Baronu fon Firksu radiniece novērtē Pedvālē paveikto

Kultūra

Pagājušajā nedēļā Pedvāles Mākslas parkā viesojās Firkspedvāles muižas bijušo īpašnieku, baronu fon Firksu radiniece, Minhenē dzīvojošā Ingrīda fon Firksa. Viņai bija liels pārsteigums un prieks redzēt atjaunoto Pedvāles muižu, kura tagad ir starptautiska mākslinieku rezidence, kā arī skatīt cita baronu Firksu bijušā īpašuma — Nurmuižas pils kompleksa — atjaunotni.
Ingrīda fon Firksa Pedvālē nav pirmo reizi: viņa ir piedalījusies Ojāra Feldberga rīkotajos akmeņu stādīšanas rituālos, ravējusi šos akmeņu stādījumus, kā arī 2007. gadā Dižmāras tirgū kopā ar Talsu Krūmu mākslas grupu pārdevusi akmens sēklas. Ar viņas Vācijā noorganizēto ziedojumu palīdzību Pedvāles rezidences vestibilu tagad rotā skaista lustra.
Ingrīda pati ir radošs cilvēks: viņa ir rakstījusi par saviem piedzīvojumiem Latvijā, un arī šīs savas ciemošanās laikā, tiekoties ar Latvijas draugiem, tie tika iepazīstināti ar eseju krājumu «Sirds afēra». Publikai ar Sabiles bērnu bibliotēkas vadītājas Rudītes Matisones palīdzību tika nolasītas vairākas esejas, kuru saturs ir saistīts ar Pedvāli. Emocionālākā no tām ir viņas — kā piecus gadus veca bērna — fantāzijas par laimes zemi kaut kur tālumā, aiz dzelzs priekškara, par skaistu pili tur un tās cilvēkiem, kuriem latviešu vārdi, par mīļajiem vecākiem, dabu, došanos pļavas izjādēs ar zirgiem…
Ingrīdas ģimene, pēc repatriācijas no Latvijas 1939. gadā realitātē arī kļuva par bēgļiem Hitlera Vācijā, neraugoties uz savu dižciltību.