«Baseinā tu vari mācīties staigāt pilnīgi no jauna»

Multihalle

Kad pirms dažiem gadiem mākslinieka Andra Vītola dzīvi kājām gaisā apgrieza negadījums, rehabilitācija kļuva par viņa ikdienu. Šobrīd viņš dodas uz baseinu Kuldīgā. Andris Vītols ir viens no tiem, kurš aktīvi iedegas par multifunkcionālās halles nepieciešamību Talsos. Tas nozīmēs ne tikai jaunas sporta iespējas, baseinu, bet arī rehabilitāciju cilvēkiem, kuriem tas ir ļoti nepieciešams.
— Tam būtu daudz ieguvumu. Ja uz baseinu jābrauc citviet, tas ir attālums un laiks, kas kādam man jāvelta. Šobrīd es eju uz rehabilitācijas vingrošanu «Talsu Veselības centrā», kur ir ļoti labi rehabilitācijas speciālisti, bet viņu iespējas ir ierobežotas. Pie mums uz Talsiem no visas tuvējās apkārtnes brauc cilvēki, kuri ir cietuši, kuriem ir traumas, muguras sāpes… Viņi tikai priecātos par šādu iespēju, ja rehabilitācija varētu notikt baseinā. Process baseinā ir daudz ražīgāks, un rehabilitācijā piedāvā vairāk iespēju.
— Kas ir tas, ko sniedz rehabilitācija baseinā?
— Baseinā ūdens ir līdz krūtīm, līdz ar to, cilvēkiem tajā iekāpjot, pazūd svars. Tu vari mācīties staigāt no jauna, pēkšņi parādās brīvības sajūta un tu vari noturēties. Pieturoties pie peldlīdzekļiem, iespējamas dažādas kustību amplitūdas. Tu vari beidzot kustināt to, kas tev jākustina, — kājas, rokas, muguru… Kuldīgā baseins ir aizņemts visu laiku. Mēs kā sabiedrība veselīgāki nekļūstam, tieši otrādi — slimojam arvien vairāk. Tikai kustība un aktivitāte ir tā, kas mūs var pacelt un glābt.
— Jūs jūtat progresu?
— Protams! Slimnīcā atrados kopā ar daudziem cilvēkiem, kuri bija tādā pašā stadijā. Viņi nekustoties tādi arī ir palikuši, līdz ar to viņi ir spiesti dzīvot mājās. Tas ir katra cilvēka iekšējais jautājums — vai viņš ir vai nav spējīgs to paveikt, vai viņam ir vai nav iespēju un informācijas. Baseina rehabilitācijas posma Talsu novadā ļoti piektrūkst.
— Par baseinu runā jau daudzus gadu desmitus. Vai tad, kad tas beidzot būs izveidots, cilvēkiem, kuriem to vajag šobrīd, piemēram, jums, to vēl vajadzēs?
— Man jebkurā gadījumā vajadzēs. Ceru, ka savos 70 gados es tur varētu kādu dienu nopeldēties. Hokeju es neuzspēlēšu (smejas), bet priecāšos par jebkuru hokeja spēli. Pati ideja — multifunkcionālā halle — ir brīnišķīga.