Labai glezniecībai ir smarža

Kultūra

Sestdien, 21. augustā, Talsu novada muzejā savus draugus un savas glezniecības cienītājus sagaidīja gleznotāja Gunta Kalsere; pirms mēneša arī viņa nosvinēja savu visai dižo jubileju. Starp citu, tas varen priecēja citus Talsu Krūmu mākslas grupas īstenos vecbiedrus, kuri savas septiņdesmitās jubilejas jau nosvinējuši kaut kad agrāk — no tā jau nu nekā nebija iespējams izvairīties…
Taču pasākums, pateicoties pašai jubilārei, nemaz nebija sērdienīgs — drīzāk to varēja saukt par visai ģimenisku saietu — laikabiedri, draugi, ģimene. Savi joki, paskarbs humors. Visi, kuri pazīst Guntu Kalseri, taču zina viņas dzidros smieklus, apskaužamo humora izjūtu un dažreiz apbrīnojami nezūdīgo dzīvesprieku — desmit bērni (no viena vīra!), tagad arī desmit mazbērnu (pamaz), aiz muguras kaut kur tālumā palikušas kādreizējās sabiedrisko formāciju maiņas un dīvainie pagājušā gadsimta deviņdesmitie gadi ar pavisam reālajām eksistences un izdzīvošanas cīņām, tad vēl labākas dzīves meklējumi citā zemē… Bet par spīti visam — viņa ir arī gleznotāja. Turklāt laba.
Guntas šī gada izstāde, kura vēl apskatāma līdz 12. septembrim, ikvienam šīs dienas viesim sagādāja vislielāko prieku. Jo tā bija kā apliecinājums talantīga cilvēka mākslas nezūdamībai, ja tikai viņš pats to vēlas. Par spīti visam, arī varbūt jau cienījamu gadu izraisītam slinkumam — tāda tēma šai dienā, protams, arī tika nežēlīgi aprunāta, tomēr vēl nē, vēl viss notiek, vēl mēs varam! Un kā vēl. Guntas pēdējo divu gadu darbi daži patiešām smaržoja vēl pēc nenožuvušas eļļas krāsas, gleznu pustoņi, kā vienmēr viņas bildēs, skaisti saliedējās un klusi mirdzēja, Jāņu nakts noslēpums tuvojās Jāņu rīta gaismai, un kādas Eiropas pilsētas namu fasādes ar saviem skulpturālo veidojumu rakstiem radīja skaudību par no kara nosargātajām vērtībām, kuras vēl arvien spēj iedvesmot labu mākslinieku. Bet kā to uzgleznot? Viņa to prot. Trīs gleznās gleznieciskiem līdzekļiem apspēlēts salas motīvs. Taču skatītāju vispirms uzrunā visa Guntas glezniecības telpa kopumā — iekšējs spraigums, piesātināta tonalitāte un maigums. Mīlestība. Ir tā, kā ir.