Novadā deg labība, rugāji un siens

Ziņas

Turpinoties sausumam un karstumam, šajā nedēļā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Kurzemes reģiona brigādes Talsu nodaļa saņēmusi vairākus izsaukumus uz siena, labības lauku un labības rugāju dzēšanas darbiem.
Līdz ar ražas novākšanas laika sākumu visā Latvijā pieaudzis izsaukumu skaits — deg labības rugāji, siena ruļļi un lauksaimniecības tehnika, tajā skaitā arī Talsu pusē, «Talsu Vēstīm» norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Kurzemes reģionā Anete Strazdiņa. Nevienā no notikumiem cietušo nav, savukārt ugunsgrēka izcelšanās iemeslus skaidro Valsts policija.
Talsu apkārtnē pēdējo nedēļu laikā saņemti vairāki izsaukumi. 20. jūlijā 14.58 saņemts izsaukums uz Talsu novada Īves pagastu, kur dega siens viena hektāra platībā; 15.47 ugunsgrēks novērsts. 26. jūlijā 15.22 saņemts izsaukums uz Talsu novada Laidzes pagastu, kur dega labības rugāji četru hektāru platībā. Šajā notikumā strādāja astoņi ugunsdzēsēji glābēji, izmantojot trīs autocisternas. Ap 16.38 ugunsgrēks likvidēts. Tajā pašā dienā 15.25 saņemts izsaukums uz Valdgales pagastu, kur dega labības lauks 40 hektāru platībā. Notikuma vietā strādāja astoņi dienesta ugunsdzēsēji glābēji, izmantojot trīs autocisternas, kā arī Vandzenes un Rojas ugunsdzēsības formējumu ugunsdzēsēji. Ap 18.55 ugunsgrēks novērsts. Tās pašas dienas vēlā pēcpusdienā 17.28 saņemts izsaukums uz Virbu pagastu, kur dega labības rugāji un meža zemsedze divu hektāru platībā; 19.05 ugunsgrēks likvidēts. Notikuma vietā strādāja seši VUGD ugunsdzēsēji glābēji, izmantojot divas autocisternas, kā arī Valsts meža dienests. Savukārt 28. jūlijā 17.04 saņemts izsaukums uz Talsu novada Laidzes pagastu, kur dega labības lauks septiņu hektāru platībā. Notikuma vietā strādāja deviņi ugunsdzēsēji glābēji, izmantojot trīs autocisternas; 18.30 ugunsgrēks likvidēts. Kā skaidro A. Strazdiņa, lielais sausums varētu būt viens no pastiprinošajiem faktoriem šādas ugunsnelaimes izcelšanās riskam.
Viens no lielākajiem ugunsgrēkiem
nedēļas sākumā izcēlās Valdgales pagastā. Tas skāra arī zemnieku saimniecības «Brīvzemnieki» saimnieka Ervīna Pētersona apsaimniekotos labības laukus — nodega 8,5 hektāru liels kviešu lauks, kas vēl nebija nokults. Saimnieks teic, ka lauki bijuši apdrošināti, tāpēc cer, ka zaudējumi tiks segti. Ja tā nebūtu, zaudējumi būtu mērāmi tūkstošos eiro. Uguns uz saimnieka lauka izplatījusies no kaimiņu lauka, jo todien bija ne tikai sutīgs un karsts laiks, bet arī liels vējš, kas veicinājis strauju uguns izplatīšanos. «Pirmo reizi manā saimniekošanas laikā mums notikusi šāda nelaime. Nebiju iedomājies, ka ar tādu liesmu var degt labības lauks,» atklāj saimnieks, pasakoties tiem, kuri palīdzēja uguni ierobežot. «Mēs ar savu tehniku ieradāmies pirms glābējiem, mums palīdzēja kaimiņi un tehnika no uzņēmuma «Pindstrup Latvia». Paldies visiem, kuri palīdzēja!» teic zemnieks. Nodegušo lauku saimnieks rudenī plāno uzart un zemē atkal sēt labību.