«Ja ir vajadzība, mēs radām iespēju»

Sabiedrība

Laiks, ko sauc par «Covid-19» pandēmijas periodu, ietekmējis visas dzīves sfēras, bet cilvēka vēlme attīstīties, pieaugt gudrībā, pamēģināt ko jaunu, šķiet, nevar apstādināt nekas. Mācību centra «Buts» Talsu filiāles vadītāja Evija Priede, kura šajā amatā ir divus mēnešus, priecājas par jaunajām attālinātajām apmācību iespējām, kuras parādījušās tieši šajā laikā.

— Pēc pieredzes zināms, ka Talsos mācību centrs «Buts» bieži tiek jaukts ar Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA), un novadnieki nezina, kādas iespējas un konkrēti kam tiek piedāvātas.
— Jā, tā tas ir. Mūs bieži sasaista ar NVA, jo ilgus gadus sadarbojamies un esam arī vienā ēkā. Cilvēki pat domā, ka tad, ja neesi bezdarbnieka statusā, kāju pāri mācību iestādes­ «Buts» slieksnim nevari spert, bet tā nav taisnība. Nenoliegšu, ka arī man pašai tā agrāk likās, līdz brīdim, kad pati te nokļuvu. Tas nozīmē, ka ar atpazīstamību klibo, tādēļ kaut kas lietas labā jādara, lai būtu skaidrība.
— Tātad mācību centrs piedāvā apmācību kursus ikvienam interesentam?
— Jā, gan strādājošiem, gan nestrādājošiem. Iespējas ir visiem, arī tiem, kuri nav reģistrējušies NVA bezdarbnieka statusā. Te ir iespēja iegūt izglītību, nākt un piedalīties visā, kas interesē. Ir iespēja apmeklēt dažādus kursus. Mācību centrs arī tagad ir atvērts, bet lielākā daļa kursu norit attālinātā veidā.
— Cik plašs ir piedāvājums?
— Mums viss ir sadalīts pa blokiem, un piedāvājums patiešām ir ļoti, ļoti plašs. Ir formālās un neformālās izglītības kursi, bet daudzi par to ir neziņā. Tie, kas ar mums sadarbojušies un taciņu jau iestaigājuši, jau zina. Reglamentētajos kursos ir noteiktas prasības. Valsts likumdošana visu šajā sakarā ir noteikusi un prasa atbildību. Savukārt neformālā izglītība ir jebkura veida kursi. Teiksim, tā varētu būt pat bizīšu pīšana. Tie ir datorkursi, valodas, mākslas kursi, dažādi frizieru pakalpojumu kursi, nagu pieaudzēšanas un skropstu pieaudzēšanas kursi, tāpat apmācības, kas saistītas ar apģērbu izgatavošanu. Var būt pat ļoti specifiski. Teiksim — kursi, kuros iemācās šūt tilla svārkus. Drīz būs sveču liešanas kursi daudzās filiālēs. Tie ir tādi kursi, par kuru beigšanu iegūsti apliecību, bet neiegūsti diplomu. Ar iegūtajām zināšanām vari arī strādāt, jo tev ir apliecība, ka esi mācījies. Bet profesionālā izglītība — tai ir cits svars. Tā ir ar praksi un kvalifikāciju. Daudzi arī pārstažējas.
— Vai ir kādi zīmīgi pieredzes stāsti šajā sakarā?
— Ir. Un pavisam nesens gadījums. Ventspilī grāmatvede ar 15 gadu darba stāžu izdomāja iet metinātāja kursos. Viņa ieguva kvalifikāciju «Loka metinātājs», un viņa nu Ventspilī strādā kuģu rūpnīcā un metina smalkās detaļas kuģiem. Un dara to ļoti veiksmīgi. Sievietei dzīve ir izmainījusies par 360 grādiem. Viņa pēc kursu beigšanas ieguva diplomu, un viņai nebija vajadzības mācīties tehnikumā. To ieguva apmēram sešu mēnešu laikā ar visām kvalifikācijas praksēm, eksamināciju, aizstāvēšanu. Starp citu, tagad ļoti populārs ir piedāvājums «Profesija — vienas dienas laikā».
— Kas tā par iespēju?
