Saņem balvu par mūža ieguldījumu

Lauksaimniecība

14. oktobrī zemkopības ministrs Kaspars Gerhards sveica Zemkopības ministrijas konkursa «Sējējs 2021» laureātus. Balvas piešķīra astoņās konkursa nominācijās, kā arī nominācijā «Par mūža ieguldījumu lauksaimniecībā». To saņēma arī daudziem mūsu pusē zināmā pētniece, vasaras un ziemas kviešu selekcijas grupas vadītāja Agroresursu un ekonomikas institūta Stendes pētniecības centrā Vija Strazdiņa.
Pēc saņemtās balvas selekcionāre «Talsu Vēstīm» atzīst, ka ir liels prieks un gandarījums. «Latvijas selekcionāri vienreiz ir novērtēti, jo tā nav tikai mana balva. Nākamgad Latvijas selekcijai ir simts gadi. Ja no tiem 50 gadus selekcijā esmu bijusi es, nākas par to aizdomāties. Īsti šim faktam pat negribas ticēt! Varbūt bija vērts šos gadus sēdēt vienā darba vietā, darīt gandrīz vienu un to pašu darbu. Selekcijas darbā kopā savijas gan grūtums, gan prieks par paveikto. Katru rudeni ceri, ka tavs bērns būs labākais un aizies tālāk. Ja tā nenotiek un kāds no zemniekiem to sāk rāt, sakot, ka nekur neder, ir mazliet skumji. Nav jau vienmēr tie prieka brīži,» saka Vija. Kad jautāju, kura no visām līdz šim radītajām šķirnēm pašai ir vistuvākā, selekcionāre teic: «Pirmā šķirne, kas labi aizgāja, bija ’Fredis’, popularitāti iegūstot arī Igaunijā. Ļoti lielas platības savā laikā aizņēma arī ’Edvīns’. Ar izveidotajām šķirnēm ir līdzīgi kā ar bērniem ģimenē — kā lai pasaka, kurš ir mīļāks, ja visi tādi ir! Šķirņu nomaiņa gan Eiropā, gan citviet pasaulē šobrīd notiek ļoti strauji, jo arī laiks, kurā dzīvojam, ir tāds. Vienu brīdi šķirne ir populāra un pieprasīta, pēc tam tā krīt nebūtībā. Neviena nav ideāla, jo katrai ir kādi trūkumi un labās īpašības.»
Šovasar, kad bijām Agroresursu un ekonomikas institūta Stendes pētniecības centrā, Vija rādīja un stāstīja, ka drīzumā pie audzētājiem varētu nonākt viņas radītā jaunā ziemas kviešu šķirne ’Brigens’. To izdevies padarīt ziemcietīgāku, ar labāku ražas līmeni; zemniekam būs iespējams iegūt deviņas, desmit tonnas no hektāra. Labus rādītājus uzrādot arī graudu kvalitāte. Tā ir par dažām dienām agrīnāka par šķirni ’Skagen’. Šis būs kārtējais jaunums, kas pie zemniekiem nonākšot tuvāko gadu laikā, jo vēl jāiziet pēdējās formalitātes, lai tā būtu plašāk audzējama. «Nākamā gada sākumā, kad notiks Nacionālā augu šķirņu padome, ceram, ka būs lēmums par šķirnes reģistrāciju katalogā. Iesēta rudenī šī šķirne ir gan pie mums, gan Vidzemes pusē. Kad būs pieejama sertificēta sēkla, tā nonāks arī pie patērētājiem,» atklāj selekcionāre.