Novadā turpinās divu tiltu atjaunošana

Talsu novads

Šajā gadā nu jau esošajā Talsu novadā uzsākta divu tiltu sakārtošana — 13. jūlijā sākās projekta «Pils ielas tilta Dundagā pārbūve» īstenošana, bet oktobrī — tilta pār Stendes upi Skolas ielā Pastendē pārbūve. Lai gan Talsu novada pašvaldība šogad bija iesniegusi ierosinājumu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai valsts aizņēmuma jeb tā sauktās kovid naudas saņemšanai arī Sabiles tilta atjaunošanai, no šīs ieceres šogad tā atteicās.
Vasarā, uzsākot tilta Pils ielā Dundagā atjaunošanu, bija paredzēts, ka darbi jāpaveic līdz šā gada beigām. Sarunā ar «Talsu Vēstīm» Dundagas pagasta pārstāvis Andris Kojro stāsta, ka, būtisku kavējumu darbos neesot, un tos arī cer pabeigt līdz gada beigām. Uz tilta braucamās daļas jau ir uzliets jauns asfalta segums, pašlaik notiekot tilta balstu atjaunošana, margu uzstādīšana un gājēju pārejas uz tiltu montāža. Plānots uzstādīt arī trīs apgaismes stabus, lai šis posms diennakts tumšajā laikā būtu pārredzamāks braukšanai. «Šī ir viena no intensīvākajām satiksmes vietām pagasta centrā, jo netālu atrodas gan pašvaldības ēka, gan Dundagas kultūras pils un tās struktūrvienība Brīvā laika pavadīšanas centrs; mazliet tālāk, Parka ielā, arī AS «Latvijas Valsts meži» Ziemeļkurzemes reģiona klientu centrs. Šā tilta atjaunošana notiek brīdī, kad Valsts kontrole publiski norādījusi uz faktu, ka pašvaldības maz uzmanības pievērš tiltu sakārtošanai,» saka A. Kojro.
Esam vairākkārt rakstījuši, ka 2016. gadā ir veikts šā tilta tehniskais apsekojums, kura laikā pārbaudīja un novērtēja galvenās konstrukcijas, un apzināja bojājumus, kas varētu ietekmēt drošību. Ekspertu secinājums — tilts ir sliktā tehniskā stāvoklī.
Šā tilta pārbūve izmaksās 312 464 eiro, ieskaitot tilta būvdarbus, autoruzraudzību un būvuzraudzību. Tilta būvdarbus veic SIA «Katleri».
Šajā rudenī uzsākti arī tilta pār Stendes upi Skolas ielā Pastendē atjaunošanas darbi. Arī šos darbus pašvaldība veic, ņemot aizņēmumu Valsts kasē, jo pieteicās valsts sniegtajai iespējai aizņemties līdzekļus «Covid-19» izraisītās krīzes seku mazināšanai un novēršanai. Pēc pašvaldības sniegtās informācijas, arī šī tilta atjaunošana ir būtiska, jo tā tehniskā apsekojuma atzinumā minēts, ka tehniskais stāvoklis tiek vērtēts kā pirmssabrukšanas stadija, pamatnes iebrukšana iespējama jebkurā brīdī. Tilta ekspluatācija ar jebkāda veida slodzēm bija bīstama. Šis tilts atrodas Talsu novada Ģibuļu pagasta Pastendes vēsturiskā muižas ansambļa teritorijā. Precīzu ziņu par tā būves gadu neesot. Izvērtējot apkārtējās apbūves arhīva materiālus un analogu tiltu būvēšanas laikus, var secināt, ka tas būvēts pirms 1870. gada un tilta nesošās konstrukcijas ekspluatācijā ir vismaz 150 gadu. Iedzīvotāji drošības apsvērumu dēļ bija lūgti to neizmantot. Pie tilta bija uzstādīta arī brīdinājuma zīme, kas aicināja vienlaicīgi tiltu nešķērsot vairāk par divām personām, kā arī uz tā lieki neuzkavēties.
Tilta atjaunošanu plānots pabeigt līdz 2022. gada maijam. Būvdarbu līgums noslēgts ar SIA «Būvinženieris» par 572 804,90 eiro, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli.
Lai gan 29. jūnijā Ministru kabinetā pieņemtajā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izstrādātajā rīkojuma projektā «Par atbalstītajiem pašvaldību investīciju projektiem valsts aizdevumu piešķiršanai «Covid-19» izraisītās krīzes seku mazināšanai un novēršanai» Talsu novada pašvaldība guva apstiprinājumu divu ieceru īstenošanai, kur viens no tiem bija tilta pār Stendes upi Skolas ielā atjaunošana, bet otrs — tilta atjaunošanas Sabilē, vietvara no šīs ieceres šogad atteicās, to pamatojot, ka līdz gada beigām neizdosies apgūt noteikto atbalsta summas apjomu. Šā objekta kopējās izmaksas bija plānotas 3 348 151 eiro, no kurām valsts aizdevums šajā un nākamā gadā kopā būtu bijis 2 845 928 eiro.
Arī šī tilta atjaunošana būtu nepieciešama. Ne velti šā gada 29. jūlija domes sēdē Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvaldes vadītājs Zigmunds Brunavs pauda, ka 2011. gadā veikta tilta apsekošana un sagatavots atzinums par tehnisko stāvokli. Tajā pausts, ka tilta turpmāka droša ekspluatācija pēc masas svara ierobežojuma zīmju uzstādīšanas ir pieļaujama, tomēr nav ieteicama. Nepieciešams tilta kapitālais remonts vai laiduma konstrukcijas rekonstrukcija. Kā «Talsu Vēstīm» teic pašvaldības attīstības plānošanas un projektu vadības nodaļas vadītāja Jolanta Skujeniece, pašlaik notiek darbs, lai aktualizētu šo projektu. Ja būs iespēja pašvaldībām nākamgad piesaistīt jau minētos līdzeļus tiltu sakārtošanai, projekts tikšot virzīts ministrijai izvērtēšanai iespējamā aizdevuma saņemšanai.