Trīs vakaros aizvadītas «Mazās Rojas kino brīvdienas»

Kultūra

Jūlija pēdējā nedēļas nogale Rojā jau ierasti tiek veltīta kino. Iepriekš notikuši gan grandiozi kinofestivāli «RojaL», gan reizēs, kad «RojaL» atpūšas, kinomīļiem piedāvātas notikumiem bagātas «Rojas kino brīvdienas». Arī šogad, neskatoties uz dažādiem ierobežojumiem, Roja bez kino nepalika. jo tur trīs vakarus brīvdabas estrādē norisinājās «Mazās Rojas kino brīvdienas».
No 29. līdz 31. jūlijam ik vakaru, gaidot labvēlīgo tumsu, notika koncerti, sarunas un tikšanās ar kino ļaudīm, un pēc tam — filmu demonstrācijas. Ceturtdien, «Retro vakarā», vispirms ar 70. gados populārām dziesmām iepriecināja dziedātāja Rūta Dūduma-Ķirse un mūziķis Jānis Ķirsis. Pēc tam vārds tika dots kinokritiķei un kino zinātniecei Ditai Rietumai, kura pastāstīja par gaidāmo tā vakara filmu — 1973. gadā tapušo režisora Alioza Brenča detektīvfilmu «Šahs briljantu karalienei» ar lielisko tā laika aktieru buķeti — Lidiju Freimani, Uldi Dumpi, Lilitu Ozoliņu, Gunāru Cilinski un citiem.
Ļoti interesants izvērtās lietainais «Leģendu vakars», kad viesos sagaidījām Dambi no leģendārās grupas «Inokentijs Mārpls», kurš pirms filmas muzicēja un ar savu sirsnību un vienkāršību aizrāva publiku. Dambis ir arī viens no trim tovakar demonstrētās filmas «Mēs gribējām izmainīt pasauli» varoņiem. Par filmu pastāstīja gan viņš, gan tās režisore Aija Bley.
Sestdien «Verī kūl» vakaru ievadīja interesantas grupas, kas sevi dēvē arī par muzikālu bandu, «Rahu the Fool» koncerts, pēc kura sekoja tikšanās ar ne mazāk interesantu personību — aktieri un vakara filmas dalībnieku Andri Keišu. Un pavisam aizraujoši bija no desmit gadu attāluma skatīties režisora Jura Poškus filmu «Kolka Cool». Mūziķi bija ļoti atraktīvi, zāle dziedāja līdzi, un jāteic, ka visos koncertos skatītāji pirms seansa aizrautīgi piedziedāja mūziķiem. Filmu tās vērotāji uzņēma ļoti labi, un zālē atskanēja daudz smieklu.
«Rojas Mazo kino brīvdienu» laikā Rojas estrādes teritorija apmeklētājiem bez ierobežojumiem bija atvērta arī dienā — no 12.00 līdz 18.00 estrādes ēkas aizmugurē bija iespēja aplūkot mākslinieka Māra Grosbaha darbu izstādi «Radīts Rojā», kas lieliski iederējās izvēlētajā vietā. Izstādi Māris bija veltījis Rojas pludmales Zilā cerību sivēna, kura autors viņš ir, desmit gadu jubilejai. Bija apskatāmi arī fotokadri no pasākuma filmām.
Ieeja bija brīva, taču, apmeklējot vakara pasākumus, nācās uzrādīt derīgu «Covid-19» vakcinēšanas/pārslimošanas sertifikātu vai negatīvu 48 vai sešu stundu testu.
Pasākumu organizēja Rojas kultūras centrs sadarbībā ar LKS projektu «Kino visiem un visur Latvijā», bet projektu finansiāli atbalstīja Rojas pagasta pārvalde un VKKF programma «Kultūrtelpa».
Dace Broka,
pasākuma veidotāja