Kurzemes foto dienas Talsos

Kultūra

Sestdien, 27. novembrī, Kurzemes foto apvienību aktīvisti jau ceturto reizi tikās «Kurzemes foto dienās» — pasākumā, kas vienkopus pulcē gan foto jomā strādājošos profesionāļus, gan amatierus. Šoreiz pasākuma rīkošanu uzņēmās Talsu fotoklubs, piedāvājot rast iedvesmu Talsu vecpilsētā, Sabilē, Stendē, Latvijas Lauksaimniecības muzejā un Dižmāras gadatirgū.
«Kurzemes foto dienu» pirmsākums meklējams 2018. gadā, kad pēc Ģirta Dreimaņa ierosmes tika sasaukta foto apvienību aktīvistu tikšanās. Pirmās foto dienas 2018. gadā notika Kuldīgā, 2019. gadā — Ventspilī, bet 2020. gadā — Saldū. Šogad fotogrāfi no visas Kurzemes pulcējās Talsos, bet nākamgad tikšanās paredzēta Liepājā. «Nevarētu teikt, ka šis pasākums ir kļuvis par stabilu tradīciju, jo aplis vēl nav iziets un visas pilsētas nav šo pasākumu rīkojušas, bet mēs lēnām uz to virzāmies. Tā kā dzīvojam «Covid-19» ēnā, šajā gadā foto dienas ir rīkotas kā klātienes pasākums ar tiešraidi tiem, kuri mūs skatās neklātienē,» skaidroja Talsu fotokluba vadītājs Uldis Balga. «Maijā sākām gatavoties izstādei un individuālam konkursam par tēmu «Pilsētvide», bet augustā apskatījām izstādi, ko veidoja 42 darbi, — visi tie darbi, kas mūsu koleģiālajā vērtējumā ieguva kaut vienu punktu. Svarīgāka par balvu un iegūto vietu ir iedziļināšanās fotogrāfijā — to varētu saukt par virsuzdevumu. Visas bildes, kas bija izstādītas, tika iztirzātas, apskatītas, recenzētas, un bija pat atbraukuši divi eksperti no Rīgas, savukārt 14. augustā norisinājās plenērs. Iesūtītos plenēra darbus vērtēja žūrija, un no žūrijas vērtējumā labākajiem darbiem tika izveidota izstāde.»
Talsu fotokluba dalībniece Daina Koklīte atklāja, ka plenērs norisinājās piecās lokācijās — Dižmāras gadatirgū, Talsu vecpilsētā, Latvijas Lauksaimniecības muzejā, Sabilē un Talsu meliatora mehāniskajās darbnīcās Stendē. Plenērā piedalījās pieci fotogrāfi no Kuldīgas fotokluba «Divas upes», astoņi fotogrāfi no Liepājas tautas fotostudijas «Fotast», viens fotogrāfs no Ventspils fotokluba «Kursa», astoņi fotogrāfi no Ventspils fotokluba «Moments», 12 fotogrāfi no foto apvienības «Liepājas pozitīvs» un trīs fotogrāfi no Saldus fotokluba «Es daru», bet Talsu novadu pārstāvēja 14 fotogrāfi. Kopā no septiņiem fotoklubiem uz plenēru bija ieradies 51 fotogrāfs. Kopumā par tematu «Tirgošanās deviņu pakalnu pilsētā» tika iesūtītas 928 fotogrāfijas 14 kategorijās. Kategorijā «Tirgus iekārtošana un novākšana» 1. vietu ieguva Madara Šterna-Matisone, kategorijā «Tirdzniecības vieta» — Artis Gustovskis, kategorijā «Tirgotāja portrets» — Dagnija Grundberga, kategorijā «Laimīgais pircējs» — Edgars Lācis, kategorijā «Kopskats (tirgus atmosfēra)» — Madara Šterna-Matisone, kategorijā «Prece (amatniecība, rūpniecība, mājražošana)» — Ilga Lasmane, kategorijā «Ģimene apmeklē tirgu» — Normunds Kaprano, kategorijā «Kumēdiņi» — Artis Gustovskis, kategorijā «Kolēģi fotogrāfi un filmētāji» — Madara Šterna-Matisone, bet kategorijā «Viss cits» — Ģirts Dreimanis. Starp iesūtītajām fotogrāfijām par tēmu «Pilsētvide» par labāko tika atzīts liepājnieces Simonas Stalidzānes veikums, 2. vietā ierindojās Ilze Kociņa no Kuldīgas, bet 3. vietā — Īrisa Branaburga no Liepājas.
Dižmāras tirgus fotoplenērā novērtētākās fotogrāfijas ir iespējams aplūkot izstādē Talsu tautas nama otrajā stāvā un pirmā stāva foajē.