Darot no sirds — rada prieku sev, novadam un Latvijai

Talsu novads

18. augustā Talsu novada pašvaldības rīkotā konkursa «Radi Talsu novadam!» vērtēšanas komisija viesojās Valdgales pagastā, kurā šogad pretendenti bija izvirzīti nominācijām «Radošākais novadnieks», «Gada jaunums» un «Sakoptākā privātmāja».
Todien vērtēšanas komisijai pirmais pieturas punkts ir pagasta pārvaldes ēkā. Telpās, kur agrāk atradās pasta nodaļa, tiekamies ar nominācijai «Radošākais novadnieks» izvirzīto Kadriju Salineku, Valdgales pagasta pārvaldes vadītāju Janu Robaldi un pagasta kultūras dzīves organizētāju Dainu Erenbergu. Pārvaldniece atzīst, ka, gatavojoties šim konkursam, sākumā ir apmulsums un domas, ko katru gadu no jauna parādīt. «Mums ir, ko parādīt! Šogad esam trāpījuši vārdam «radām», jo nominācijām izvirzījām cilvēkus, kuri ir kaut ko radījuši, dodot tam pievienoto vērtību. Esam izvirzījuši moto — darot no sirds, radam prieku sev, novadam un Latvijai!» komisijai teic pārvaldniece J. Robalde.
Ar nesavtīgu mīlestību un dāsnumu
«Kadrija ir mūsu vietējā meitene,» sarunu turpina pagasta kultūras dzīves organizētāja Daina Erenberga. Strādājusi vietējā bērnudārzā, bet tagad mājās audzina bērnus, brīvajos brīžos pievēršoties rokdarbiem. Tad topot neiedomājamākās lietas. Kadrijai šī nodarbe neesot sveša, jo šīs prasmes apgūtas ģimenē, kurā arī mamma, vecvecāki un māsa ir rokdarbnieces. «Kadrija ne tikai sev un savai ģimenei rada vajadzīgās lietas, bet ar nesavtīgu mīlestību un dāsnumu savus darbus dāvina arī priekšlaikus dzimušajiem mazuļiem,» saka D. Erenberga.
Darināt mantiņas, kas paredzētas priekšlaikus dzimušajiem bērniņiem, valdgalniece sākusi 2017. gadā, kad ģimenē piedzīvots smags pārbaudījums. Lai domas novirzītu no notiekošā, sākusi veidot astoņkājīšus un adīt zeķītes bērniņiem. «Pa šiem gadiem esmu uzadījusi 485 pārīšus zeķīšu un ap 200 mantiņas — astoņkājīšus, kurus liek klāt priekšlaikus dzimušajiem bērniņiem. Astoņkājīšu tausteklīši atgādina mammas nabas saiti, tā mazulim radot drošuma sajūtu,» pastāsta Kadrija. Sākumā darbiņi sūtīti uz Smilteni «Sirds siltuma darbnīcai», bet, tā kā pašai nākas braukt ik gadu uz Bērnu slimnīcu Rīgā, veidotie darbiņi tiek aizvesti un nodoti arī tur. Lai radošais process būtu interesants, idejas un ierosmes jauniem darbiem tiekot noskatītas internetā. Tā pirms pāris gadiem tapis laikapstākļu deķis. Tajā redzamas dažādas krāsas, jo katra no tām simbolizē noteiktu gaisa temperatūru, kas Pūņās novērota no 13.00 līdz 14.00 vesela gada garumā. Top arī zeķes, cepures, cimdi, dažādas adītas un tamborētas dāvaniņas. Interesējoties, vai plānā ir vēl kādas idejas, ko vēlētos izveidot, Kadrija atbild, ka tagad lielāks uzsvars ir uz astoņkājīšu veidošanu, kas ir nepieciešami priekšlaikus dzimušajiem mazuļiem.
No apskatei izliktajiem darbiem un dzirdot stāstījumu par to tapšanu, noprotams, ka tie veidoti ar lielu rūpību un sirds siltumu.
Radoša pieeja un fantāzija
Māja «Dzelzkalēji» ir daļa no Valdgales muižas kompleksa, kurā pašlaik saimnieko trīs ģimenes, arī Freibergu ģimene, minēts komisijai izdalītajā informatīvajā materiālā. Ģimene atjaunojusi savu īpašuma daļu, kur agrākais labi sadzīvo ar mūsdienīgo, jo katra izmantotā un izvietotā lieta vai augs ir rūpīgi pārdomāts. Komisijai saimnieks Atis atklāj, ka tā ir viņa vectēva māja. Agrāk šeit bijis krogs un smēde, bet padomju gados — veikals. Ata vecaistēvs bijis kalējs.
Kad radusies iespēja, viņš kopā ar sievu Innu šo vietu pārvērtis par dzīvojamo māju, kurā telpas atrastas arī paša vadītajai skaņu ierakstu studijai. Stāstot par līdz šim paveikto, Atis min, ka agrāk mājas apkārtne bijusi pavisam citādāka. Lai to izveidotu pēc savas patikšanas, šajos gados izdarīts daudz. «Šeit varbūt nav lieli finansiālie ieguldījumi, bet pašu laiks un darbs gan,» nosaka saimnieks. Ir vieta atrasta skaistam malkas krāvumam, izveidota āra terase atpūtai un radošām aktivitātēm, pat žogu stabiņiem «cepurītes» paši veidojuši. Abu saimnieku veikums šogad arī izvirzīts nominācijai «Sakoptākā privātmāja».
Sarunā uzzinām arī par Ata sievas Innas veikumu, kura aizrāvusies ar dažādu priekšmetu veidošanu papjē mašē tehnikā. Puķu podi, trauki, lampas, interjera priekšmeti, žoga stabiņu «cepurītes» — tā plašo sortimentu, kas veidots no sasmalcinātās un samaltās papīra masas un PVA līmes, varētu uzskaitīt vēl un vēl. Šajā tehnikā veidotie darbi, pareizi apstrādāti, ir izturīgi un interjerā, kā arī āra vidē izskatās gaumīgi.
«Dzīve ir kā viens liels ceļojums. Ja patīk radoši darboties, meklē iespē­jas, un tad arī idejas rodas. Sākumā veidoju cementu podus, pēc tam ceļš bija uz Bulduriem, kur ieguvu florista zināšanas. Tolaik arī radās doma par kādu interesantu trauku izveidi, kur skaisti sakārtot ziedu kompozīcijas,» stāsta Inna. Sākumā tapusi maza bļodiņa, bet nākamais lielais izaicinājums bijis trīs vienādu griestu lampu izveide. Maisam gals bijis vaļā, un tagad pašu un arī citu priekam top dažādi priekšmeti. Tāpat zināšanas Inna ieguvusi mēbeļu atjaunošanas kursos, tāpēc visam mājās un sētā redzamajam radoši pieiets, saudzējot to, kas dots. Innas veikumu pagasta pārvaldes darbinieki izvirzījuši nominācijai «Gada jaunums».
«Šajā vietā mēs visas nominācijas varētu salikt vienā,» komisijai teic Valdgales pagasta pārvaldniece J. Robalde. «Gan Innas un Ata radošumu, gan mājražotāja nomināciju, jo saimniece cep gardu maizi. Tāpat arī gada jaunums, vēsturiskās ēkas pārvērtības — šīs visas nominācijas varētu atrast katrā šeit spertajā solī. Priecājamies, ka mūsu pagastā mājvietu raduši šādi ļaudis. Mēs ar jums ļoti lepojamies.»