Maskas pareizi nēsā vien desmit procenti Latvijas iedzīvotāju

Veselība

Arvien lielāka interese iedzīvotāju vidū parādās par respiratoriem FFP2. Ja sākotnēji pircēji šīs maskas meklēja tikai brīžos, kad parādījās informācija, ka atsevišķās vietās tās būs obligātas, tad nu jau meklē labākas aizsardzības dēļ. Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš apstiprina, ka FFP2 maskām patiešām ir nopietnāka aizsardzība, taču viņš norāda, ka situācija būtu labāka, ja arī citas maskas cilvēki lietotu pareizi. Viņa statistika ir skarba — to dara labi, ja vien desmit procenti Latvijas iedzīvotāju.
Profesora teoriju ir pavisam viegli pārbaudīt — kādā darba dienas vakarā vienā no Talsu lielveikaliem pirmais deguns ārpus maskas manāms jau pie piena produktu vitrīnas netālu no ieejas. Kad mūsu skatieni sastopas trešo reizi, tuvojoties kasei, maska tiek sakārtota pareizi. Profesors Ivars Vanadziņš stāsta, ka deguns ārpus maskas ir ļaunākais, kas var būt. «Jo mēs to vīrusu pamatā izelpojam caur degunu. Ja mums vīruss ir, tad ir aizdegunē. Tā ir arī starpība starp mums un dažām Ziemeļvalstīm vai Centrāleiropu. Ja tur cilvēks masku nēsā, tad viņš nēsā pēc būtības, nevis — lai mani nesodītu policija,» saka profesors un strikti aicina nevienu saprātīgu cilvēku auduma maskas nelietot. Viņš skaidro: katrai maskai ir savas funkcijas, tieši tāpēc tās ir atšķirīgas. «Medicīniskā maska ir domāta citu cilvēku aizsardzībai no jums. Iekāpju autobusā vai ieeju veikalā, tātad tā pasargā apkārtējos no manis — lai tas, ko es izelpoju, paliek maskā. Ja es nošķaudos, lai tas paliek maskā. Līdz ar to tai maskai ir zināma uzbūve, un nav svarīgi, lai maska ļoti cieši piegulētu sejai — 20% gaisa iet caur sānu. Savukārt respirators aizsargā arī lietotāju — to, ko cilvēks ieelpo. Tas pamatā primāri aizsargā mani.» Pajokojot, ka latvietis parastais jau nemaz nav pieradis domāt par citiem un nedomā «kaut es neaplipinātu citus, bet kaut kāds neinficētu mani», profesors atbild, ka tad viennozīmīgi pareizā atbilde ir FFP2.
Respiratoriem ir trīs veidi: FFP1, FFP2 un FFP3 — katrs ar citu aizsardzības stiprumu, skaidro Ivars Vanadziņš. «P2 ir tāds labs kompromiss starp to, ka tas ir pa nosacīti saprātīgu cenu un ar tikpat labu aizsardzību kā P3, bet tie daži procenti, visticamāk, nav ļoti būtiski. Bet jūs ne no viena zinātnieka neizspiedīsiet procentus, cik tieši medicīniskās maskas aizsargā. To vienkārši nav iespējams pateikt. Tas ir tāpēc, ka vienam ir bārda, otram nav bārdas. Vienam ir garš deguns, citam īss. Sejas formas atšķiras… Un tas ir tikai viens parametrs, es pat nerunāju par lietošanas parametriem.»
Jo nopietnāka aizsardzība, jo grūtāk elpot
Respirators ciešāk pieguļ sejai, gumijas vairāk spiež ausis un galvu. «Maska nav vienkārši tāda lupatiņa, pretēji vispārpieņemtam uzskatam. Maska ir izstrādājums ar kaut kādu uzbūvi,» stāsta profesors. «Gan respiratoriem, gan maskām ir trīs slāņi, katram slānim sava funkcija. Vidējais ir filtrējošais slānis, kurā vīrusi un mikrobi tiešām iesprūst, aizķeras. Medicīniskai maskai tas filtrējošais slānis, tam tās poras ir līdz trīs mikrometriem lielas. Vīrusa izmērs ir 0,1 mikrometrs. Tas nenozīmē, ka viss brīvi lido cauri, jo tās poras ir nejauši viena ar otru savietotas, tāpēc liela daļa no vīrusiem, tā kā tie ceļo uz kaut kādām putekļu daļiņām vai uz ūdens daļiņām, jau saķeras un sasprūst tur. Savukārt respiratoram mēs runājam par poru 0,3 mikrometri — desmit reizes mazāka tā poriņa, kurai vīrusam ir ļoti grūti tikt cauri. Pie tā kvalitātes standarta tam būtu jāiztur 94% daļiņu, kas tam cauri plūst. Tātad gandrīz visas. No 1000 daļiņām nozīmē, ka 940 paliek filtra materiālā. Ar medicīnisko masku — labs jautājums… Noteikti daudz zemāk.»
