«Radīt pašiem savu ogu dārzu»

Lauksaimniecība

Zemnieku saimniecība «Mazkuģnieki 2», kuras pamatnozare ir dažādu ogu audzēšana, dibināta jau 2002. gadā. Saimniecība kā mantojums pārgājusi no paaudzes paaudzē. Šobrīd Vandzenes pagasta ogulājos kopā ar ģimeni saimnieko Laura Lormane, kura tuvojas pēc iespējas plašāku un dabīgāku produktu piedāvāšanai.

— Jūsu darbība risinās jau vairākās paaudzēs. Kurš bija tās aizsācējs — kāda iemesla vadīts? Vai lokācija gadu gaitā ir nemainīga?
— Saimniecība dibināta pirms 19 gadiem, tās izveidotāji — Rita un Imants Braueri. Aizejot pensijā, viņi juta vēlmi radīt pašiem savu ogu dārzu, izveidojot Latvijā vienu no pirmajiem aveņu dārziem. Kopā ar ģimeni turpinu vecāku iesākto. Saimniecība izveidota ģimenes īpašumā.
— Kas slēpjas zem nosaukuma «Mazkuģnieki 2»?
— Mūsu māju nosaukums jau no pašiem pirmsākumiem ir «Mazkuģnieki». Senāk nodarbojāmies ar labības audzēšanu, taču vēlāk uzņēmumu, kura nosaukums bija identisks māju nosaukumam, likvidējām, tāpēc šobrīd ogu audzētavas nosaukums ir «Mazkuģnieki 2».
— Cik liels atbalsts jūtams no vietējiem iedzīvotājiem? Ir arī pastāvīgie klienti no citiem reģioniem, piemēram, Vidzemes? Piegādājat produktus arī restorāniem un kafejnīcām?
— Mūsu lasītāji ir vietējie iedzīvotāji no Vandzenes un apkārtnes. Protams, lielākais klientu loks ir paši Talsu novada iedzīvotāji. Pēc tam — Jūrmalciems, Rīga. Lielāko daļu svaigo ogu tirgojam saimniecībā uz vietas un tirdziņos. Rudens un ziemas sezonā gan dabīgo sulu, gan produktu «Ogas kārums» klientu loks paplašinās. Rīgā un tās apkārtnē galvenokārt notiek tiešā tirdzniecība, kas ir preču piegāde līdz klienta norādītajai adresei. Pēdējās divās sezonās šo pakalpojumu izmanto arvien vairāk klientu.
— Cik strauji papildinās jūsu uzņēmuma produkcijas klāsts? Kādas ir pēdējās inovācijas? Kam iedzīvotāji dod priekšroku?
— «Mazkuģnieku» pamatkultūras ir zemenes un avenes — gan vasaras, gan rudens. Plašākam ogu sortimentam audzējam arī upenes, jāņogas, smiltsērkšķus, kazenes un zemeņavenes. Aveņu sezonā piedāvājam pašlasīšanu. Dārza platību neesam plānojuši paplašināt, audzējamo ogu platības un šķirnes gan gadu gaitā mainās. Ievērojamu nozīmi iedzīvotāju vidū ieņēmusi arī lielākā oga — ķirbis. «Ogas kārums» dabīgo zefīru saimei 2021. gada ziemas sezonā pievienojām «Zefīru pufīgo», kura pamatā ir ogu sulas. Jāapzinās gan darbaspēka pieejamība, gan produkcijas realizācijas iespējas.
— Lai arī jau iepriekš saimniekojāt videi draudzīgi, 2019. gadā uzsākāt 100% dabīgo sulu ražošanu no pašaudzētām ogām ar dažādām garšu kombinācijām. Kā lēmāt par labu šādai izvēlei un kā izvēlējāties kombinācijas?
— Lielu popularitāti ieguvušas 100% dabīgās sulas, kurās galvenā sastāvdaļa ir ķirbis. Garšu kombinācijas veidojam no saimniecībā audzētajām ogām. Sulu kombināciju veidi tiek veidoti, uzklausot klientu ieteikumus. Tas ļauj pilnvērtīgi novākt un izmantot visu izaudzēto.
— Kas bija pirmā vieta, kurā varēja iegādāties saimniecības lolojumu, un cik vietās produktus var atrast šobrīd?
— Pati pirmā vieta, kur ogas varēja iegādāties, bija saimniecība. Pašos pirmsākumos, kad vectētiņš Imants aizsāka audzēšanu, tirgojāmies arī Rīgas Centrāltirgū. Šobrīd produktus var iegādāties Mērsragā, Jūrmalā un uz vietas saimniecībā. Tāpat veicam piegādes. «Ogas kārums» produktus var iegādāties arī Engurē un Talsos.
— Kas jūsu izpratnē ietilpst zem vārda «patriotisms»? Vai tā ir arī lokālo produktu izmantošana savā ikdienā?
— Patriotisms — tas ir mūsu katra dzīvesveids, sākot ar savas mājas vai dzīvesvietas sakopšanu un uzturēšanu, ar dzimto valodu, ar tradīciju kopšanu un, protams, arī savā ikdienā izvēloties vietējos produktus. Tas ir dzīvesveids. Tomēr mūsdienās jāmeklē risinājumi, kā senu, īsteni latvisku produktu radoši pielāgot, padarīt saprotamu un mūsdienu prasībām atbilstošu.
— Cik cilvēku darbojas «Mazkuģnieki 2» komandā? Kāda ir pienākumu sadale?
— Saimniecībā darbojas visa mūsu ģimene. Tā laika gaitā sakārtojies, ka vīrieši atbild par transporta jautājumiem, bet sievietes plāno, audzē un rada jaunus produktus. Darbiem saimniecībā ir izteikti sezonāls raksturs. Pavasarī ieliekam pamatu veiksmīgai sezonai, vasarā diena sākas agri no rīta un beidzas ar tumsu — tāds ir ogu vākšanas laiks. Rudenī sakopjam laukus, pārstrādājam ražu un veidojam krājumus ziemas tirdzniecībai. Ziemas sezonā aktīvākais laiks ir meitai Elīnai, jo sākas «Ogas kārums» gardo produktu ražošana.
— 2017. gadā Elīna izveidoja mājražošanas nozari «Ogas kārums», kuras pamatprodukcija ir zefīri no dabīgām, pašaudzētām ogām. Kā radās ideja un cik ilgā laiks pagāja no idejas līdz pirmajam pārdotajam produktam?
— Ideja radās, ciemojoties pie paziņas. No idejas līdz pirmajam produktam pagāja tikai viena nedēļa. Šobrīd pēc pieprasījuma pasniedzam arī zefīru meistarklases.
— Kā, jūsuprāt, atšķiraties no citām zemnieku saimniecībām? Kas ir jūsu lielākā vērtība? Kāds ir zemnieku saimniecības šā brīža kvēlākais mērķis?
— Tā kā esam salīdzinoši maza saimniecība, mūsu lielākā vērtība ir ģimene, ģimenes īpašuma apsaimniekošana un pēctecība — tas ir gan mērķis, gan patriotisms.