«Mēs paliekam arvien slimāka nācija, tāpēc multihalle ir stratēģisks jautājums»

Multihalle

Dags Čuda ir bijušais talsenieks un viens no labākajiem Latvijas sporta ārstiem. Viņš uzskata, ka multihalles būvniecība Talsu novadā būtu investīcija veselībā un kvalitatīvā nākotnē. «Mēs būvējam kultūras celtnes, bet svarīga ir arī tā saucamā fiziskā kultūra,» saka viens no pieredzes bagātākajiem speciālistiem savā arodā.
Dags Čuda novērojis, ka laikmetā, kad tehnoloģijas pārņem ikdienu, fiziskā kultūra paliek sekundāra. «Veselības un funkcionālais stāvoklis paliek arvien skumīgāks. Bet kustība taču ir dzīvība! Mana paaudze, kustoties gan vasarā, gan ziemā, ieguva bagāžu visai dzīvei. Arī šodien šai sistēmai vajadzētu būt pārdomātai,» uzskata sporta ārsts. Viņš ir pārliecināts, ka multihalle ir būtisks faktors fiziskās kultūras uzlabošanā. «Es redzu, ko nozīmē sēdēšana pie datoriem. Kakla daļa ir šausmīga, mugurkauls… Nav muskuļu korsetes, tāpēc rodas dažādas problēmas — muguras sāpes un tā tālāk. Šodien ir tik daudz cilvēku ar problēmām, kuras jārisina. Ne jau visu var izārstēt ar zālēm. Fiziskā aktivitāte normālā, dozētā līmenī visiem ir vajadzīga — kā Pasaules Veselības organizācija norāda, tām vajadzētu būt no 30 minūtēm līdz stundai piecas reizes nedēļā. Bez tā veselība nav iedomājama. Tas būtu jāmāca maziem bērniem, taču tas prasa ikdienas darbu un infrastruktūru.»
D. Čuda norāda, ka sabiedrība ir tendēta uz ārstēšanu, bet jāsāk ar profilaksi. Ja tomēr nācies saslimt, baseins ir ideāla vieta rehabilitācijai. «Mēs dzīvojam gravitācijā, mūsu kustību balsta aparāts, muskulatūra nes mūsu svaru. Ja mums ir problēmas, ūdens vidē tas viss mainās — gravitācija mazinās. Mēs varam noslogot ūdenī savu kustību balsta aparātu pēc vajadzības. Ūdens vidē daudz kustību ir vieglākas, varam veikt stiepšanos, stiprināt vāju muskulatūru. Nodarbības ūdenī rada labsajūtu, un tas ir būtiski,» uzskata sporta ārsts.
D. Čuda norāda, ka multihalle prasīs investīcijas, tāpēc tai jābūt pārdomātai, sabiedrībai pieejamai un jārada vēlme to apmeklēt. «Mēs paliekam arvien slimāka nācija, tāpēc multihalle ir stratēģisks jautājums. Mēs diemžēl dzīvojam tikai šodienai, bet ir nepieciešama investīcija nākotnei. Tas, manuprāt, ir ļoti svarīgi!»