«Strazdē aizvadīts «2×2» Pasaules latviešu jaunatnes seminārs»

Sabiedrība

Strazdes pagastā, viesu namā «Rezidence Kurzeme», no 29. augusta līdz 5. septembrim norisinājās «2×2» Pasaules latviešu jaunatnes seminārs «Bez robežām». Tā laikā dalībnieki, kas šogad bija ieradušies no Īrijas, Somijas, Vācijas, Nīderlandes, ASV, Brazīlijas, Norvēģijas, Zviedrijas, Beļģijas un Latvijas, varēja piedalīties sevis izvēlētās ievirzēs un projektos, diskusijās, lekcijās, ekskursijā, dejošanā, dziedāšanā un daudz citas kopīgu aktivitāšu. Arī šogad seminārs norisinājās īpašā gaisotnē, jo tika uzņemts mazāks dalībnieku skaits, kas saistāms ar epidemioloģisko situāciju.

Galvenā semināra ideja paliek nemainīga
«Kad mēs 2019. gadā izvēlējāmies semināra tēmu «Bez robežām», vēl nezinājām, cik daudzos veidos trāpīga tā izrādīsies,» semināra atklāšanas brīdī atzina vadītāja Rozīte Katrīna Špīča. «Gan pats seminārs, gan tā rīkotāji pēdējā gada laikā ir paspējuši nomainīt savu dzīvesvietu uz Latviju. Galvenā semināra ideja paliek nemainīga — saglabāt, kopt un attīstīt sevī latvietību, lai arī kurā pasaules vietā dzīvotu,» piebilda semināra programmas vadītājs Linards Kalniņš. Pirmā diena iesākās ar iepazīšanās spēlēm, bet vakara tumsā sekoja deju vakars, kas dalībniekus satuvināja un nojauca radušās baiļu un kautrīguma robežas.
No svētdienas līdz svētdienai dalībniekiem bija iespēja darboties kādā no ievirzēm un projektiem. Šogad — «Vadi sevi, vadi citus», «Pareiza un mūsdienīga latviešu valoda», «Nākotnes pilsētas», «Mans prāts, ķermenis un jūtas. Kurš kuru vada?» un «Kā domāt kritiski un saglabāt draugus». Dalībnieki varēja izvēlēties starp tādiem projektiem, kā «Aktiermāksla un improvizācija», «Aktīvā klausīšanās un improvizācija mūzikā», «Eksperimentālā gleznošana un animācija» un «Rotkalšana».
Rosība visas nedēļas garumā
Paralēli ievirzēm norisinājās arī koplekcijas, zinātņu un erudīcijas vakari, paneļdiskusija, nakts domu pārgājiens, talantu/beztalantu vakars un daudzinājums.
Īpašs notikums bija Valsts prezidenta Egila Levita vizīte «2×2» otrās semināra dienas norises laikā. Semināra dalībniekiem bija iespēja iepazīstināt prezidentu ar ieviržu un projektu laikā plānoto un jau paveikto. Pēc tam jaunieši ar prezidenta kungu tikās diskusijā par šobrīd aktuālajām tēmām, kur jauniešiem bija iespēja uzdot jautājumus par interesējošām tēmām, nākamās 40 minūtes prezidentu uzrunājot uz «Tu».
Inovāciju dienā koplekcijā dalībnieki tikās ar Aigaru Lauzi — uzņēmuma «Zeltini / Z-» dibinātāju, izpilddirektoru un dizaineri, kurš, lai arī ir mācījies ainavu arhitektūru un pilsētbūvniecību, jau vairāk nekā desmit gadu strādā dažādās dizaina jomās. Pēc vairākiem gadiem Londonā Aigars uzsācis arī četru gadu braucienu ar velosipēdu no Londonas uz Tokiju ar dažām pieturām, lai strādātu ainavu arhitektūras jomā.
Viena diena tika veltīta ekskursijai, kas šogad izpaudās pārgājiena formā, ko vadīja pieredzējušais instruktors Roberts Līcis. Viņa vadībā jaunieši pat spēja kopā šķērsot Abavu un atbalstīt cits citu izaicinošajā ceļā. «Bez robežām» tapa arī trimdas rokmūzikas grupa, kas noslēgumā priecēja dalībniekus ar sen zināmu, taču nedaudz piemirstu trimdas latviešu grupu, piemēram, «Alva», «Ļembasts», «Dundurs» u. c. daiļradi.
Jauniešus sagaidīja ne vien fantastiski vasaras un rudens mijā pavadītas septiņas dienas, bet arī radošums un izkāpšana ārpus ikdienas ritējuma. Semināra rīkotāji pateicas saviem atbalstītājiem — Kultūras ministrijai, «Lāču maizei», «Saules svecēm» un «Skrīveru saldumiem».