Mežsaimniecība Latvijā ir un būs!

Lauksaimniecība

19. augustā Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) konkursa «Sakoptākais mežs» komisija devās noslēdzošajā mežu īpašumu vērtēšanas izbraukumā. Žūrijas pār­stāvji klātienē viesojās divos īpašumos — pie Rišarda Petraškēvica Talsu novadā un Rūdolfa un Silvijas Paeglēm Kuldīgas novadā. Noslēdzoties konkursa otrajai kārtai, komisija uzsāks detalizētu izvērtēšanu, bet rezultāti tiks paziņoti meža nozares gada balvas «Zelta čiekurs» pasniegšanas ceremonijā decembrī.
Kurzemē komisija apskatīja divus ļoti dažādus meža īpašumus, kuru saimnieki tajos ieguldījuši pamatīgu darbu vairāku gadu garumā, kā arī pārliecinoši varēja izstāstīt savu redzējumu par nākotnes plāniem.
Rūdolfs Paegle kopā ar savu sievu Silviju
apsaimnieko 31 hektāru lielo īpašumu «Druvnieki». Ceļš līdz savam īpašumam bija ilgs, un ieguldītais darbs — smags. Silvija, lai kopā ar vīru varētu atļauties iegādāties noskatīto īpašumu, devās meklēt darbu ārzemēs un tur nostrādāja 10 gadus, kamēr mežā un mājās viens pats saimniekoja vīrs ar dēlu. Tagad pa māju un mežu abi saimnieko kopā un lielu uzmanību pievērš tieši jaunaudžu kopšanai. Saimnieks Rūdolfs saimniekojot ne tikai balstās uz savu pieredzi, bet arī regulāri seko līdzi jaunākajai nozares informācijai, pētījumiem un atziņām. Tāpat izmantots arī ES finansējums no dažādiem projektiem. Komisija īpaši izcēla saimnieku darbu pie jaunajiem stādījumiem, jo par spīti šī gada karstajai vasarai tie aug izcili.
Rišards Petraškēvics Talsu novadā
apsaimnieko apmēram 500 hektārus meža, taču konkursam pieteikts 150 hektārus lielais īpašums «Pērles 1». Šī saimnieka pieeja apsaimniekošanai bija — vispirms sakārtot infrastruktūru un tikai tad kārtīgāk sākt strādāt mežā. Tāpēc viena no pirmajām lietām, kas tika izdarīta, bija meliorācijas grāvju sistēmas izveide. Kā stāsta pats saimnieks, atšķirība tajā, kā koki sāka augt, bija pamanāma teju uzreiz. Mežā veikti arī citi apsaimniekošanas darbi — jaunaudžu kopšana, meža atjaunošana, lauksaimniecībā neizmantojamo audžu apmežošana. Rišards stāsta, ka vēlas saimniekot ilgtspējīgi. Tā, lai mežs paliek arī nākamajām paaudzēm.
Domājot par visiem šī gada un arī iepriekšējo gadu konkursa dalībniekiem, konkursa komisija spriež, ka mežsaimniecība Latvijā nekur nepazudīs. Katru gadu konkursā redzēti arvien jauni saimnieki, kam katram ir sava apsaimniekošanas filozofija, taču rūpes par mežu nekur nepazūd. Tāpēc komisija ir pārliecināta, ka konkursā būs ko rādīt arī pēc pieciem un pat desmit gadiem.
Konkursa «Sakoptākais mežs»
komisiju pārstāv Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, Meža departamenta meža stratēģijas un politikas nodaļas vietniece Ilze Silamiķele, Meža pētīšanas stacijas direktors Mārtiņš Līdums, Valsts meža dienesta ģenerāldirektore Aina Stašāne, Latvijas Mazpulku padomes priekšsēdētājas vietniece Ilze Kļava, Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe, AS «Latvijas valsts meži» pārstāvis Tomass Kotovičs, LTV raidījuma «Savai zemītei» veidotāja Daina Bruņiniece, Valsts kultūrkapitāla fonda direktors Edgars Vērpe, kardiologs Andrejs Ērglis un biologs, pētnieks Māris Olte.
Otrās kārtas ietvaros komisija viesojās pie septiņiem mežsaimniekiem — Andreja Ieraga Madonas novadā, Edgara Keiča Bauskas novadā, Jura Ozoliņa Valmieras novadā, Rišarda Petraškēvica Talsu novadā, Alda Bondara Madonas novadā, Rūdolfa un Silvijas Paeglēm Kuldīgas novadā un Valda Janitena Limbažu novadā.
Konkursa balvu fondā šogad ir praktiski pielietojams motorinstruments jaunaudžu kopšanai un divas dāvanu kartes meža stādāmā vai dekoratīvā materiāla ieguvei, kas tiks sadalīti starp trīs visaugstāk novērtētāko meža īpašumu saimniekiem. Tāpat trīs visaugstāk novērtētie īpašnieki tiks nominēti prestižajai meža nozares gada balvas «Zelta čiekurs» nominācijā «Par ilgtspējīgu saimniekošanu». Konkursa mērķis ir apzināt labas mežsaimniecības prakses piemērus privātajos mežos un veicināt ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. Konkursa organizētājs ir Latvijas Meža īpašnieku biedrība.
Signe Sēne,
konkursa «Sakoptākais mežs» projektu vadītāja