Latvijas Sarkanais Krusts izveidojis pirmo veļas māju

Uzņēmējdarbība

Latvijas Sarkanais Krusts Talsu novadā izveidojis pirmo veļas māju, kas apkalpo piecus sociālās aprūpes centrus Talsu, Kuldīgas un Ventspils novadā un vairākus dienas centrus. Tajā «apgrozās» vairākas tonnas veļas mēnesī, un tehnoloģijas krietni atvieglo darbinieku ikdienu. Veļas māja ir veidota kā sociālais uzņēmums, un plānots kā paraugs, kam sekos citi Sarkanā Krusta reģioni.
Latvijas Sarkanā Krusta (LSK) veļas mājā, kas izveidota bijušās Laidzes pamatskolas teritorijā blakus Daudzfunkcionālajam sociālo pakalpojumu centram, ik dienu valda skudru pūžņa rosība. Ienākot paveras netīrās veļas kalni lielos maisos, kas vēlāk ēkas otrā pusē glīti sarindosies plauktos, — tīri un izgludināti līdz pēdējai vīlītei. Inga Lugēņina LSK strādā jau četrus gadus, un viņa atzīst, ka jaunā veļas māja un šā brīža tehnoloģijas darbu padarījušas daudz vieglāku. «Ir lielākas mašīnas, vairāk var izmazgāt uzreiz, tās tīrāk mazgā. Ja salīdzina ar darbu iepriekš, tad šobrīd ir vairāk centru, kas jāapkalpo, bet strādāt ir vieglāk. Man patīk,» stāsta veļas mazgātāja. «Pirmdien, trešdien, piektdien no visiem centriem saved veļu. Tā tiek sašķirota — gaišās un tumšās drēbes. Kas ir netīrs, to pamazgājam vēl, un tad pārējo dara mašīnas. Arī ar rokām vairs nav tik daudz jāgludina — no mašīnām nāk ārā sausākas drēbes.» Jaunajā veļas mājā ir tehnoloģijas, ko apskaust droši vien varētu katra mājsaimniecība, jo tās perfekti izgludina kreklus, bikses, parasti grūti gludināmos audumus, un arī gultas veļa gala rezultātā ir gluda kā spogulis. Nepieciešamības gadījumā šeit piešuj arī notrūkušās podziņas vai aizlāpa caurumus, lai veļa var atgriezties pie klientiem. Mazgāt šeit varot arī segas un spilvenus, kas parastos apstākļos ir sarežģīti.
Šobrīd uz Talsu novada Laidzes pagastu tiek vesta netīrā veļa no vairākiem Latvijas Sarkanā Krusta Kurzemes pansionātiem un dienas centriem. Vasarā šeit mēnesī izmazgātas ap sešām tonnām veļas, bet paredzams, ka ziemā, kad veļa ir smagāka, šeit tiks apstrādātas septiņas ar pusi tonnas mēnesī. «Gultas veļu katram cilvēkam maina septiņu līdz desmit dienu laikā vai pēc vajadzības — ir viens otrs, kam katru dienu ir jāmaina. Mums ir pāri par 300 klientiem, plus vēl darbinieku formas. Nu, tad mums bišķiņ sanāk tā veļa,» saka LSK Kurzemes komitejas izpilddirektore Anita Boitmane. Līdz šim veļas mazgātuve bijusi katrā pansionātā, taču tās nav spējušas lielos apjomus izmazgāt labā kvalitātē. Profesionālā tehnika šobrīd dodot ātrāku un tīrāku rezultātu. Ja būtu tikai viens pansionāts, tad izdevīgāks būtu ārpakalpojums, taču Kurzemes komitejas apjoms pierādījis, ka sava veļas māja atmaksājas. «Ir divi veidi, kā Latvijas Sarkanajā Krustā veļas mazgāšana notiek, — vai nu to darām paši vai iepērkam ārpakalpojumu. Atkarībā no konkrētās vietas, konkrētiem apstākļiem tas mēdz būt dažādi. Šis ir jauns veids, jo teritorijā vairākiem sociālās aprūpes centriem veļas mazgāšana notiek vienā vietā. Tas ir gan lētāk, gan ērtāk, gan kvalitatīvāk no pansionāta darbinieku un klientu puses. Jā, tas gan prasa sākotnējās investīcijas. Mēs esam atraduši iespēju no LSK puses daļu līdzekļu investēt un izmantojām iespēju saņemt grantu no ALTUM programmas. Vismaz pašlaik izskatās, ka tas ir bijis veiksmīgs risinājums. Kāpēc Kurzeme pirmā? Kurzemē Sarkanais Krusts ir attīstīts, šeit ir daudz sociālās aprūpes centru. Bija uzreiz skaidrs, ka mēs spēsim nodrošināt ar darbu šo mazgātuvi, jo tur jau arī ir svarīgs apgrozījums un apjoms. Ceram, ka attīstīsies un stabilizēsies, un varēsim pakalpojumu plašāk piedāvāt. Mēs visus jaunos pakalpojumus veidojam arvien tehnoloģiski attīstītākus, ejam līdzi laikam,» skaidro LSK ģenerālsekretārs Uldis Līkops.
Veļas māja veidota kā sociālais uzņēmums, kas nodarbina tās grupas, kam darba tirgū nav viegli atrast darbu. «Darbaspēka Latvijā ir tik, cik ir. Bet ir ļoti daudzi, kam ir invaliditāte, bet viņš ir spējīgs strādāt. Arī šodien, ja man ir četri cilvēki, viena ir ar invaliditāti. Un jūs nemaz neredzat, ka viņai tāda ir, bet viņa ir spējīga strādāt un sevi nodrošināt. Un valstij nav viņa jānodrošina. Tāpat ir ilgstošie bezdarbnieki, kurus sociālā uzņēmējdarbība pieņem un apmāca, un palīdz mums arī,» uzsver A. Boitmane.
Veļas māja Laidzē darbojas no maija, un pirmos izmēģinājuma mēnešus apkalpojusi tikai Sarkano Krustu. Redzot, ka iecere attaisnojusies, šobrīd ir plāns apjomu palielināt, piedāvāt pakalpojumu arī citām iestādēm un privātpersonām, un, ņemot vērā kurzemnieku pieredzi, Latvijas Sarkanais Krusts plāno veļas mājas izveidot arī citos reģionos.