Talsu fotoklubs iezīmē jaunās novada robežas

Kultūra

«Ekspedīcija 94» — tāds nosaukums dots Talsu fotokluba akcijai, kas atzīmē atgūtās Talsu novada jūras robežas. Pirmajā ekspedīcijā uzstādīta robežzīme uz Talsu un Ventspils novadu robežas, bet augustā fotoklubs iemūžinās Rīgas jūras līča pusi.
94 gan nav precīzs atgūtās jūras piekrastes kilometru skaits, taču tas ir ļoti tuvu patiesībai. Talsu fotokluba vadītājam Uldim Balgam vienkārši paticis skaitlis 94 un asociācija ar «Jelgava 94». Lai gan Talsu novads atguvis ne tikai jūras piekrasti, viņu uzrunā tieši tā. «Man patīk plašumi. Ir lieli laukumi — lielas debesis, liels ūdens, lielas smiltis… Ir sajūta, ka ir viegli elpot. Nekad tādas sajūtas nav pie upes vai ezera,» saka Talsu fotokluba vadītājs U. Balga.
Pirmais ekspedīcijas posms
sākās pie Dižjūras — netālu no Irbes ietekas jūrā. Izmantojot GPS koordinātas, tika atrasts robežas punkts liedagā. Ekspedīcijas dalībnieki uz vietas izgatavoja uzrakstu «Talsu novads» un nostiprināja to pludmalē. «Iedzinām mietu, lai ventspilnieki un visi pārējie zina, kur viņi ir iebriduši. Lai zina, ka sākas Talsu novads,» stāsta fotokluba vadītājs. Tālāk ceļš veda Kolkas virzienā, apstājoties arī ciemos. Viņš gan atzīst, ka ciemi ir ilgāku pētījumu vērti, šoreiz bijis vien pirmais ieskats. «Jāteic, ka pludmale ir ļoti tīra un tukša. Nezinu, vai Dundagas novads to ļoti kopis, bet tur nav plastmasas pudeļu, pat ne stumbru un koka gabalu… Fotogrāfam tas nav pārāk interesanti. Ir tukšas zelta smilšu pludmales. Var iet kilometriem un nesastapt nevienu cilvēku, nevienu atpūtnieku.»
Kā interesanto ekspedīcijas laikā
U. Balga min Irbes ieteku Ķikānu, kas ir Baltijas jūrā ietekoša upīte, uz vienas rokas pirkstiem sastopamās laivas, krāsas, gaismas un ēnu rotaļas. «Laiku pa laikam parādījās kāds kolorīts tūrists. Pēkšņi Mazirbes stāvlaukumā izbrauca 20 motociklisti melnos tērpos. Ir tādi interesanti momenti, kas ik pa brīdim parādās. Jāmēģina pētīt dziļāk, jāmēģina ieraudzīt dzīvnieku pēdas, saprast, kādi dzīvnieki staigā pa pludmali… Gandrīz 100 kilometrus garā teritorija ir milzīga — šovasar mēs noteikti neiziesim to visu.» Nākamajā reizē fotoklubs dosies gar mazjūru jeb Rīgas jūras līča piekrasti, kas vizuāli būs citādāka. Pa ceļam sastopamas arī divas lielas ostas.
Talsu fotokluba vadītājs prognozē, ka šim projektam vajadzēs vismaz divus vai trīs gadus, kamēr tiks sakrāts materiāls. Turklāt tas tiks vākts ne tikai kopīgās ekspedīcijās, bet arī brīžos, kad katrs individuāli būs aizdevies līdz jūrai. «Tagad mēs ejam vasarā, labā laikā. Ja mēs turpināsim rudenī, varētu sanākt vējainā un vētrainā laikā, kad parādās interesantāki dabas stāvokļi. Ja ekspedīcijas laikā nakšņosim uz vietas, tiksim arī pie zelta stundām pēc saullēkta un pirms saulrieta. Tas ir tas, ko cilvēki mazāk ir redzējuši. Fotogrāfam gaismas dēļ tas ir ļoti interesanti,» skaidro U. Balga.
Otrā ekspedīcija
paredzēta augustā. Pirmajā Talsu fotoklubs devās Līgo laikā, Jāņu rītā paviesojoties Kolkas bākā. «Izkāpt nevarēja, bet kādas piecas reizes apbraucām apkārt. Sēdošie kormorāni jeb jūras kraukļi ļoti skaisti izskatījās. Ik pa laikam uznira un parādījās kāds ronis. Kapteinis mums stāstīja par briesmām, kādas iespējamas Kolkas ragā, un peldošiem kokiem. Nesen viņš atklājis nogrimušu kuģi, kas vēl nav atzīmēts. Riņķojām ap to vietu, bet šoreiz vraku neredzējām. Pēc tam viņš atrakstīja, ka vēlāk atradis precīzas koordinātas,» atceras U. Balga, kurš cer, ka reiz uz pašas Kolkas bākas tomēr izdosies izkāpt.
Šobrīd fotogrāfijas sagūlušas mapītēs un gaida rudeni, kad tiks apstrādātas. Ļoti iespējams, ka «Ekspedīcija 94» noslēgsies gan ar izstādi, gan grāmatu.