«Kopā mēs esam spēks!» Godina konkursa «Radi Talsu novadam» laureātus

Talsu novads

8. oktobra vakarā Talsu sporta hallē tikās darbīgie, uzņēmīgie, radošie un visādi citādi apdāvinātie Talsu novada ļaudis, lai atskatītos uz paveikto un godinātu konkursa «Radi Talsu novadam» laureātus. Laižoties pāri novadam no Ziemeļkurzemes augstienēm līdz piejūras līdzenumiem, tika sumināti cilvēki, kuri, pilnveidojot sevi un vidi sev apkārt, padarījuši mūsu dzīvi krāšņāku un patīkamāku.
Par vakara gaitu un viesu labsajūtu, reizi pa reizei uzjautrinot sanākušos, rūpējās aktieris Edgars Samītis. Viņš uzsvēra, ka viens no galvenajiem radošās domāšanas priekšnoteikumiem — kreativitāte — ir lēmums, ko var pieņemt katrs, bet tikai daži cilvēki šo lēmumu patiešām pieņem. Radīt kaut ko jaunu — tā ir liela uzdrošināšanās. Īpašu odziņu pasākumam piešķīra fakts, ka šī bija pirmā konkursa «Radi Talsu novadam» balvas pasniegšanas ceremonija kopš jaunās novada reformas. Prieku par to, ka Talsu novads ir atguvis savu vēsturisko apveidu un vēsturiskās robežas, pauda arī Talsu novada domes priekšsēdētāja Sandra Pētersone. Uzrunājot sanākušos, viņa aicināja aizdomāties par to, ko mums katram nozīmē vārds «mājas». «Mēs esam radīti kustībai, mēs ejam, darām, pārvietojamies, mēs dzīvojam nerimtīgā darbībā un darbošanās laikā. Un tomēr šajā pasaulē un šajā dzīvē ir kas ļoti stabils, mūžīgs un paliekošs. Tā ir zeme, tā ir jūra un tās ir bezgala plašās debesis. Šis stāsts ir par mums, par šeit dzīvojošajiem. Māju apziņa nav par vietu, kur mosties, kur gulties, kur vakarā pieslēgt durvis, lai, no rīta ceļoties, atkal tās atvērtu. Tas ir daudz vairāk. Tas ir stāsts par to, ka latvietim māja ir ne tikai jumts virs galvas, tas ir stāsts par dvēseļu sajūtām. Reizēm, izstaigājot tālus ceļus, atgriežoties mājās, nostājoties savu durvju priekšā, mēs saprotam, ka nav lielāka prieka un nav lielāka miera kā atgriezties drošībā — mājās. Neviens cits pieskāriens svešam durvju rokturim mums nedod tik dziļu miera sajūtu — manas mājas, sēta, zeme, jūra, debesis, ciems, pagasts vai pilsēta. Vieta, kur es dzīvoju savu likteni. Tieši tāpēc šajā mirklī mēs esam šeit, lai svinētu svētkus un Talsu novada pašvaldības vārdā teiktu paldies tiem darbīgajiem, uzņēmīgajiem, radošajiem, sirds mīlestības un sirds gudrības bagātajiem cilvēkiem, kuri, lai arī pilnīgi atšķirīgi, kopā veido ne tikai mūsu kopējo stāstu, bet arī mūsu kopējo spēku.»
Lielu ieguldījumu konkursa norisē šogad snieguši Talsu novada pilsētu un pagastu pārvalžu vadītāji, bet konkursa vērtēšanas komisijā atbildīgo un apjomīgo darbu veica Talsu novada pašvaldības attīstības plānošanas un projektu vadības nodaļas vadītāja Jolanta Skujeniece, Talsu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļas vadītāja Inita Fedko, Talsu Komersantu kluba valdes priekšsēdētāja vietnieks Emīls Gulbis un Talsu novada tūrisma informācijas centra vadītāja Līva Dāvidsone. Talsu novada pašvaldība ik gadu organizē konkursu «Radi Talsu novadam!» (līdz 2016. gadam ar nosaukumu «Sakoptākā pilsēta vai pagasts», līdz 2020. gadam — «Talsu bruncī ieaustie»), lai ieinteresētu un iesaistītu iedzīvotājus īpašumu labiekārtošanā, veicinātu novada sakoptību un pateiktos sabiedriski aktīviem iedzīvotājiem par ieguldījumu novada tēla veidošanā. Līdz 26. jūlijam pretendentus varēja izvirzīt 12 nominācijās: «Sakoptākā privātmāja», «Ģimenēm un bērniem draudzīgākais pagalms», «Sakoptākā vēsturiskā ēka», «Veiksmīgākās ēkas pārvērtības», «Degradētas teritorijas atjaunošana», «Skaistākais balkons», «Gaumīgākais skatlogs un/vai ieejas mezgls», «Aktīvākā organizācija», «Čaklākais mājražotājs», «Radošākais novadnieks», «Vides vērtība» un «Gada jaunums». Vērtēšana notika visu augustu — desmit nominācijās tika izvirzīts 61 pretendents. Pārstāvētākā pagasta gods šoreiz tika Mērsragam.
