Saviļņojošs brīdis, atgriežoties otrajās mājās

Izglītība

Pirmdienas, 6. septembra, rītā Talsu Valsts ģimnāzijas skolēni, pedagogi un darbinieki varēja atgriezties savās otrajās mājās. Izglītības iestādes direktoram Gundaram Sebrim tika atdota simboliskā skolas atslēga, un durvis tika vērtas, skolēniem pārgriežot violetu atklāšanas lenti.
Pulcējoties skolas pagalmā, vairāk nekā 600 skolēnu, pedagogi un viesi sagaidīja arī ciemiņus no Latvijas Televīzijas, kuri ieradās, pateicoties skolas jauktajam korim, tā turpinot Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noskaņu. Bet pāri visam — ilgi gaidītais brīdis, kad varēja spert soli skolas atjaunotajā ēkā, tādēļ var sacīt, ka šogad Talsu Valsts ģimnāzijas saimei aizritējuši gluži vai divi pirmie septembri ar dažu dienu atšķirību. Pirmais tika aizvadīts kopā ar visiem pārējiem Latvijas skolēniem, bet otrais — pirmdienas rītā, jo ēka 3. septembrī tika nodota ekspluatācijai, kad arī dota atļauja atvērt skolas durvis.
Ar muzikālu priekšnesumu svarīgajā rītā priecēja Talsu Valsts ģimnāzijas jauktais koris un diriģente Baiba Veismane-Rezonga, kas kopā radīja lielisku un omulīgu atmosfēru brīdī, kad tika gaidīti aizkavējušies televīzijas viesi, parādot, ka šajā skolā lieliski zina, kas ir improvizācija un kādu prieku un brīvību tā iedod. Savukārt gods pārgriezt atklāšanas lenti tika uzticēts 1. klases skolniecei Marijai Perekrestai un 12. klases skolniekam Rihardam Gedrovicam. Jau Talsu Valsts ģimnāzijas himnā dzirdami atslēgas vārdi skolas sirdij, proti, ka tā ir otrās mājas, tāpēc ne tikai augsti mērķi izglītības kvalitātei, labi mācību rezultāti un plašas sporta iespējas ir Talsu Valsts ģimnāzijas vizītkarte.
Oficiālā atklāšanas pasākuma daļa iesākās ar Valsts himnas dziedāšanu, pēc kuras vārds tika dots Talsu novada domes priekšsēdētājai Sandrai Pētersonei. Uzrunā arī viņa pauda īpašā pirmā septembra svētku sajūtas klātbūtni, ar kuru parasti iesākas nedrošie soļi, kas noslēdzas, skolu beidzot, jau daudz pārliecinošāk. Domes priekšsēdētāja pieminēja armēņu sakāmvārdu «Vēja atnesto vējš arī aiznes,» bilstot, ka paliek radītais, tāpēc katram vienam iesaka radīt — ar savu zinātkāri, smiekliem, čalām, jautājumiem, zināšanām, pieredzi, pacietību un mieru, kā arī ar uzmundrinājumu un atbalsta plecu.
SIA «Telms» valdes locekle Ilze Nikolājeva un SIA «Stats» valdes loceklis Vilnis Mālmeistars kā būvnieku pārstāvji pirms simboliskās skolas atslēgas atdošanas direktoram Gundaram Sebrim sacīja, ka celtniekiem ir noslēdzies veselu gadu ildzis saspringts darba posms, kas bija komandas darbs. I. Nikolājeva izteica pateicību pašvaldības attīstības nodaļas pārstāvēm, būvuzraugam, darbuzņēmējiem, novēlot darbošanās prieku skolotājiem un veiksmi skolēniem. Vilnis Mālmeisters, nododot atslēgu Talsu Valts ģimnāzijas direktoram, atzina, ka ir prieks palaist atjaunotajā skolā skolēnus, skolotājus un darbiniekus, un novēlēja bērniem izaugt par gudriem akadēmiķiem un profesoriem, lai varētu efektīvi uzveikt visas nedienas, ar kādām nācies saskarties pēdējos divos gados.
