodas jaunas lietas ar jaunām vērtībām, bieži vien te līdz humors, asprātība un uzdrošināšanās. Šī izstāde ir arī kā aicinājums līdzcilvēkiem meklēt meistarus, pie kuriem pamācīties kādu radošu nodarbi, bagātināt savu roku prasmes un dvēseli. Visas mākslinieces ir pedagoģes.
Lūk, Kristīnes Japiņas amizantās rokassomiņas, milzu kuloni, kroņi un brošas no metāla sieta un lietas papīra masas, diez vai tās ir lietojamas. Toties augsta elegances pakāpe ir sasniegta viņas rotu darinājumos (piespraudes, auskari, rokassprādzes), kur izmantotas visur Latvijā nopērkamās Ķīnas bižutērijas sastāvdaļas, taču pievienots arī kāds dārgāks nieks — Svarovski kristāli, dārgakmeņi, pērles, sudraba stieples — un uzreiz tad lietām ir cits mirdzums, tas viss savienots kopā ar izcili rūpīgu darbu. Sievietes to prot novērtēt. Liepājniece Liene Eltermane Tallinā beigusi ādas apstrādes nodaļu, viņas elegantās somas, maki, grāmatas Liepājā nopērkamas galerijā «Mākslas lāde». Šoreiz Liene, kopā ar kolēģēm gatavojoties šai izstādei, izmēģinājusi spēkus arī kā keramiķe un stilīgu šķīvju apgleznotāja. Liene vienmēr ir bijusi arī laba akvareliste; savu akvareļu krāsu kopijas viņa izmantojusi beļģu sējuma albumu un bloknotu vāku virsmās. Ogres māksliniece Signe Kraukle ar savu Tallinas interjeristes izglītību, šķiet, ir izveidojusies par labu svētku un pasākumu noformētāju, izmantojot papīru un citas pārsteidzošas pieejas; viņa var strādāt arī keramikā. Un runājot par Ogri, noteikti kā veicinošs faktors jāpiemin Ogres attīstības biedrība, kuras paspārnē izveidojies radošais kvartāls Pasts, kurš tikko kā sācis savu darbību, šeit cilvēki nāk iepazīt keramikas, tekstila, grāmatu iesiešanas prakses. Turpat blakus atrodas Ogres muzejs — tātad īsts pilsētas radošais centrs.
Labu trauku dizainu izstādē pārstāv Inga Galvāne, bet virtuozi apgleznotu porcelānu izstādījusi Ikšķiles māksliniece Žanete Žvīgure. Izstādē Tallinas skolu vislabāk demonstrē visas trīs lietuviešu mākslinieces no Kauņas — ādas mākslinieces Ramute Toliušite, Lolita Grabauskiene un Relite Miele, kuras aktīvi izstādās arī ārzemēs, un Talsos var novērtēt viņu formas un materiāla izjūtu, pamatīgu darba ieguldījumu viņu oriģināldarbos — kārbās, somās, kakla rotās, spoguļos.
Izstādes pēdējā diena ir 2022. gada 2. janvāris.