Nominācijā «Gada jaunums» balvu ieguva radošās apvienības «Skudras metropole» un dizaina uzņēmuma «Don’t Panic Design» izlolotā ideja — «Peldošā sala». Balvu uzvarētājiem pasniedza Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra aktrise Jana Herbsta, kura ir arī radošās apvienības «Skudras metropole» vadītājas Gundegas Skudriņas jaunākā māsa. Uzrunājot sanākušos, Gundega pateicās par novērtējumu un pauda prieku, ka viņas komandā ir cilvēki ar degsmi no dažādiem Latvijas novadiem. Viņa atzina, ka visas trakās, inovatīvās idejas prasa milzīgu devu uzdrīkstēšanās un spēka: «Ir ļoti svarīgi redzēt tālāk par esošo, tāpēc biju ļoti priecīga, ka mums šovasar ar «Peldošās salas» palīdzību izdevās uz Talsu pusi atvilināt vairākus tūkstošus cilvēku!»
«Sakoptākās privātmājas» gods šogad tika «Dzelzkalējiem», kas ir daļa no Valdgales muižas kompleksa. Atis un Inna Freibergi atjaunojuši savu īpašuma daļu, parūpējoties par to, lai senatnīgais veiksmīgi sadzīvotu ar mūsdienīgo. Ģimene agrāko veikalu pārvērtusi par dzīvojamo māju — vieta atradusies arī Ata vadītajai skaņu ierakstu studijai. Šobrīd Valdgales dzirnavu pakājē esošajā īpašumā mūzika ir ietverta harmoniskā un vizuāli skaistā veidolā. Balvu «Dzelzkalēju» saimniekiem pasniedza Valdgales dzirnavu īpašnieki Džuzepe un Agra Rikardi, kuri apliecināja — Atim un Innai ideju netrūkst.
Balvu par radošu pieeju nominācijā «Veiksmīgākās ēkas pārvērtības» ieguva Bārbalu ģimenes vadītais «Kuršu krogs». Balvu pasniedza lībiešu pēctecis, SIA «Kolkas rags» direktors, līvu krasta patriots Jānis Dambītis, kurš sacīja: «Mēs visi esam redzējuši «Kuršu kroga» nemitīgo, mērķtiecīgo un aktīvo attīstību. Arī šogad, ejot kopsolī ar esošajām tendencēm, ir uzbūvēta jauna, eleganta stikla terase, nojumes un top bērnu laukums. «Kuršu krogs» ir izslavēts ar gardiem ēdieniem, kā arī ļoti viesmīlīgo un sirsnīgo uzņemšanu. Paldies par milzīgo ieguldījumu, entuziasmu un labestību!»
Par «Aktīvāko organizāciju» tika atzīta biedrība «Spura», aiz kuras stāv jauni, atraktīvi un enerģiski cilvēki — Jānis un Alise Lakšmaņi. Biedrības pamatdarbība ir SUP dēļu noma un pasākumu organizēšana — sākot no nelielām svinībām ģimenes lokā līdz pat dalībai lielos korporatīvos pasākumos. Balvu nominācijas ieguvējiem pasniedza gaisa balonu pilots Kristaps Frickauss.
Nominācijā «Čaklākais mājražotājs» uzvarētāju — I/K «Caprine» īpašnieci Kristīni Pilienu — paziņoja ģimenes uzņēmumu — viesnīcas «Roja» un atpūtas centra «Otra puse» — īpašniece, Latvijas Lauku tūrisma asociācijas «Lauku ceļotājs» valdes locekle Zane Vaivode. Viņa atgādināja, ka sapņi par savu saimniecību, savu rūpalu, savu ģimeni, par bērniem, par nākotni un par nodrošinājumu sāka no zemes.
