Noslīkst arī tie, kas peldēt prot, tāpēc jārunā par prasmju kopumu

Multihalle

«Pērn peldsezonas laikā traģiski atpūta pie ūdens beidzās 58 cilvēkiem, tai skaitā pieciem bērniem, bet šogad peldsezonas laikā no ūdenstilpēm Latvijā izcelti jau 46 bojāgājuši cilvēki,» informē VUGD Kurzemes reģiona brigādes komandieris pulkvežleitnants Vilnis Bents. Par peldsezonu tiek uzskatīts periods no 15. maija līdz 15. septembrim.
Kurzemē šajā gadā peldsezonas laikā no ūdenstilpēm izcelti divi bojāgājuši cilvēki, bet pagājušajā gadā — 13. Gan šogad, gan pagājušajā gadā peldsezonas laikā Talsu novadā no ūdenstilpēm izcelts viens bojāgājis cilvēks. Līdztekus ugunsdzēsēji glābēji devušies uz vairākiem izsaukumiem, kur bijis nepieciešams glābt cilvēkus uz ūdens, — gan šogad, gan pagājušajā gadā.
— Vai nepietiekama peldētprasme ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc cilvēki noslīkst?
— Kā liecina VUGD pieredze, viens no biežākajiem nelaimes gadījumu pie ūdens iemesliem ir peldēšanās alkohola reibumā, kad cilvēkam ir traucēta apziņa un viņš labprāt uzņemas risku, taču ir samazināta koordinācijas spēja un reakcijas ātrums. Otrs iemesls — cilvēku pārdrošība, piemēram, lēkšana ūdenī nepārbaudītās vietās, cenšanās pierādīt savu spēju aizpeldēt tālāk par citiem. Treškārt, karstajā laikā var parādīties veselības problēmas, kuras rodas sakarsušam cilvēkam, pārāk strauji ieejot aukstā ūdenī. Tātad var teikt, ka lielākoties neapdomīga un pārgalvīga rīcība ir tā, kas noved pie traģiskiem negadījumiem. Var, protams, pieminēt nepietiekamu peldētprasmi, kas lielākoties saistāma ar savu spēju pārvērtēšanu. Tāpat vēlos atgādināt, ka vecākiem un citiem pieaugušajiem jāņem vērā, ka bērni mācās, skatoties, kā rīkojas viņu vecāki un citi pieaugušie. Ja pieaugušie būs neapdomīgi un pārkāps drošības noteikumus, tā rīkosies arī bērni.
— Ja Talsos būtu baseins, jūsuprāt, tas būtu viens no veicinošajiem faktoriem, lai samazinātu noslīkušo statistiku Latvijā?
— Pats galvenais — gan pieaugušajiem, gan bērniem jāapzinās, ka atpūtai pie un uz ūdens jābūt drošai. Drošība ir ikviena cilvēka atbildība! Vecākiem ar bērniem ir jāpārrunā jautājumi, kas saistīti ar drošību pie ūdens un rīcību ārkārtas gadījumos, lai atpūta nepārvērstos traģēdijā. Jāpaskaidro, ka piepūšamie matrači un peldriņķi nav droši, tās ir tikai rotaļlietas un nepasargā no noslīkšanas. Arī piemājas dīķi vai baseini bieži kļūst par traģēdijas vietu, tāpēc bērnu nedrīkst atstāt bez pieskatīšanas. Pat uz minūti novēršot uzmanību, bērns var iekrist ūdenī! Jebkura veida peldēt apmācība ir vērtējama kā pozitīva, bet baseins pats par sevi neatrisinās noslīkušo statistiku, jo diemžēl noslīkst arī tie, kas peldēt prot, tāpēc jārunā par prasmju kopumu — peldētprasmi, prasmi izvērtēt situāciju un rīkoties apdomīgi.