«Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka 2021» — Ezera iela 3

Uzņēmējdarbība

Nu jau kādu laiku Talsu pilsētas iedzīvotāji un viesi Dzirnavkalna pakājē var apskatīt atjaunotu ēku, kas konkursa «Energoefektīvākā ēka Latvijā» nominācijā «Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka 2021» ieguvusi augsto 3. vietu. 30. septembra pievakarē mājas iedzīvotāji un projektā iesaistītie vēlreiz atskatījās uz paveikto.
Konkursu «Energoefektīvākā ēka Latvijā» organizē Ekonomikas ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un žurnāls «Būvinženieris». Konkursa mērķis ir veicināt labo praksi ēku energoefektivitātes un ilgtspējas jomā, īstenojot energoefektīvu ēku būvniecību, atjaunošanu un pārbūvi, tādējādi samazinot siltumnīcefekta gāzu emisiju daudzumu atmosfērā un veicinot sabiedrības izpratni par ēku siltumnoturību, telpu mikroklimatu, kā arī siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanas nozīmi un iespējām, lai radītu kvalitatīvu, arhitektoniski izteiksmīgu dzīves telpu.
SIA «Adax 2» projektu vadītāja Linda Mastjaņica atklāja, ka Ezera ielas 3 iedzīvotāji, rūpējoties par savu īpašumu, ir izmantojuši «Altum» programmu daudzdzīvokļu māju siltināšanā un saņēmuši grantu jeb dāvinājumu, lai īstenotu šo projektu. Otru pusi, sniedzot aizdevumu, ir finansējusi SEB banka.
«Nemanot ir pagājuši pieci apaļi gadi, kopš mēs satikāmies jeb, pareizāk sakot, jūs mūs izvēlējāties, lai uzlabotu savus dzīves apstākļus. Paldies jums par uzticību un vēlmi kaut ko mainīt! Kā saka — ar varu nevienu laimīgu darīt nevar,» atklāšanas pasākumā sanākušos uzrunāja SIA «Adax 2» valdes priekšsēdētājs Aivars Maķevics.
«Piecu gadu laikā ir bijis diezgan ko darīt — sākumā pārspriedām vēlmes, un tad sākās intensīvs darbs. Šī māja atšķiras no visām citām kaut vai ar to, ka dzīvokļi ir izvietoti divos stāvos, puse mājas ir ar pagrabu, otra puse bez un pamatiem ir ļoti sarežģīti piekļūt. Šis ir pilsētas vēsturiskais centrs, līdz ar to darbus nācās saskaņot ar Kultūras ministriju un Latvijas Dabas un pieminekļu aizsardzības biedrību. Tas viss aizņēma diezgan daudz laika, bet tagad ar prieku varam skatīties uz paveikto. Tas, kas ir noticis, noticis uz labu. Sākumā man likās, ka projekts ir pārāk sarežģīts, bet mums visu izdevās veiksmīgi atrisināt — nodibinājām ar vietējiem uzņēmumiem sadarbību, kas mums noder vēl līdz šai baltai dienai. Paldies jāsaka arī pašvaldībai, kas iedeva naudiņu projekta dokumentācijai.»
Mājas vecākā Sanita Šankova atzina, ka iedzīvotāji projektam ļoti ilgi gatavojās. «Problēmas šai mājai bija zināmas — gribējās no tā visa tikt ārā, bet sapratām, ka vajag kādu, kurš to visu kustina. Iepriekšējais dzīvokļa īpašnieks, ar ko sadarbojāmies, no mājas aizgāja, un es sapratu, ka tas jādara man. Uzrunājām uzņēmumu «Adax», kas projektu palīdzēja realizēt, un kopīgi tikām līdz šādam rezultātam.»
«Pozitīvi ir tas, ka darba procesā ar mums konsultējās gan «Adax 2», gan celtnieki. Esam tikai astoņi, bet katrs no mums šeit kaut ko dara — viens pļauj zāli, cits rūpējas par dobēm… Mums patīk, ka cilvēki iet garām, atskatās un fotografē. Dzīvojam vēsturiskajā centrā un jūtamies kā daļa no pilsētas,» prieku par paveikto pauda iedzīvotāja.
Dzīvojamās mājas Ezera ielā 3 renovācija veikta programmas «Energoefektivitātes paaugstināšana dzīvojamās ēkās» ietvaros. Projekta pasūtītājs — dzīvokļu īpašnieku biedrība Ezera iela 3, projekta autori — Atis Bērziņš un Jānis Dambis, galvenais būvuzņēmējs — SIA «Adax 2», būvdarbu vadītāji — Atis Bērziņš un Zigmunds Leinbergs-Lembergs, būvuzraugs — Uldis Stāmers.