Talsu Valsts ģimnāzijas direktors Gundars Sebris uzrunā atklāja, ka šim mirklim gatavojušies septiņus gadus: «Septiņi gadi varbūt ir daudz, varbūt maz, bet olimpiskajās spēlēs cikls ir četri gadi, un sportistiem šķiet, ka viņi iegulda milzīgu darbu, lai gatavotos nākamajām olimpiskajām spēlēm. Tā tas arī ir. Mums šie septiņi gadi, manuprāt, ir beigušies ar lielu uzvaru, un ģimnāzijas ēka ir ieguvusi pilnīgi jaunu veidolu. Šajā modernajā, mūsdienīgajā mācību vidē būs iespēja piepildīt katram savus sapņus, kā arī ģimnāzijas lielo sapni, proti, lai Talsi kļūtu gudrāki, viedāki, radošāki un bagātāki. Lai plaukst un zeļ!»
Pateicība Talsu Valsts ģimnāzijas vārdā tika izteikta būvuzraugam Ērikam Fībigam, projektētājiem Normundam Raitumam un Drosmai Siliņai, SIA «Telms» valdes priekšsēdētājai Ilzei Nikolājevai, SIA «Stats» valdes priekšsēdētājam un būvdarbu vadītājam Vilnim Mālmeisteram unVegitai Lēnertei, būvdarbu vadītajam Ventim Kupčam, projektu vadītājai Aivai Dimantei, Aināram Lūkam no SIA «AE Lux», Guntim Grosmanim un «Talsu Bio—Enerģijai», un vislielākais paldies tika veltīts pacietīgajiem Talsu Valsts ģimnāzijas skolēniem, vecākiem un skolotājiem.
Vilnis Mālmeisters bilda, ka uzņēmums «Stats» ir īstenojis SIA «Talsu arhitektu birojs» ieceri, realizējot to, ko tas bija plānojis: «Protams, nāca kādas korekcijas no ugunsdzēsējiem, kad vajadzēja šo to pielabot, un te nu ir rezultāts, kad varam izvērtēt, kā bijis iepriekš un kā ir tagad. Telpas ir tās pašas, tikai tām ir jauns veidols. Pamainītas dažas nesošās konstrukcijas, un ir arī jauns lifts.»
Talsu Valsts ģimnāzijas direktors pauda prieku, ka vēl viens lielais ieguvums ir stabils internets, ar kuru iepriekš bijušas problēmas, jo tas bijis ļoti sazarots un ar saskaldītu struktūru. Tagad skolā, pateicoties SIA «AE Lux», pieejams labs vadu un bezvadu internets. Tāpat liels ieguvums ir jaunās skārienjūtīgās tāfeles, kas piedāvā pat lielākas iespējas nekā mobilais telefons. Ir ekrāna kopīgošanas, dažādas attālināto konferenču iespējas. Skolotāji, kuri pamēģinājuši, ir ļoti apmierināti. Pie visa jaunā gan jāpierod un paiet laiks, līdz beidzot stabili var baudīt moderno iespēju priekšrocības, kad tas jau kļūst par ikdienas rīku. G. Sebris, izmantojot iespēju, parādīja arī video, kurā redzams, kāda Talsu Valsts ģimnāzija bijusi pirms gada un kāda tā ir pašlaik, kas lika saprast, cik ātri aizmirstas vecais, kad acis kaut tikai mazu brīdi baudījušas atjaunotās ēkas skaistumu. Patiešām ir, ko salīdzināt, jo vecais padomju laika «šarms», kas bija saglabājies, šķiet, pēdējos 50 gadus, izskatījies ne gluži pēc šausmu filmas, bet tuvu tam — drēgni un neomulīgi, tāpēc liels prieks par to, ka acis redz pašlaik. Apskatot izremontēto skolu, uzkāpjot arī skolas tornītī, atnāk doma, ka bija vērts gaidīt un paciest kādas neērtības, lai tagad skolas ikdienu pavadītu ērtībās un modernā klases vidē.