«Man grāmatas vienmēr šķitušas vērtīgas»

Personības

Pēc vairāk nekā gada pārtraukuma Mazirbes «Strautmaļos» šajā vasarā uzturējās mājas saimnieks, politikas zinātnes profesors Juris Dreifelds no Kanādas. Vairāku gadu garumā viņš dažādām Latvijas bibliotēkām un augstākajām mācību iestādēm ziedojis dzīves laikā iegādātās grāmatas. Arī šis gads nebija izņēmums.
Pie profesora esam augusta izskaņā, kad viņa «Strautmaļos» notiek nometne «Radošais inkubators». Tajā kopā pulcējās vidēja un augstākā līmeņa vadītāji no dažādām Latvijas vietām, lai runātu par tēmu «Motivācija». Sarunā Juris min, ka viņam patīk, ka «Strautmaļos» pulcējas radoši cilvēki.
«Strautmaļos» viņš ir jau 22 gadus
un šo gadu laikā arī uz Latviju atvestas dzīves laikā Kanādā iegūtā vērtīgā literatūra. «Ir daudzas, piemēram, trimdā izdotās grāmatas, kas nemaz nav reģistrētas Latvijas gara pūrā. Pa šiem gadiem ap 1000 grāmatu esmu dāvājis Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, universitātes bibliotēkām; šogad 26 kastes ar lielformāta 381 mākslas grāmata nonāca Latvijas Mākslas akadēmijā. Brīdī, kad kāda no grāmatām nonāk manās rokās, zinu, ka tā uz palikšanu pavisam pie manis nepaliks. Grāmatām ir jābūt tur, kur tās var noderēt un bagātināt studentu, mācībspēku un citu interesentu zināšanas. Kādā no bibliotēkām nonākot tādam grāmatu daudzumam, kas iepriekš nav redzētas, tās, iespējams, dod iedvesmu jaunām iecerēm, bet augstskolās — bagātina lekciju saturu,» uzskata J. Dreifelds.
Pats aizrautību ar grāmatām ieguvis bērnībā, kad tēvam papildu galdnieka darbam bija arī grāmatu veikals. «Mums daudziem it tāds krājēju instinkts. Man grāmatas vienmēr šķitušas vērtīgas. Protams, visas sakrātās un iegādātās grāmatas neesmu izlasījis, bet pāršķirstījis gan. Pašam interesantākās šķiet par dažādiem vēsturiskiem notikumiem, to analīzi, kas ir noticis un kāpēc. Patīk arī dzeja,» viņš atzīstas.
Lai veicinātu cilvēku kopā būšanu un dzejas iepazīšanu,
viena no viņa iniciatīvām bijusi kopā pulcēt cilvēkus dzejas vakaros. Tādi iepriekš, kad nebija «Covid-19» izplatība, notikuši «Strautmaļos». «Katrs no dalībniekiem izvēlas konkrētu dzejas grāmatu ar aicinājumu tajā sameklēt trīs darbus un tos pēc tam nolasīt citiem. Kad vakarā visi sanāk un notiek izvēlēto dzeju lasījumi, veidojas interesanta atmosfēra. Nolaižas tāds kā emocionāls plīvurs, jo cilvēki kļūst emocionālāki. Līdzīgu aktivitāti organizēju arī Kanādā, un arī tur situācija bija līdzīga,» atklāj «Strautmaļu» saimnieks.
Mūsu ciemošanās reizē «Strautmaļos» notiek arī nometne «Biznesa laboratorija», ko vada Līga Bērziņa, Latvijas Autisma apvienības vadītāja. Ar profesoru viņa iepazinusies pirms 20 gadiem. Interesējoties par notiekošo, Līga teic, ka šāda nometne rīkota vairākus gadus un tajā piedalās partneri, ar ko ikdienā viņa sadarbojas. Šoreiz tajā — uzņēmēji, ārsti, būvniecības, finanšu un valsts sektora dalībnieki — kopumā desmit. «Kad pirms 14 gadiem izveidoju savu uzņēmumu, meklēju veidus, kā stiprināt jaunos uzņēmējus. Laboratorija tāpēc, ka mēs šajos pasākumos izmēģinām daudzas dažādas jaunas metodes, meklējot atbildes uz svarīgiem jautājumiem. Tēmas ir dažādas no IT drošības līdz mārketingam. Katru gadu nometnei ir kāda virstēma, un šogad tā ir motivācija. Darbojamies paši, kā arī tiešsaistē uzklausām speciālistu viedokli. Šoreiz par motivācijas tēmu runās bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs,» pastāsta Līga.