Sarunas laikā patiešām vairākkārt profesors aicina neizmantot auduma maskas un norāda, ka to uzturēšana nebūt nav ne lētāka, ne vienkāršāk kā nopirkt medicīnisko masku. «Ja cilvēki lieto auduma maskas, viņi jau pat neizdara pašu elementārāko,» skarbs ir profesors. «Tās arī būtu lietojamas ne vairāk kā divas stundas un pēc katras lietošanas būtu pareizi glabājama, lai vīruss tālāk neizplatās, un mazgājama katru dienu 60 grādos ar mazgāšanas līdzekli. Tas nozīmē, ka maska pēc kādām piecām reizēm droši vien izjuks kā jebkurš audums, kuru intensīvi mazgā agresīvā vidē. Un, ja mēs sarēķinām, cik maksā tā visa mazgāšana, medicīniskā maska īstenībā sanāk lētāka beigu beigās. Un tas ir tas absurds — mēs par desmit eiro nopērkam masku ar latvju zīmēm, mazgājam to vienu reizi mēnesī un ceram, ka latvju zīmes mūs pasargās no «Covid-19». Nestrādā tas tādā veidā.»
Ideālā gadījumā arī respiratori būtu jāmaina ik pēc divām stundām, bet nerakstīta vienošanās ir, ka tās var lietot arī vienu maiņu jeb vienu darba dienu. «Bet jāņem vērā, ka nedrīkst ņurcīt pa kabatām, mētāt mašīnās uz paneļiem… Ar tīrām rokām jāuzliek un jānoņem, jāglabā kādā maisiņā,» saka I. Vanadziņš. Bet, ja no elpošanas respirators paliek mitrs ātrāk, tas savu funkciju vairs nepilda.
FFP2 maskas nav deficīts
Tā kā FFP2 maskas šobrīd nav obligātas, tās nav arī deficīts. Piemēram, Talsos tās atrodamas pat vismazākā izmēra aptiekā. Veikala «Nieciņš» īpašnieks Gatis Biezais novērojis, ka FFP2 maskas iedzīvotāji meklē arvien vairāk. «No paša sākuma sāka interesēties tāpēc, ka bija informācija, ka, piemēram, Vācijā tās ir obligātas, skaitās drošākas — tad jau bija pirmā interese. Tad parādījās prasība skaistumkopšanā, man liekas. Presē un internetā izskanēja informācija, ka sabiedriskajā transportā tās varētu būt obligātas, un tagad, cik es zinu, šīs maskas arī ir obligātas, un ārstniecības iestādēs prasa (kā nu kurā, ne visās), tāpēc interese par FFP2 ir diezgan liela,» atklāj Gatis Biezais. «Es cenšos sekot līdzi visai informācijai, kas tuvākā laikā būtu nepieciešams. Visu laiku šie noteikumi ir mainīgi. Cenšos laikus sameklēt, pasūtīt par zemāko cenu, lai cilvēkiem nebūtu šajā laikā lieka nauda jātērē. Mēs cenšamies vienu soli uz priekšu strādāt, tāpēc man FFP2 maskas ir jau ļoti ilgstoši. Mums krājumā ir visu laiku un ar rezervi.» Arī Gatis Biezais pats izmanto FFP2. «Man personīgi arī ar to ir mazliet vieglāk elpot un arī mazāk traucē. Veikalā esot, tomēr cilvēku ir daudz, un pats arī jūtos drošāk.»
FFP2 respiratoriem un medicīniskajām maskām gan ir cenu atšķirība, un katrā tirdzniecības vietā tā ir svārstīga — par dažiem eiro iespējams gan tikt pie pāris maskām, gan mazliet lielāka skaita.