Iespēja apmeklēt cianotipijas darbnīcu

Kultūra

Tumšajos un garajos ziemas vakaros Talsos ir iespējams uzzināt ko jaunu: fotogrāfs Uldis Balga katru vakaru pēc 17.00, visu decembri, aicina apmeklēt viņa cianotipijas darbnīcu Talsu tautas nama Radošajā sētā.
Šī notikuma sakarā ir īstā reize atcerēties gleznotājas Džemmas Skulmes kādreiz teikto: «Māksla rodas no mākslas.» Un šoreiz tas ir īsts «Made in Talsi» mākslas produkts: Uldis Balga ir patiesi iedvesmots savas interpretācijas šajā mazliet piemirstajā foto tehnikā radīt par tēmu: «Kalendārs mani sauc». Nu, protams, tas ir Talsu rakstnieka Andra Kalnozola šobrīd visā Latvijā populārais romāns, kuru fotogrāfs vēl arvien turpina pārlasīt un atrod tur jaunas un jaunas interesantas lappuses, lai pēc tam pats dotos Talsos un apkārtnē meklēt vietas, kur it kā notikusi romāna personāžu darbība. Talsu vecā slimnīca, Lielā iela un citas ielas, kafejnīca «Stūrītis» — attēli krājas prūšu zilā toņa dažādās gradācijās. Katram apmeklētājam ir iespēja ne tikai vērot bilžu tapšanas procesu, bet arī pašam piedalīties kādā no norisēm.

Cianotipija ir viena no tā saucamajām alternatīvajām fototehnikām. Šī tehnika balstās uz dzelzs sāļu jūtīgumu pret ultravioleto starojumu. Pateicoties tam, ir iespējams iegūt fotoattēlu pat uz parasta akvareļpapīra ar spilgti izteiktu zilu toni.
Jēdziens «cyan» ir cēlies no grieķu vārda, kas tulkojumā nozīmē «zils». 1842. gadā angļu zinātnieks un astronoms sers Džons Heršels izgudroja cianotipijas procesu. Līdz pat 20. gadsimta vidum cianotipiju līdztekus citiem līdzīgiem reprogrāfijas procesiem arhitekti un inženieri izmantoja uz pauspapīra zīmētu rasējumu pavairošanai, kā arī botāniķi fotogrammu izgatavošanai.