Par balvas ieguvēju nominācijā «Skaistākais balkons» kļuva valdemārpilniece Liene Fridrihsone, kuras veikumu iespējams apskatīt Jaunajā ielā 14. Balvu pasniedza zaļo pirkstiņu īpašniece, «Gjensidige» Talsu klientu apkalpošanas centra vadītāja Ineta Erķevica, kura balkonu salīdzināja ar nelielu dārziņu pāris metrus virs zemes. Lai tas plauktu un ziedētu, jāiegulda ne mazums spēka, enerģijas un piepūles.
Par «Vides vērtību» šogad tika atzīta Mērsraga bāka, par ko ikdienā rūpējas Mērsraga informācijas centra vadītāja Inga Hartika. Apbalvojumu pasniedza bijušais Rīgas brīvostas pārvaldnieks, ar sirdi un dvēseli mērsradznieks Leonīds Loginovs. Viņš atzīmēja, ka Mērsraga bāka nav tikai militāras nozīmes objekts, bet arī simbolisks vides objekts, kas attiecīgi jāuztur, sniedzot cilvēkiem iespēju to apskatīt.
Nominācijā «Sakoptākā vēsturiskā ēka» laureātu — Lielvirbu muižu — nosauca Latvijas Piļu un muižu asociācijas valdes priekšsēdētājs, Padures muižas īpašnieks Jānis Lazdāns. «Man ir liels prieks, ka Talsu novadā ir tik daudz vēsturisku ēku un cilvēki rūpējas par to saglabāšanu. Vēsturiskais mantojums ir tā sastāvdaļa, ko mūsu novadnieki pirms 100, 200, 300 un vēl daudz vairāk gadiem ir atstājuši mums mantojumā. Mūsu pienākums ir par to rūpēties un uzturēt to labā kārtībā,» uzsvēra J. Lazdāns.
Par veiksmīgi īstenoto «Degradētas teritorijas atjaunošanu» balvu ieguva uzņēmēji Jurāte un Juris Labarēviči. Padomju laikā uzņēmums SIA «Ajor» teritorijā atradās zvejnieku kolhoza «Banga» dārzniecības kantoris, bet nu īpašums pārvērties līdz nepazīšanai. No 2019. gada septembra ēkā atrodas birojs un īres dzīvokļi. Balvu pasniedza šova «Lauku sēta» vadītājs Jānis Rāzna.
Visplašāk pārstāvētajā nominācijā «Radošākais novadnieks» uzvaru izcīnīja Kalvis Kalniņš, kura lielā aizraušanās ir daba, mežs, ezeri un purvi. Radošuma praktiskais rezultāts ir šogad pašu rokām uzbūvētā peldošā pirts «Ogle» Bullīšu ezera vidū. Būvniecībā izmantoti dabīgi un otrreiz pārstrādājami materiāli. Balvu pasniedza aizvadītā gada konkursa «Radi Talsu novadam» laureāts nominācijā «Vides vērtība» Agris Āboliņš.
Lai arī vērtēšanas komisija apciemoja visus pieteiktos, radošos un izdarīgos novadniekus, izrādījās, ka ir arī tādi pretendenti, kuri reglamentam nepakļaujas. Šā iemesla dēļ žūrijas komisijas pārstāvji, pasniedzot simpātiju balvas, teica īpašu paldies vēl pieciem pretendentiem. Talsu novada pašvaldības attīstības plānošanas un projektu vadības nodaļas vadītāja un žūrijas komisijas pārstāve Jolanta Skujeniece atzina, ka sadalīt balvas bija grūti, jo ceļojums bija ļoti garš, — tika apsekoti vairāk nekā 60 objekti un vietas. Pirmā simpātiju balva tika pasniegta Kadrijai Salinekai, kura, gatavojot rotaļlietas, iepriecina bērnus ar veselības problēmām. Īpašs paldies tika arī Elīnai Sondorei, kura izgatavo palīgus jaunajām māmiņām, biedrībai «Pīlādzītis», Kalēju ielas rezidencei un Strazdes pagasta pārvaldei, kas žūrijas komisiju allaž pārsteidz ar ko jaunu.
Paldies dalībniekiem teica arī Talsu Komersantu klubs, pasniedzot balvu biedrībai «Spura», AS «Latvijas Valsts meži», izceļot Gati Apsīti-Ozoliņu, un «Talsu Vēstis», pasakoties «Dzelzkalēju» saimniekiem — Atim un Innai Freibergiem.
Vakara noslēgumā E. Samītis aicināja atcerēties, ka mēs vienmēr varam sakārtot savu istabu, uzpost savu namu, tādējādi veidojot savu pagastu, savu novadu un savu valsti. Kopā mēs esam spēks un tikai kopā mēs varam paveikt lielas lietas.