— Piemēram, ja cilvēks visu mūžu strādājis par metinātāju kādā firmā un viņš tajā jomā visu pārzina, bet viņam nav apliecības, tad var atnākt uz mūsu iestādi. Mācību centrs «Buts» piesaista pasniedzēju, kas izvērtē visus priekšmetus, ko profesija ietver. Cilvēks neiziet visu garo apmācību kursu. Viņam piesaista eksaminācijas komandu, un metinātājs nokārto šo kvalifikācijas eksāmenu. Protams, iesniedz arī dokumentus, kas apstiprina, ka šo arodu viņš ir strādājis vai strādā. Tā šis cilvēks iegūst profesionālo diplomu. Viņam nav jāatgriežas skolas solā un jāmeklē tehnikuma palīdzība. Mācību centrā viņš savu arodu var apstiprināt iepriekš pieminētā veidā. Tāpat ir, piemēram, ja kāds visu mūžu ir nostrādājis par konditoru un to jomu lieliski pārzina. Viņam nav jātērē daudz laika, lai pierādītu, ka ir kvalificēts strādnieks. Aizvien vairāk valstī ir sakārtotība pēc šiem ISO (starptautiskās kvalitātes pārvaldības sistēmas) standartiem, kad vajadzīgi sertifikāti, apliecības un diplomi. Tādēļ arī ir šāda iespēja pieaugušo mācību iestādē «Buts».
— Kādas aktualitātes tieši kursu sakarā ir mācību centrā «Buts»?
— Ir dažādu nozaru un specialitāšu kursi. Tagad ir arī grupas, kas mācās attālināti. Kursi kādu reizi palīdz atgriezties arī darba tirgū. Cilvēkam nav jāiegulda salīdzinoši daudz laika un līdzekļu, lai iegūtu profesionālu apliecību kā kvalificētam darbiniekam, kas parāda, ka kursi ir apgūti. Tagad, piemēram, aktuāli ir bērnudārza auklīšu apgūtie bērnu uzraudzības pakalpojuma kursi, kas ir ļoti populāri. Ja bērniņam nenodrošina vietu pirmsskolas izglītības iestādē, tad no domes puses varētu piesaistīt projektu, kas atbalsta šādas auklītes. Auklītēm šī programma ir ļoti saistoša un interesanta, un, manuprāt, pašlaik ļoti vajadzīga. Katrs bērns ir ar savu raksturu un iezīmēm, kuras apgūstot, paveras jaunas zināšanas un iespējas. Tās ļauj laikus pamanīt kādas problēmas… Mums arī ir pasniedzēja Ilze Ločmele, kas beigusi psiholoģijas kursus un māca par mobingu darbā, par izdegšanu — kā to laikus pamanīt, lai saprastu, kas jāmaina. Tāpat kādas sievietes nāk, piemēram, uz angļu valodas kursiem, jo vēlas atslodzi no ikdienas. Ir šuvēju, grāmatvežu, uzskaitvežu, konditoru kursi, uz kuriem nāk arī sava prieka pēc, bet būs arī apliecinājums par kursu beigšanu, kas kabatu, protams, nespiež. Mums, piemēram, sociālās aprūpes kursos attālināti ir pieslēgusies meitene no Īrijas. Tagad attālinātajā iespējā saslēdzas kopā no dažādām pilsētām, kas ir kaut kas nebijis. Mūsu mācību iestādē iegūtais diploms der visur, jo ir ISO standarta, un tos atzīst. Mācību centrs «Buts» ir akreditēta mācību iestāde. Populāri ir mazā biznesa organizēšanas kursi, kuros iekļauti vairāki atzari, un tie sevī ietver­ plašu zināšanu loku. Darba aizsardzības un ugunsdrošības kursi ir reglamentētie kursi. Es tos pati pabeidzu un tagad darbā varu instruēt ugunsdrošībā… Tāpat tikko kursus beiguši namsaimnieki. Tie bija vērtīgi, un beidzēji var nodarboties ar apsaimniekošanu. Ar šiem apmācību kursiem ir kā ar ceļošanu — kad iesāc, tad gribas vēl un vēl. Tāpat sociālās aprūpes lauciņš — tas ir tik plašs. Citiem tas saistās ar pamperu maiņu un nagu griešanu, bet patiesībā tas tā nav. Aprūpe nenozīmē tikai fiziskas rūpes. Vari būt arī kā mentors.
— Par to sabiedrībā, šķiet, valda mīti un nezināšana.
— Jā, ir, piemēram, senioru mentori, kas aiziet uz veikalu, aizved pie ārsta vai vienkārši parunā. Tu esi piesaistīts vecākam vientuļam cilvēkam un esi mentors. Tas pats ir ar bērniem ar invaliditāti. Pie mums, iegūstot šādu apliecību, tas ir apliecinājums, ka cilvēks ir izgājis kursus un ieguvis zināšanas. Mammas, kas ir ar šādiem bērniņiem un grib atgriezties darba tirgū, varbūt nezina un neizmanto šādu pakalpojumu.
