Par mājsēdes neievērošanu uzsākti 33 administratīvo pārkāpumu procesi

Sabiedrība

Laika posmā no 21. oktobra līdz 4. novembrim Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Talsu iecirkņa amatpersonas kopā ar pašvaldības policijas amatpersonām pārbaudījušas 931 cilvēku, kuri mājsēdes laikā atradās ārpus dzīvesvietām. 68 cilvēkiem doti preventīvi norādījumi, taču 33 gadījumos uzsākti administratīvo pārkāpumu procesi par mājsēdes neievērošanu un atrašanos ārpus dzīvesvietas bez pamatota iemesla.
Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste sabiedrisko attiecību un sadarbības jautājumos Madara Šeršņova atklāj, ka mājsēdes laikā Stendē apturēts kāds velosipēdists, kurš bijis 1,3 promiļu reibumā. Par notikušo uzsākts administratīvo pārkāpumu process. Vēl viens velosipēda vadītājs apturēts Talsos — viņš mājsēdes laikā braucis, būdams 1,66 promiļu reibumā. Arī šajā gadījumā uzsākti divi administratīvie procesi — par mājsēdes neievērošanu un braukšanu reibumā. Savukārt Īves pagastā mājsēdes laikā fiksēts automašīnas «Opel» vadītājs, kurs bija sēdies pie stūres, būdams 0,84 promiļu reibumā un bez transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām. Šajā gadījumā par notikušo uzsākts kriminālprocess, savukārt par mājsēdes neievērošanu piemērots sods — 100 eiro.
Valsts policija regulāri veic arī zibakcijas — pārbaudes sabiedriskajos transportos un tirdzniecības vietās. Pārbaužu laikā konstatēts, ka iedzīvotāji joprojām nelieto maskas vai arī lieto tās nepareizi. «Sākumā devām preventīvas norādes, bet nu tiek likti arī sodi — šobrīd lielākais uzliktais sods par šādu pārkāpumu ir 50 eiro. Katrs gadījums tiek vērtēts individuāli. Šobrīd Talsu iecirkņa amatpersonas par masku nelietošanu sabiedriskajos transportos vai tirdzniecības vietās ir uzsākuši desmit administratīvos procesus. Kas attiecas uz pakalpojumu sniegšanas, ēdināšanas un tirdzniecības vietām, kuras šobrīd nevar turpināt darbību, šādi pārkāpumi nav konstatēti. Arī ar pašizolācijas ievērošanu nav problēmu. Dažkārt iedzīvotāji paši ziņo par pārkāpumiem. 29. oktobrī Valsts policijā tika saņemta informācija no iedzīvotājiem par to, ka Rojā, kādā dzīvoklī, notiek pulcēšanās. Likumsargiem ierodoties notikuma vietā, konstatēts, ka tajā atrodas četras personas, kas kopīgi lieto alkoholu. Par notikušo uzsākti administratīvo pārkāpumu procesi par ārkārtējās situācijas vai izņēmuma stāvokļa laikā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu. Ņemot vērā, ka šādi ierobežojumi ir bijuši arī iepriekš, pārkāpēju ir mazāk. Cilvēki saprot ierobežojumu iemeslus. No mūsu puses lielākais izaicinājums ir darba pārplānošana,» skaidro M. Šeršņova.
Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Talsu iecirkņa Kārtības policijas nodaļas inspektors Marguss Asplints atzīst, ka mājsēdes pārkāpējus ir diezgan viegli pamanīt, sevišķi tos, kuri pārvietojas ar automašīnu. Tā kā brīvdienās cilvēkiem ir vairāk brīvā laika un kustība ir lielāka, arī pārkāpumu skaits ir lielāks, taču kopumā cilvēki ar esošo situāciju ir apraduši. «Soda apmēru izvērtējam pēc individuālās situācijas, bet speciāli nevienam lielie sodi netiek likti. Vidēji tie ir desmit līdz 20 eiro. Protams, jāskatās, vai iepriekš ir bijusi sodāmība. Ja cilvēkam gada laikā ir trīs pārkāpumi un nenomaksāti sodi, ļoti iespējams, ka viņš ir tendēts uz pārkāpumu izdarīšanu un normu ignorēšanu. Ir cilvēki, kuri apzinās savu pārkāpumu, bet dažkārt mums nākas uzklausīt nepatīkamas lietas. Tā ir mūsu darba neatņemama sastāvdaļa, pie kuras esam pieraduši.»
Reizēs, kad pašapliecinājumi nav aizpildīti pareizi vai ir aizpildīti līdz pusei, tas tiek izdarīts uz vietas. Drošības prasības tiek kontrolētas arī sabiedriskā transporta, tirdzniecības, pakalpojumu sniegšanas, pulcēšanās un citās jomās. Talsu novada pašvaldības policijas priekšnieks Māris Grīnvalds atklāj, ka tagad situācija ir labāka, bet sākumā bieži tika ziņots par pārkāpumiem tirdzniecības vietā. «Katram ir savs viedoklis un tiesības izteikties. Kad veikali varēja strādāt drošajā vidē un tajos varēja ieiet tikai ar «Covid-19» vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, daļa iedzīvotāju bija pikti. Stāstām iedzīvotājiem, ka diemžēl tāda tagad ir situācija. Šis laiks ir liels izaicinājums. Tāpat kā Valsts policijai, arī pašvaldības policijai ir pamatpienākumi, bet šis ir papildu slogs, kas jāsabalansē ar ikdienas darbiem,» skaidro M. Grīnvalds.
To, ka šis laiks nav vienkāršs, apstiprina arī Rojas pagasta pārvaldes pašvaldības policijas vecākais inspektors Alfrēds Liepnieks. Par galveno izaicinājumu viņš sauc darbu naktīs. Lai arī uz izsaukumiem policijas darbinieki devās arī iepriekš, darba ritms nebija tik intensīvs.