Jaunieši izglītojās «Vasaras akadēmijā» Uguņciemā

Sabiedrība

No 11. līdz 13. augustam­ Talsu novada jauniešiem Vandzenes pagasta Uguņciemā, lauku mājā «Uguņu Dambji», notika līderu apmācības «Vasaras akadēmija», kas īstenota Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2020. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.
Apmācību laikā, ievērojot valstī noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības, jaunieši vecuma grupā no 13 līdz 25 gadiem apguva projektu rakstīšanas pamatprincipus, zināšanas par fotogrāfiju, video filmēšanu un montāžu, pēc kā prezentēja savas projekta video idejas. Tika diskutēts par jaunatnes politikas jautājumiem jaunizveidotajā Talsu novadā, izteiktas idejas jauniešu pasākumiem un aktivitātēm. Apmācību laikā liels uzsvars tika likts uz darbu grupās, tādējādi mācoties sadarboties un savstarpēji arī sapazīstoties.
Medijpratība, ledus laušana un komandu aktivitātes
«Vasaras akadēmija» norisinājās trīs dienas. Pēc ierašanās notika dalībnieku reģistrēšanās, iekārtošanās istabās, iepazīšanās ar apkārtni. 14.00 noritēja apmācību atklāšana, kurā Dana Šteinberga, Talsu novada bērnu un jauniešu centra jaunatnes lietu speciāliste, sniedza informāciju par projektu «Kopā esam, darām, varam», kā arī kopā ar kolēģēm S. Sulu, I. Grosbahu un S. Lauri katra individuāli informēja par darbu ar jaunatni pirms administratīvi teritoriālās reformas. Pēc iepazīšanās ar katru no jauniešu organizācijām Talsu novadā jaunieši uzklausīja informāciju par apmācību dienas kārtību, mērķiem un uzdevumiem.
Lai savstarpēji iepazītos un «lauztu ledu», jo nedrošības sajūta nenoliedzami ir katram no dalībniekiem, projekta darba grupa bija sagatavojusi aktivitātes, kas vērsa uz savstarpējo uzticības veidošanu, komandas veidošanu un iejušanos. Neizpalika arī kārtības noteikumu izstrādāšana jeb pašu jauniešu sastādīti un apstiprināti kārtības noteikumi.
Pēc kafijas pauzes noritēja pirmā lekcija «Medijpratība», kuru vadīja «TV9 pakalni» žurnāliste Baiba Demberga, dodot jauniešiem, lai arī īsu, taču kvalitatīvu un saturīgu ieskatu medijpratības pamatos, piemēram, kā atpazīt viltus ziņas no patiesām.
Katrs no dalībniekiem izveidoja arī vienu vai vairākas personalizētas piederības zīmes — piespraudes, kas paliks kā suvenīri no akadēmijas.
Organizāciju vadītājas bija parūpējušās arī par sportiska veida aktivitātēm komandās, kuras tika sadalītas atkarībā no dalībnieka dzīvesvietas tā, lai neviens nebūtu savstarpēji iepriekš pazīstams. Katrai komandai telefoniski tika nosūtīti astoņi uzdevumi, piemēram, iestudēt deju atbilstoši dziesmai «Caur sidraba birzi gāju» un uzfilmēt īsu video, atrast konkrēta attēla uzņemšanas lokāciju un pie tā izveidot «dzīvās gleznas» fotogrāfiju, atrast skaistu vietu, kur viens no biedriem izstāsta anekdoti, uzņemt foto, kurā jāsaplūst ar dabu, pie akmens objekta izveidot foto, kas reprezentē Brīvības pieminekļa «Mildu», atrast trīs lauku ziedus.
Dienas noslēgumā — spilgtāko dienas momentu apkopojums, kā arī loterija par rīta iesildīšanās vadītāju vietām.
Projektu rakstība un video filmēšanas meistarklase
Otrā diena iesākās ar pirms naktsmiera izlozēto vadītāju rīta rosmi un pirmās dienas apkopojumu, izvērtējumu, kurā jaunieši aktīvi sniedza savu vērtējumu un pārrunāja otrās dienas plānu. Pēc brokastīm, kurā saimniece servēja auzu pārslu putru, vārītas olas un sezonai aktuālās tomātmaizes, trīs stundu garumā jauniešus ar lekciju «Projektu rakstīšanas izpratnes un domāšanas apmācības» izglītoja Talsu 2. vidusskolas absolvente Undija Ancēna, kas šobrīd ir uzņēmuma «Franklin Covey Latvija» vadītāja. Praktiskās lekcijas laikā sākotnēji katrs jaunietis, atbildot uz četriem jautājumiem, ražoja savu unikālo ideju, lai ar to pavasarī startētu Talsu novada jauniešu iniciatīvu projektu konkursā, kura mērķis ir finansiāli atbalstīt jauniešu iniciatīvas, kas veicina novada jauniešu iekļaušanos kultūras, sporta un izglītības procesos, sekmējot viņu vērtību orientāciju, aktīvu līdzdalību un fiziskās aktivitātes. Pēcāk jaunieši sadalījās pāros, pāri — četrotnēs un četrotnes — grupās, kas katra izstrādāja detalizētu, reālistisku gala ideju, kuram trenējās rakstīt arī pieteikumu deviņu lapu apmērā.
Pēc pieteikuma rakstības treniņa un pusdienu pauzes ieturēšanas, jaunieši atgriezās pie apmācībām, ņemot dalību meistarklasē «Video filmēšana un apstrāde», ko pasniedza «Young Media House» profesionāļi. Katrai grupai, kas sākotnēji izstrādāja savu ideju, bija jāizveido videoklips, sākot no plāna, komentāru veidošanas, filmēšanas, līdz pat montāžai un pirmizrādei. Vakarā sekoja talantu šovs, kurā dalībnieku grupas rādīja gan dejošanas, gan dziedāšanas prasmes, kā arī neizpalika pa kādam jokam.
Sadarbības koncepcija un apmācību izvērtēšana
Arī rīta iesildīšanās neizpalika piektdienas rītā, taču šoreiz par labiem priekšnesumiem talantu šovā to pieteicās vadīt viena no organizāciju vadītājām, kas pat ļoti iepriecināja jauniešus. Pēc iesildīšanās sekoja otrās dienas apkopojums, jaunizveidotā novada sadarbības koncepcija, ļaujot vaļu savām idejām, — ko gribētu redzēt apvienotajā novadā — un apmācību izvērtēšana, jauniešiem grupās izvērtējot apmācību norisi un ar savu vērtējumu iepazīstinot pārējos dalībniekus.