Tie speciālisti kļūst arvien populārāki. Mūsu piedāvātos kursus pat grūti visus nosaukt… Ir, piemēram, krūmgrieža operatora kursi, jo bez tādas apliecības cilvēks nemaz nevar strādāt. «No idejas līdz uzņēmumam» — janvāra vidū, februārī būs tādi kursi. Tāpat ir digitālā mārketinga, digitālās lietvedības kursi un vēl, un vēl. Lielās programmas sevī ietver ļoti daudz ko. Piemēram, mazā biznesa organizēšanas kursos ir darba aizsardzība, grāmatvedība, psiholoģija, mārketings, lietvedība. Beidzot šos kursus, esi jau gatavs dibināt savu uzņēmumu. Zini likumdošanu, grāmatvedības pamatus. Esi gatavs savu ideju likt lietā.
— Cik šādas apmācības izmaksā?
— Ja esi strādājošais, tad, piemēram, kursi «No idejas līdz uzņēmumam», izmaksā 36 eiro. Tie ir 10% no pilnajām izmaksām. Tādai izglītībai un ieguvumam izmaksas ir ļoti mazas. Tas vairāk ir kā līdzmaksājums. Uzņēmējiem izmaksas ir citādākas, bet arī salīdzinoši nelielas. Grāmatvežiem pie mums ir tā sauktās pārapmācības, jo tur bieži ir izmaiņas. Šajā jomā apmācības vairāk ir kā piramīdas celšana. Izej grāmatvedības pamatus, tad digitālos kursus, vēlāk padziļināti kādu speciālu grāmatvežu programmu. Un tā var iet līdz profesionālai kvalifikācijai, iegūstot pat otrā līmeņa diplomu. Sāk ar kursiem, bet beidz ar diplomu.
— Kā ir ar kursu apmeklētību?
— Piemēram, projektā metinātāju kursus pašlaik apmeklē 16 metinātāji, bet šuvēju kursus — apmēram divdesmit, un tie ir vairāki. Tie ir kursi ar kvalifikācijas praksi.
— Kā ir ar prakses vietām? Vai ar tām vienmēr nav grūtību?
— Mums tās ir jānodrošina, bet mēs atļaujam tās apzināt arī pašiem. Daudzi prakses vietas patiešām arī atrod paši. Sarežģītākais varbūt ir apvienot ar darbu, bet ar to jau cilvēks rēķinās. Parasti viss atrisinās ļoti veiksmīgi. Cilvēki ir atraduši risinājumu, bet, protams, kādam tas ir klupšanas akmens. Uzsākot kursus, cilvēks jau zina noteikumus. Ir meitenes, kas praksē iet sestdienās.
— Pēc kāda principa kursi tiek organizēti? Vai pēc vajadzības un klientu pieprasījuma?
— Kursi iesākas ar zvanu vai ar vizīti pie mums. Kādam rodas vajadzība vai vēlme, vai vienkārši interese par kaut ko, un ar to visa sadarbība iesākas. Mēs piedāvājumu liekam arī «Facebook.com» un mājaslapā — kursa spektrus, ko plānojam. Ja, piemēram, pieci cilvēki gribētu zviedru valodas kursus, mēs noteikti rastu iespēju, ja atrodam pasniedzēju. Mums pasniedzēju klāsts ir augstas raudzes, un viņu ir daudz. Ja cilvēkam ir vajadzība, mēs rodam risinājumu un sākam komplektēt grupu. Tā tagad ir ar angļu valodu bez priekšzināšanām. Pietrūkst vēl divu cilvēku, lai nokomplektētu grupu. Kad grupa nokomplektēta, paziņojam visiem interesentiem un vienojamies par datumiem. Iespējas arī mazos kursus, piemēram, par darba aizsardzību, rīkot e-vidē. Tur arī ir plašs piedāvājums. Ja tev ir vajadzība un mums ir, ko piedāvāt, iedodam paroli, un viss notiek. Viss sākas ar kontaktu. Šuvēju un metinātāju kursi norit 480 mācību stundas. Ar tām jārēķinās. 240 no tām prakse, 240 — mācības. Laika ziņā tas ir apmēram pusgads, intensīvi mācoties. Cilvēki ir apmierināti. It kā periods ir garš, bet, no otrs puses — lai pārkvalificētos un izmainītu darbības sfēru — tas nav ilgs laika posms.
— Vai ir sadarbība ar jauniešiem?
— Sadarbojamies ar domes projektu «PROTI un DARI» jauniešiem. Tas ir nestrādājošiem jauniešiem, kad sadarbībā ar mums tiek izvēlēti apmācību kursi, piemēram, skaistumkopšanā, lietvedībā vai tajā pašā jau pieminētajā metināšanā. Jaunietis iegūst apliecību un arī profesiju šādā ceļā. Tagad var mācīties arī attālināti e-studijās, kas ir jaunums — produkts, ko tieši tagad aktualizējam, lai sabiedrība zinātu.