Kur ir klauni un suņi, tur visiem solās būt priecīgs prāts

Kultūra

Kad pagājušā gada nogalē Latvijā pirmajam un vienīgajam Klaunu muzejam nācās meklēt jaunas telpas, līdzi juta arī «Talsu Vēstis». Nu varam dalīties priekā par to, ka 3. augustā unikālā ekspozīcija ar jau 462 klauniem oficiāli atklāja savu jauno mājvietu Ģibuļu pagasta «Straumēnos».
Tik neparastā laikā — otrdienas pievakarē — Klaunu mājas atklāšana nenotika nejauši. 3. augustā vārda dienu svin Augusts. Šajā vārdā dēvē vienu no klaunu veidiem — tos, kuri ir jokotāji, muļķīši, pat anarhisti, bet Klaunu mājas saimniece Ilze Pumpure tos raksturo kā priecīgos klaunus, un prieka vairošanai visā, ko viņa dara, ir atvēlēta pati galvenā vieta.
Gandrīz neticama sakritība
Uz «Straumēniem» klauni pārcēlās jau pirms pieciem mēnešiem. Jāpiebilst gan, ka ne tikai klauni, jo jaunajā Klaunu mājā būtiska loma atvēlēta arī suņiem. Pandēmijas radītās piespiedu dīkstāves laikā Ilze iegādājās jaunu Bernes ganu suni Pastoru un nolēma papildināt līdzšinējo izklaides piedāvājumu ar kanisterapijas elementiem. Šis lēmums izrādījās gluži vai liktenīgs, jo tieši suņu laukumā notika iepazīšanās ar «Straumēnu» īpašnieci Ilzi Čakli, kurai arī pašai ir suns. Drīz atklājās virkne vēl citu gandrīz neticamu sakritību: viņas, divas Ilzes un suņu mīļotājas, ir dzimušas vienā gadā, vienā mēnesī un pat vienā nedēļā Talsu slimnīcā, pie tam — abas dzīvo «Rūķīšos», tikai vienai mājas atrodas Talsu novadā, bet otrai — Ventspils novadā! «Mēs esam gatavas, ka te notiks daudz brīnumu!» atklāšanas svētkos nākotnē gaiši lūkojās I. Pumpure.
Ilze Čakle «Talsu Vēstīm» atklāja, ka savulaik «Straumēni» nopirkti, vēloties dzīvot ārpus pilsētas, bet vēlāk māja gana ilgus gadus stāvējusi gandrīz bez pielietojuma. «Sapratu, ka īpašums lēnām iet postā, un man gribējās, lai tas atkal ir apdzīvots. Viss arī tā neticami sakrita. Es nekad nebiju apmeklējusi Klaunu muzeju! Ar Ilzi un Pastoru staigājāmies pa suņu laukumu, bet es par viņu nezināju pilnīgi neko, tikai meita reiz iejautājās: «Tu zini, ka Ilze ir klauns?» Nē, nezināju! Un tad es sociālajos tīklos izlasīju, ka Ilze un viņas klauni meklē mājas. To zinot, sāku domāt: «Varbūt varētu piedāvāt… Varbūt tā māja sāktu dzīvot…» Tā arī tas viss notika,» Ilze atklāja. Viņa uzskata, ka šajā laikā, kad ziņu pārraides lielā negatīvās informācijas apjoma dēļ gandrīz nav iespējams skatīties, pašiem ļoti vajag pielikt roku laba līdzsvara radīšanā. «Esmu tik daudz laba saņēmusi no cilvēkiem, ir pienācis laiks, kad man gribas dot labu citiem. Man ir prieks par kustību — par cilvēkiem, kuri kaut ko dara, nevis tikai sēž un īd, ka nekā nav. Darbs ir, un iespējas ir, vajag tikai darīt!» viņa ir pārliecināta.
Priecīgiem cilvēkiem un suņiem
Iepriekšējo piecu mēnešu laikā «Straumēni» piedzīvoja labas pārvērtības: mājas iekšpusē daudz košu krāsu ieviesa I. Pumpure ar draugiem, bet ārpusē rosījās profesionāli būvnieki. Netika aizmirsta arī mājas apkārtne, kur par Pastora pļavu nodēvētajā zālājā izveidota trase ar dažādiem šķēršļiem, ko jau izmēģinājuši un par labu atzinuši ne tikai suņi, bet arī bērni un pat pieaugušie. Agrākā siltumnīca šovasar pārtapusi Ķepu lapenē, bet visā piemājas teritorijā izvietotas atraktīvas cementētu rotaļu sunīšu skulptūriņas.
Atklāšanas svētkos «Straumēnu» istabās varēja ne vien apskatīt klaunu figūriņas, bet arī sastapt īstus klaunus. Katrā no telpām viesus sagaidīja kāds no Kurzemes kristīgajiem klauniem, mudinot izmēģināt kaut ko no Klaunu mājas jaunā piedāvājuma. Savukārt Ķepu lapenē vienu vakaru darbojās improvizēta Klaunu kafejnīca, kurā varēja nogaršot Ģibuļu pagastā audzētus fizāļus un baudīt divu krāsu kokteiļus. Neizpalika arī svētku tortes ēšana, un arī torte bija sevišķi krāsaina.
Kovidlaika dažādo ierobežojumu dēļ atklāšanas svētkos varēja piedalīties vien neliels viesu pulks, tostarp daži no tuvākajiem kaimiņiem, ar kuriem kopā Klaunu māja turpmāk varēs veidot jau visai plašu tūrisma un atpūtas piedāvājumu Talsu piepilsētā. Ņemot vērā, ka lielu klaunu kolekcijas daļu I. Pumpure gadu gaitā ir iegādājusies tieši SIA «Skandināvs» veikalos, atvēršanas svētkos uzņēmums Klaunu mājai pasniedza īpašu dāvanu — iespaidīga izmēra klaunu, kurš nu ir lielākais plašajā kolekcijā. «Dzirdējām, ka šajā mājā tiek dāvāts daudz prieka, tāpēc gribējām iepriecināt mājas saimnieci,» veikalu tīkla saimes vārdā atzina Baiba Šeja.